INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Kościół Norweski

(1/3) > >>

gedeon:
Kościół Norweski
W Norwegii działa państwowy Kościół protestancki, którego członkowie są wyznawcami religii ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej). Choć nie istnieje rozdział Kościoła od Państwa, wszyscy mieszkańcy mają zagwarantowaną wolność wyznania na mocy poprawki z 1964 roku do Konstytucji. Dziewięciu na dziesięciu etnicznych Norwegów jest członkami Państwowego Kościoła Norweskiego.

Jadąc sobie po górach natrafiłem na stary drewniany kościółek to co zobaczyłem w jego wnętrzu bardzo mnie zaskoczyło.



Aby dostać sie do kościoła należało użyć "piotrowego klucza" , ważył z kilogram.


gedeon:
 Zaintrygowało mnie umieszczone nad ołtarzem masońskie oko Horusa, jaki ma ono związek z protestanckimi wierzeniami...? Nie wiem.



falafel:
O, symbole masonskie :-)

Roszada:
Oko nie musi być zaraz masońskie. :-\
To symbol opatrzności. ;)

A kościółek podobny do tego w Karpaczu, świątynia Wang, zdaje się też w częściach przewieziona ze Skandynawii. :)

Magda:
Kościółek wang też został przetransportowany z Norwegii. Ciekawe, że na nim znajdują się z kolei smocze łby. Miały zachęcać wikingów do chodzenia do kościoła. Czuli się wtedy jaki u siebie :)
Jak na mój gust jest to Oko Opatrzności. Być może chrześcijanie przejęli ten znak od starożytnych Egipcjan tzw. oko horusa, ale tak do końca nie wiem, więc nie będę się wymądrzać. I jeszcze taka ciekawostka, że w Norwegii wprawdzie kościół luterański jest państwowy ale tylko około 5 % Norwegów do kościoła chodzi. Widać ta państwowość mocno mu zaszkodziła.
Ten klucz bardzo mi się spodobał.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej