Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą  (Przeczytany 2388 razy)

Offline Roszada

2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« dnia: 01 Grudzień, 2016, 10:25 »
Skorowidz ŚJ 2001-2015 wymienia poniższą czynność w dziale Kształtowanie się wierzeń i wskazuje poniższy tekst:

2014
picie alkoholu przed zadaniami związanymi ze świętą służbą


*** w14 15.11 s. 17 ***
W niektórych krajach nasi współwyznawcy spożywają do posiłków przed zebraniami napoje alkoholowe w umiarkowanych ilościach. Podczas Paschy używano czterech kielichów wina. Kiedy Jezus ustanawiał Pamiątkę, polecił apostołom pić wino, które wyobrażało jego krew (Mat. 26:27). W Biblii potępiono nadużywanie alkoholu i pijaństwo (1 Kor. 6:10; 1 Tym. 3:8). Niejeden chrześcijanin, kierując się głosem sumienia, zupełnie powstrzymuje się od napojów alkoholowych, gdy ma uczestniczyć w jakiejkolwiek dziedzinie świętej służby. Jednak warunki w poszczególnych krajach się różnią, a dla chrześcijan ważne jest, „aby odróżnić to, co święte, od tego, co nie jest święte”, i dzięki temu postępować w sposób nacechowany świętością, która podoba się Bogu.

Wreszcie jakaś wolność. :)
Na wzmocnienie nerwów i przeciw depresji, czy na odwagę przed zabraniem głosu, można se chlapnąć. ;D

No proszę, Jezusem się zasłaniają. ;) 4 kielichy.  :D


DonnieDarkoJG

  • Gość
Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień, 2016, 10:43 »
Skorowidz ŚJ 2001-2015 wymienia poniższą czynność w dziale Kształtowanie się wierzeń i wskazuje poniższy tekst:

2014
picie alkoholu przed zadaniami związanymi ze świętą służbą


*** w14 15.11 s. 17 ***
W niektórych krajach nasi współwyznawcy spożywają do posiłków przed zebraniami napoje alkoholowe w umiarkowanych ilościach. Podczas Paschy używano czterech kielichów wina. Kiedy Jezus ustanawiał Pamiątkę, polecił apostołom pić wino, które wyobrażało jego krew (Mat. 26:27). W Biblii potępiono nadużywanie alkoholu i pijaństwo (1 Kor. 6:10; 1 Tym. 3:8). Niejeden chrześcijanin, kierując się głosem sumienia, zupełnie powstrzymuje się od napojów alkoholowych, gdy ma uczestniczyć w jakiejkolwiek dziedzinie świętej służby. Jednak warunki w poszczególnych krajach się różnią, a dla chrześcijan ważne jest, „aby odróżnić to, co święte, od tego, co nie jest święte”, i dzięki temu postępować w sposób nacechowany świętością, która podoba się Bogu.

Wreszcie jakaś wolność. :)
Na wzmocnienie nerwów i przeciw depresji, czy na odwagę przed zabraniem głosu, można se chlapnąć. ;D

No proszę, Jezusem się zasłaniają. ;) 4 kielichy.  :D

Wolność jedynie iluzoryczna..
Pamiętam jak dziś to zebranie.Przewodniczący gromił z mównicy ze w polskiej mentalności nie ma kultury picia no i trunki mamy zbyt mocne.
A wina się u nas do obiadu nie spożywa TYLKO herbatę!


Gorszyciel

  • Gość
Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień, 2016, 10:55 »
Wolność jedynie iluzoryczna..
Pamiętam jak dziś to zebranie.Przewodniczący gromił z mównicy ze w polskiej mentalności nie ma kultury picia no i trunki mamy zbyt mocne.
A wina się u nas do obiadu nie spożywa TYLKO herbatę!

Ja tam herbaty do obiadu nie piję, a herbata to używka, więc co: ma mnie gorszyć, że on ją pije przed zebraniem? :D A z nieobecnością picia alkoholu w naszej kulturze i mentalności bym polemizował :D


DonnieDarkoJG

  • Gość
Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień, 2016, 11:13 »
Ja czuje się zgorszony bo jestem zatwardziałym kawoszem ;)


Offline Estera

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Grudzień, 2016, 11:52 »
Ja czuje się zgorszony bo jestem zatwardziałym kawoszem ;)
  Czym? Herbatą?
  To jak wytrzymywałeś w zborze? ...  :D :D
  A tam, to już ... nie "przelewki herbaciane" ...
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:53 »
A wina się u nas do obiadu nie spożywa TYLKO herbatę!
U mnie kompot, ale owocowy, a nie kompot inny. ;)
Cytuj
Ja czuje się zgorszony bo jestem zatwardziałym kawoszem ;)
Ja jedną ok. 10, a drugą ok. 18.
A herbata do śniadania, jedna zwykła druga zielona.
Około 16 zwykła herbata z cytryną.
Do kolacji mleko.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień, 2016, 12:56 wysłana przez Roszada »


DonnieDarkoJG

  • Gość
Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:12 »
  Czym? Herbatą?
  To jak wytrzymywałeś w zborze? ...  :D :D
  A tam, to już ... nie "przelewki herbaciane" ...
Cały czas wytrzymuje..do wszystkiego idzie coś dolać


Offline Estera

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:22 »
Cały czas wytrzymuje..do wszystkiego idzie coś dolać

    To podobnie, jak ja, też wytrzymuję ... ale bez dolewania czegokolwiek ostrego.
    Tylko teraz, na tych zebraniach, jak patrzę na nie ... z tej drugiej strony ściany WTS ...
    To ledwie wytrzymuję wstrzymywanie śmiechu, z tytułu tych ... ich pompatycznych, manipulacyjnych wiadomości.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudzień, 2016, 09:29 »
2014
picie alkoholu przed zadaniami związanymi ze świętą służbą


*** w14 15.11 s. 17 ***
W niektórych krajach nasi współwyznawcy spożywają do posiłków przed zebraniami napoje alkoholowe w umiarkowanych ilościach. Podczas Paschy używano czterech kielichów wina. Kiedy Jezus ustanawiał Pamiątkę, polecił apostołom pić wino, które wyobrażało jego krew (Mat. 26:27). W Biblii potępiono nadużywanie alkoholu i pijaństwo (1 Kor. 6:10; 1 Tym. 3:8). Niejeden chrześcijanin, kierując się głosem sumienia, zupełnie powstrzymuje się od napojów alkoholowych, gdy ma uczestniczyć w jakiejkolwiek dziedzinie świętej służby. Jednak warunki w poszczególnych krajach się różnią, a dla chrześcijan ważne jest, „aby odróżnić to, co święte, od tego, co nie jest święte”, i dzięki temu postępować w sposób nacechowany świętością, która podoba się Bogu.
   Wcześniej krytykowano picie alkoholu przed „świętą służbą”:

„Tak samo zauważone jest, że niektórzy biorą cząstkę w służbie na niwie Pańskiej i wykonują swe obowiązki w organizacji podczas gdy są pod wpływem alkoholu” (Strażnica 01.04 1935 s. 108).

„Z pewnego europejskiego kraju doniesiono, że czasami z ust niektórych braci i sióstr przychodzących do Sali Królestwa czuć silny zapach alkoholu” (Strażnica Nr 24, 1996 s. 29).

No może tu piszą o nadużywaniu, ale kto zna granicę, skoro piszą, że Jezus 4 kielichy wypił? :)


Offline TomBombadil

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudzień, 2016, 09:38 »
  Czym? Herbatą?
  To jak wytrzymywałeś w zborze? ...  :D :D
  A tam, to już ... nie "przelewki herbaciane" ...



U nas nadużywania alkoholu nie było. Były osoby z problemem alkoholowym,ale one nie cieszyły się dobrą opinią.Paru starszych przed zostaniem członkiem zboru byli alkoholikami i cały zbór pilnował,żeby nawet poncz do tortu był bezalkoholowy.


DonnieDarkoJG

  • Gość
Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudzień, 2016, 09:42 »


U nas nadużywania alkoholu nie było. Były osoby z problemem alkoholowym,ale one nie cieszyły się dobrą opinią.Paru starszych przed zostaniem członkiem zboru byli alkoholikami i cały zbór pilnował,żeby nawet poncz do tortu był bezalkoholowy.

Przepraszam że poprawiam ale alkoholikiem jest się cały czas
są jedynie przerwy w spożywaniu..i niestety mam taką osobę w rodzinie i wiem o czym pisze..


Offline Roszada

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Październik, 2019, 20:47 »
No i stało się. CK debatowało nad trzeźwością na spotkaniu statutowym:
Cytuj
Czy zachowujesz całkowitą trzeźwość?

Brat Geoffrey Jackson podał praktyczne zastosowanie fragmentów chrześcijańskich Pism Greckich, w których użyto słowa dosłownie oznaczającego „trzeźwość”. Podkreślił też, jak ważne jest to, żebyśmy w tych dniach ostatnich wciąż ‛mieli trzeźwy umysł’ (1 Piotra 1:13).

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/jw/region/swiat/Zgromadzenie-statutowe-w-roku-2019-streszczenie-programu/

Czy to pod wpływem wpadki członka CK... ? ;)


Offline Roszada

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Czerwiec, 2022, 18:02 »
Towarzystwo podało przyczyny picia, szczególnie na stanowiskach Kierowniczych. Czy dotyczy to też Ciała Kierowniczego?

*** w76/21 s. 18 Przyczyna alkoholizmu i uwolnienie się od niego ***
Mężczyźni na kierowniczych stanowiskach lub zatrudnieni przy innych pracach wywołujących stany napięcia nerwowego mogą nabrać zaufania do alkoholu jako środka przynoszącego ulgę przejściowym stłumieniem świadomości tych naprężeń. Ludzie zajmujący się kupowaniem i sprzedawaniem często posługują się alkoholem do „posmarowania” trybów swego interesu. Z kolei mężczyźni wykonujący monotonną pracę lubią spędzać wolny czas z kolegami w knajpie, szukając tam namiastki prawdziwej przyjaźni.

Może Morris właśnie wpisał się w ten model? :)


Offline Sebastian

Odp: 2014 - Spożywanie alkoholu przed świętą służbą
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Czerwiec, 2022, 18:20 »
Ja tam herbaty do obiadu nie piję, a herbata to używka, więc co: ma mnie gorszyć, że on ją pije przed zebraniem? :D A z nieobecnością picia alkoholu w naszej kulturze i mentalności bym polemizował :D
U mnie kompot, ale owocowy, a nie kompot inny. ;)Ja jedną ok. 10, a drugą ok. 18.
A herbata do śniadania, jedna zwykła druga zielona.
Około 16 zwykła herbata z cytryną.
Do kolacji mleko.
przypomniało mi się zdarzenie sprzed ponad 27 lat

miałem wtedy stałą czytelniczkę, która regularnie czytała strażnice ale oprócz nich czytała także książki adwentystów dnia siódmego i próbowała sama wyrobić sobie opinię która z tych dwóch religii jest bardziej prawdziwa: świadkowie Jehowy czy adwentyści

była gościnna i zapraszała do domu i zawsze robiła mi coś do picia, ale... tak aby Jahwe się nie obraził, niezależnie od tego, czy ów Jahwe sprzyja świadkom czy adwentystom

spytałem czy zrobi mi kawę, ale usłyszałem że kawa i herbata odpadają, podała sok malinowy

za tydzień mówi do mnie: pamiętam, Sebastianie, że lubisz herbatę malinową, ale... czytałam w książce, że Elen White odradzała i kawę i herbatę

zdziwiło mnie to, więc spytałem, czy w zakazie herbaty chodzi o słowo herbata czy o jakiś związek z krzewem herbacianym, a dziewczę odpowiedziało:

jeszcze nie wiem, bo nie zdążyłam sprawdzić, ale Bóg stworzył tyle roślin że to żaden problem,..

problemu nie było, wspólnie wypiliśmy sok z aronii, był pyszny...

stanęło na tym, że moja rozmówczyni podeszła "praktycznie" do problemu prawdziwości religii i początkowo przestrzegała całego mixu różnych zakazów:

kaszanka nie, kawa nie, herbata nie, alkohol nie, czekolada nie, wieprzowina nie.

później wyszła za mąż za adwentystę i teraz nie wiem, jakich zakazów przestrzega, a jakich nie, ale na pewno nadal nie pije alkoholu
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)