Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .  (Przeczytany 1813 razy)

Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Obserwuje od jakiegis czasu ciekawy rozwoj  Kosciola Ewangelickiego  w Niemczech .

Sa to luzno powiazane wspolnoty  ewangelickie , ktore charakteryzuje  daleko idaca tolerancja  w stosunku do stylu zycia swoich wiernych .
Nie narzuca sie tam  scislych dogmatow , nie  ma centrali , ktora reguluje sprawy doktrynalne .
Koscioly te sa otwarte na odmiennosc  i funkcjonuja jako  wspolnoty   wspierane przez  miejscowa spolecznosc .

Jak daleko idzie tolerancja  w  Kosciele Ewangelickim ,   pokazuje  ich  coroczna  obecnosc  na  Christopher Street  Day (Gay Pride)

Tu ujecie z 2017.


I tak sobie mysle , czy nie jest to wlasciwy kierunek rozwoju dla religii chrzescijanskich ?
Czy nie  wyszloby nam wszystkim (wierzacym i niewierzacym) na dobre  , wiecej tolerancji w stosunku do alternatywnych stylow zycia ?

Haslo tegorocznego  CSD brzmi : My Body , My Identity , My Life ...

Mysle , ze zycie w spoleczenstwie , gdzie takie haslo jest respektowane  to na pewno fajna sprawa...


Offline Jesaj

Odp: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień, 2018, 19:30 »
W kościele ewangelickim na zachodzie takie rzeczy to już na porządku dziennym. W kościele ewangelickim Niemiec czy też w Szwedzkim jeszcze bardziej.
Czy to dobrze czy źle? Nie wiem. Myśle że ma to swoje plusy dodatnie i plusy ujmene  ;)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień, 2018, 21:08 »

Czy to dobrze czy źle? Nie wiem. Myśle że ma to swoje plusy dodatnie i plusy ujmene  ;)

Do "plusow ujemnych" zaliczylbym  swego rodzaju  rozluznienie czy rozwodnienie  norm moralnosci chrzescijanskiej .
Czy jednak  mozliwe i sensowne  jest  sztywne  trzymanie sie zasad  , ktore maja  2000 lat ?
Wspolczesna seksualnosc  ma inny charakter  niz ta  starozytna .  Obecnie ludzie bardziej nastawieni sa na przyjemnosc  a prokreacyjna funkcja  seksu zeszla na plan dalszy .
Mozna  poczac dziecko bez seksu , przez sztuczne  zaplodnienie  i mozna miec seks bez poczecia  , dzieki srodkom antykoncepcyjnym .
To wplywa na zmiane obyczajow  i religie powinny to brac pod uwage.

"Plusy dodatnie" to dla mnie  tolerancja i otwartosc  spoleczenstwa  .
Zyje w Berlinie  i  na ulicy czesto spotyka sie ludzi  , ktorzy  nie  ukrywaja swojej  odmiennosci  seksualnej  , poprzez ubranie czy trzymanie sie z partnerem  albo partnerka za rece  itd .
Nikogo to nie szokuje   a gdyby ktos sprobowal  ich jakos dyskryminowac  to  natknie sie  na dezaprobate  spoleczna .
Leben und leben lassen (Zyc i dac innym zyc)  to normalne nastawienie  wsrod  ludnosci .

Wedlug mojej oceny to pozytwna tendencja . Pzdr. :)


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Sierpień, 2018, 14:47 »
Jak dla mnie to niesie jedno niebezpieczeństwo.
 Ucieczkę tych bardziej konserwatywnych do różnych sekt. To zresztą już się dzieje.
Ogólnie jestem za tymi zmianami dopóki nie głoszą czegoś w stylu Bóg jest kobietą albo nie ma grzechu..
Czy dobre jest natomiast totalne rozluźnienie obyczajów w kościołach ewangelickich? Czas pokaże. Jest to jednak syndrom zeświecczenia kościoła. Co by nie mówić.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Jesaj

Odp: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sierpień, 2018, 14:54 »
Jak dla mnie to niesie jedno niebezpieczeństwo.
 Ucieczkę tych bardziej konserwatywnych do różnych sekt. To zresztą już się dzieje.

To jest jakiś margines. W Szwecji czy Danii gdzie kościoł ewangelicko-luteranski jest dosc liberalny wcale nie ma jakiegoś przeplywu do sekt. Przykladowo Szwedzi sa na tyle liberalni ze im to nie przeszkadza. Akurt troche znam sytuacje w skandynawii iwiem ze troche wiernych zyskal kosciol katolicki czy baptysci. Czesc wiernych zalozyla tez swoja odrebna konserwatywne diecezje luteranska  ;) A najbardziej powiekszyla sie grupa osob calkowicie bez kosciola.


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Kosciol Ewangelicki na GAY PRIDE ( Christopher street Day) w Berlinie .
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpień, 2018, 16:27 »
To jest jakiś margines. W Szwecji czy Danii gdzie kościoł ewangelicko-luteranski jest dosc liberalny wcale nie ma jakiegoś przeplywu do sekt. Przykladowo Szwedzi sa na tyle liberalni ze im to nie przeszkadza. Akurt troche znam sytuacje w skandynawii iwiem ze troche wiernych zyskal kosciol katolicki czy baptysci. Czesc wiernych zalozyla tez swoja odrebna konserwatywne diecezje luteranska  ;) A najbardziej powiekszyla sie grupa osob calkowicie bez kosciola.

W sumie to mnie pocieszyłeś, ja niestety znam takich ludzi. W Niemczech. Uważają , że kościoły (wszystkie) są zepsute więc zakładają coś swojego. Znam takich co nawet baptystów już uważają za zbyt liberalnych. Ale faktycznie , może to być margines. Tylko, że ja jakoś właśnie na ten margines trafiam. Z pewnością największa grupa to ci żyjący bez kościoła, ale czy bez potrzeb duchowych? W Skandynawii to chyba w ogóle mało ludzi należy do kościołów. Nie mają już takiej potrzeby i być może liberalizacja nic tu nie da, bo dalej będą odchodzić.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU