NA DOBRY POCZĄTEK > OGÓLNIE O FORUM

Skąd ta agresja?

(1/9) > >>

szymonbudny:

Obserwuję polemikę ze Świadkami J. już pewnie ponad 20 lat i często zastanawiam się skąd w tej dyskusji - ze strony antyŚJ - tyle jadu?
Pamiętam gdy jako licealista zainteresowałem się Świadkami i nawet miałem epizod krótkiego z nimi studium Biblii i w tym czasie natknąłem się w antykwariacie na książkę T.Kundy "Pismo Św. przeczy nauce ŚJ".
Z jednej strony zaintrygowało mnie to, że ktoś podjął się dyskusji a z drugiej strony byłem zażenowany sposobem w jaki ta dyskusja została przeprowadzona.
Gdy zacząłem śledzić rodzimy rynek wydawniczy pod kątem takich polemicznych publikacji, to zauważyłem, że większość jest nieco mniej agresywna ale ogólnie wydźwięk był podobny.
Może pozycje wydane przez T.Połgenska były łagodniejsze w wymowie i jakoś bardziej do mnie przemawiały.
Była tez taka fajna książeczka adwentystów, która dość przyjemnie polemizowała ze ŚJ w formie świadectwa i opowiedzianej historii.


Moja interpretacja tego zjawiska jest taka, że to organizacja ŚJ swoim dogmatyzmem i autorytaryzmem prowokuje adekwatną reakcję.


Spora część historii ludzi, którzy wyszli z organizacji to są historie ludzi zawiedzionych,
ludzi którzy mieli ideały a zostały one jakoś brutalnie podeptane,
ludzi wrażliwych, którzy zetknęli się z brakiem empatii,
ludzi skrzywdzonych przez starszych czy też współŚJ.


Reakcje takich ludzi rozumiem. Bo trudno szybko pozbierać się po traumie podeptania uczuć religijnych.
Ale skąd bierze się agresja wśród ludzi, którzy nigdy SJ nie byli?

Roszada:
Ty wpierw spójrz na swój antykatolicyzm. Skąd u Ciebie tyle jadu?

Przyszedłeś tu na forum jątrzyć?
Obrońca ŚJ?
Tych skrzywdzonych exŚJ chcesz tu jeszcze oskarżać?

Już dawno zauważyłem, że pomyliłeś fora. :-\

Załóż swoje forum przyjaciół ŚJ. :)

szymonbudny:

--- Cytat: Roszada w 12 Wrzesień, 2018, 10:31 ---Ty wpierw spójrz na swój antykatolicyzm. Skąd u Ciebie tyle jadu?

Przyszedłeś tu na forum jątrzyć?
Obrońca ŚJ?
Tych skrzywdzonych exŚJ chcesz tu jeszcze oskarżać?

Już dawno zauważyłem, że pomyliłeś fora. :-\

Załóż swoje forum przyjaciół ŚJ. :)


--- Koniec cytatu ---
No własnie, chodzi mi o tego typu reakcje.
Skąd one się biorą?
Co takiego spowodowało u Roszady, że jego reakcja była tak mocna?
Ciekawe jest, że użyte zostało sformułowanie "obrońca ŚJ". Tak jakby to miało być coś co będzie tu argumentem w dyskusji.
Jest to ciekawe zjawisko i myślę, że jakiś psycholog mógłby wykonać analizę tego typu reakcji.
Hmmm... co o tym myślicie?

Roszada:
Człowieku przeszedłeś z jednej sekty do drugiej i śmiesz oceny wystawiać? :-\
Rekcja musi być mocna, bo nie tolerujemy tu sekciarstwa. :(
ExŚJ mają go dość.

Proszę wymień wszystkie książki przeczytane o ŚJ przez ciebie.

Ja przeczytałem wszystkie wydane od lat 20. XX wieku.
Nie podzielam twego głosu o jadzie.

Zauważyłem, że przyszedłeś tu szczuć. Katolików na exŚJ i odwrotnie. :-\

Nadaszyniak:

--- Cytat: szymonbudny w 12 Wrzesień, 2018, 10:27 ---Obserwuję polemikę ze Świadkami J. już pewnie ponad 20 lat i często zastanawiam się skąd w tej dyskusji - ze strony antyŚJ - tyle jadu?
--- Koniec cytatu ---


moje trzy grosze:
Taki Korpo-ludzików sposób działania jest uniwersalny i niezawodny.
Najpierw muszą, zburzyć u słuchacza pewne fundamenty, zasiać wątpliwości, po takim bombardowaniu z reguły druga strona jest zdezorientowana i zaczyna polemikę  z szeregowymi (Ww).
Jeżeli na kolejnym spotkaniu nie użyje konkretnych argumentów przeciw (Ww) - nie stanie się dominująca w rozmowie, to jej postawa zostanie zepchnięta na ślepy tor i rozłożona na czynniki pierwsze.
Kolejna wizyta to utorowanie drogi do analizy, studium sekciarskiej propagandy - zalążek przystąpienia do sekty, w wielu wypadkach kończy się kąpaniem przy publice a w przyszłości zaowocują dramaty: rodzinne, koleżeńskie, depresja, w niektórych przypadkach skrzywienie psychiczne, a nawet wiara w BOGA.
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej