Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU  (Przeczytany 2459 razy)

Offline Roszada

NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« dnia: 21 Lipiec, 2018, 19:12 »
Ponieważ ostatnio głośno o notatkach, więc przypomnę kilka tekstów, które urywają się ostatnimi latami.
Nie zostało to jednak zakwestionowane czy zmienione w publikacjach ogólnodostępnych.
Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-16 Notatki ze służby od domu do domu ***
NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
korzystanie z: km 8/91 12; w89 15.11 13; km 7/89 12; km 9/88 1, 4
mieszkania zamknięte: km 4/07 8; km 5/95 7; km 7/89 12; km 9/88 1, 4
o zainteresowanych: km 11/11 1; km 4/00 8; km 3/97 3-4; km 5/97 8; km 7/89 12
w dwóch notatnikach: km 4/07 8; km 4/00 8; km 9/88 4

Najważniejsze teksty:

*** km 8/91 s. 12 Przedstawianie dobrej nowiny — na terenie często opracowywanym ***
PROWADŹ ODPOWIEDNIE NOTATKI
6 Niezmiernie ważne jest prowadzenie właściwych zapisków w pracy od domu do domu. Przez ponowne zachodzenie do mieszkań zamkniętych możemy dokładnie opracować teren i zwiększyć czas pomiędzy wizytami u ludzi, których zastajemy w domu. Niektórzy zauważyli, że gdy się pracuje od domu do domu w dni powszednie, dobrze jest wymienić notatki z głosicielami pełniącymi tę służbę w sobotę lub niedzielę. Dzięki temu wstępuje się do ludzi o różnych porach, co skutecznie zwiększa szansę nawiązania kontaktu z tymi, których w określonych godzinach dnia lub dniach tygodnia zazwyczaj nie ma w domu. Dalsze wskazówki można znaleźć w Strażnicy z 15 października 1988 roku, ss. 15-20.

*** km 7/89 s. 12 Przedstawianie dobrej nowiny — robienie notatek w pracy od domu do domu ***
Przedstawianie dobrej nowiny — robienie notatek w pracy od domu do domu
1 Apostoł Paweł napisał: „Dokładnie głosiłem dobrą nowinę o Chrystusie” (Rzym. 15:19). Słowa te wskazują, jak pilnie starał się spełniać nakaz głoszenia, nauczania i pozyskiwania uczniów.
2 My też chcemy dokładnie dawać świadectwo na przydzielonym nam terenie. Żyjemy w bardzo krytycznych czasach, w których ważą się losy ludzi. Gdybyśmy się zaniedbali w dawaniu im ostrzeżenia, ściągnęlibyśmy na siebie winę krwi (Ezech. 3:18, 19). Chcemy tak postępować, abyśmy mogli jak Paweł powiedzieć o sobie, że ‛jesteśmy czyści od krwi wszystkich ludzi’ (Dzieje 20:26). Jak możemy jeszcze dokładniej opracowywać nasz teren? Dużą pomocą są właściwie prowadzone notatki z pracy od domu do domu.
GDY NIE MA NIKOGO
3 Chcąc skutecznie opracowywać teren, trzeba prowadzić dokładne notatki o mieszkaniach zamkniętych. Jest to konieczne zarówno na terenie rzadko, jak i często opracowywanym. Musimy wytrwale podejmować próby nawiązania kontaktu z ludźmi w każdym mieszkaniu. Jeśli gdzieś nie zastaniemy nikogo, powinniśmy to zaznaczyć w naszych notatkach. Potem musimy pamiętać, żeby powtórnie zapukać do takiego mieszkania, by komuś dać świadectwo.
4 Aby dotrzeć do tych, których nie było w domu za pierwszym razem, niektórzy wykorzystują swoje zapiski i pukają do ich drzwi jeszcze tego samego dnia pod koniec pracy od domu do domu albo próbują zajść do nich innego dnia bądź też o innej porze tego samego dnia. Wielu przekonało się już, że dobre wyniki daje wracanie do takich mieszkań późnym popołudniem albo wczesnym wieczorem. Gdy gdzieś nie udaje się nikogo zastać pomimo wielokrotnych prób, można poprosić głosiciela, który ma trudności z chodzeniem, by nawiązał kontakt telefoniczny albo listowny.
GDY KTOŚ OKAŻE ZAINTERESOWANIE
5 Gdy znajdziesz kogoś, kto chętnie słucha, zanotuj sobie jego nazwisko, adres i jakieś szczegóły, które ci pomogą podtrzymać rozbudzone zainteresowanie. Jeżeli nie możesz się z nim spotkać mimo wielokrotnego zachodzenia do niego, spróbuj zrobić to w innym dniu tygodnia albo o innej porze. Nie rezygnuj pochopnie z odwiedzania ludzi, którzy okażą zainteresowanie.
6 Apostoł Paweł dał nam dobry przykład, ‛dokładnie dając świadectwo’ na przydzielonym mu terenie. Gdy będziemy właściwie prowadzić notatki w pracy od domu do domu, łatwiej nam będzie dawać dokładne świadectwo na naszym terenie. A ileż radości zaznamy, gdy zdołamy pozyskać nowych uczniów Jezusa Chrystusa! A zatem postępujmy tak, żebyśmy mogli powtórzyć za Pawłem: „Jestem czysty od krwi wszystkich ludzi” (Dzieje 20:21, 26).

*** km 9/88 ss. 1-4 Dokładnie spełniaj swą służbę ***
WŁAŚCIWE KORZYSTANIE Z NOTATEK ROBIONYCH W PRACY OD DOMU DO DOMU
3 Robienie dokładnych notatek w pracy od domu do domu, a następnie właściwe korzystanie z nich ma istotne znaczenie. Jakże moglibyśmy dokładnie spełniać naszą służbę, gdybyśmy nie powracali do mieszkań zamkniętych? Czy moglibyśmy powiedzieć, że naprawdę dokładnie opracowaliśmy teren, gdybyśmy nie dokonali odwiedzin ponownych u ludzi, którzy okazali zainteresowanie, i nie starali się zapoczątkować z nimi studiów biblijnych? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, żeby w pełni zrozumieć potrzebę właściwego korzystania z notatek robionych w pracy od domu do domu. Najlepiej prowadzić dwa notatniki: W jednym zapisywać adresy osób zainteresowanych, a w drugim numery mieszkań zamkniętych.

*** km 9/88 s. 4 ak. 5 Dokładnie spełniaj swą służbę ***
5 Jeżeli głosiciel nie będzie mógł w najbliższym czasie zajść do mieszkań, które były zamknięte, niech przekaże notatki prowadzącemu studium książki, by je przydzielił innym głosicielom. Jest to wskazane zwłaszcza w zborach, w których świadczenie grupowe organizuje się w dni powszednie, wolne soboty, w godzinach popołudniowych i wieczornych. Rzecz jasna niektórzy głosiciele zatrzymują sobie notatki z pracy od domu do domu i zachodzą na swój teren, gdy idą do szkoły, do pracy, po zakupy lub w celu załatwienia różnych spraw, albo gdy wracają do domu. W pewnym zborze, w którym zachęcono do tego głosicieli, osiągnięto dobre wyniki, ponieważ odnaleziono wielu zainteresowanych w części terenu, która dotąd była nieowocna.

Później podam następne teksty... :)
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2018, 19:25 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipiec, 2018, 20:20 »
Kolejne teksty:

*** km 4/07 s. 8 ak. 2 Gdy nikogo nie ma w domu ***
Prowadź dokładne notatki. Najpierw zanotuj mieszkania, w których nikogo nie zastałeś. Jest to szczególnie istotne na terenach często opracowywanych. Warto zapisać numer terenu, nazwę ulicy, numer domu lub bloku, numer mieszkania oraz datę wizyty. Zostaw też trochę wolnego miejsca na dodatkowe zapiski, które sporządzisz podczas kolejnych wizyt. Przekazując teren następnemu głosicielowi, daj mu te notatki. Na oddzielnej kartce notuj te miejsca, gdzie okazano zainteresowanie.

*** km 5/95 s. 7 Dlaczego odnotowywać mieszkania zamknięte? ***
Dlaczego odnotowywać mieszkania zamknięte?
1 Małżeństwo Świadków brało udział w służbie polowej wczesnym popołudniem. Po paru godzinach oboje wrócili na teren, by wstąpić do osób, których przedtem nie zastali. Pewien mężczyzna zaprosił ich do środka i uważnie wysłuchał. Przyjął książkę Żyć wiecznie i zapytał, czy mogliby go odwiedzić. Jeszcze nigdy nie rozmawiał ze Świadkami Jehowy i miał wiele pytań, na które chciał otrzymać odpowiedź; zapoczątkowano studium biblijne. Małżeństwo to nie posiadało się z radości, że odnalazło ową symboliczną owcę. Czy chciałbyś przeżyć coś podobnego? W takim razie musisz starannie odnotowywać mieszkania zamknięte i niezwłocznie tam powracać.
2 Co jakiś czas jesteśmy usilnie zachęcani, by zapisywać takie miejsca i niebawem znowu tam zachodzić. Powyższy przykład wskazuje, jakie piękne rezultaty może przynieść kolejna wizyta jeszcze tego samego dnia. Często jesteśmy pochłonięci opracowaniem przydzielonego nam terenu, ale czy skrupulatnie notujemy przy tym mieszkania, w których nikogo nie zastaliśmy? Niektórzy mawiają: „Opracowujemy teren co dwa lub trzy tygodnie, nie ma więc potrzeby robienia takich notatek, bo wkrótce i tak tu wrócimy”. W rzeczywistości jednak jest to dodatkowy powód do ich sporządzania. Na terenie często opracowywanym ponowne zachodzenie do mieszkań zamkniętych umożliwia nam staranniejsze wyszukiwanie szczerych ludzi. Dlaczego?
3 W wielu okolicach w ciągu dnia jest zamknięta ponad połowa mieszkań. Poświęcając im więcej uwagi, w gruncie rzeczy powiększamy swój teren. Nawet gdy jest on rzadko opracowywany, służba może się okazać owocniejsza, jeśli postaramy się dotrzeć do wszystkich mieszkańców, zanim uznamy teren za opracowany.
4 Odwiedzanie miejsc zamkniętych zazwyczaj udaje się zaplanować na inny dzień, najlepiej przed upływem tygodnia. Wielu się przekonało, że dobrze jest przyjść w innym dniu tygodnia i o innej porze. Nieraz warto poświęcić trochę czasu w sobotę lub niedzielę, by zajść do mieszkań, które były zamknięte w ciągu tygodnia. Z kolei w innych zborach zauważono, że dobre rezultaty przynoszą takie wizyty dokonywane późnym popołudniem. Można wtedy zastać przeszło połowę mieszkańców.
5 W swoich notatkach zrób sobie wykaz miejsc, które należy odwiedzić. Jeżeli sam nie jesteś w stanie do nich dotrzeć, przekaż tę listę nadzorcy służby lub bratu opiekującemu się grupą działającą na danym terenie, do wykorzystania przez następnych głosicieli.
6 Zwracanie baczniejszej uwagi na ten aspekt służby może podnieść jej skuteczność i pomnożyć naszą radość. Będziemy wówczas zadowoleni, że z całą starannością wyszukujemy i otaczamy opieką ludzi przyrównanych do owiec (Ezech. 34:11-14, BT).

*** km 11/11 s. 1 ak. 3 Podlewanie zapewnia wzrost ***
Zrób notatki. Gdy tylko zakończysz pierwszą rozmowę, poświęć chwilę na zrobienie notatek. Zapisz imię oraz adres domownika. Warto też zanotować datę i godzinę rozmowy, jej temat oraz jaką zostawiłeś literaturę. Czy domownik powiedział, że wyznaje jakąś religię? Czy ma rodzinę? Czy wspomniał o swoich zainteresowaniach lub problemach? Takie informacje pomogą ci odpowiednio dobrać tematy następnych rozmów. Zapisz też, na kiedy umówiliście się na odwiedziny oraz na jakie pytanie obiecałeś odpowiedzieć.


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec, 2018, 09:08 »
cd.

*** km 4/00 s. 8 ak. 2-6 Nie zapomnij dokonać odwiedzin ponownych! ***
Wszystko zapisz. Gdy jeszcze masz świeżo w pamięci rozmowę z zainteresowanym, poświęć chwilę na zanotowanie wszystkich niezbędnych informacji. Zapisz nazwisko danej osoby i cechy, po których ją rozpoznasz. Zanotuj adres, ale nie zgaduj, tylko sprawdź, żeby mieć pewność, że jest właściwy. Uwzględnij poruszony temat, odczytane wersety i pozostawioną literaturę.
3 Jeśli na zakończenie rozmowy zadałeś pytanie, na które chcesz odpowiedzieć następnym razem, zanotuj je. Czy dowiedziałeś się czegoś o tej osobie, o jej rodzinie lub religii? Jeśli tak, zapisz to. Gdy potem podczas dokonywania odwiedzin nawiążesz do tego, dasz dowód osobistego zainteresowania rozmówcą. Na koniec zanotuj datę i godzinę pierwszej rozmowy oraz na kiedy zapowiedziałeś kolejną wizytę. Zrobienie dokładnych notatek będzie dobrym przypomnieniem, dlatego najprawdopodobniej nie zapomnisz spełnić obietnicy i dokonasz odwiedzin (1 Tym. 1:12).
4 Kiedy już skończysz robić notatki, umieść je z resztą wyposażenia do służby, na przykład w torbie, w której trzymasz Biblię, książkę Prowadzenie rozmów i inną literaturę, abyś zawsze miał je pod ręką. Nieobecności najlepiej zaznaczać w roboczych zapiskach z pracy od domu do domu, a odwiedziny ponowne w oddzielnym notesie. Oczywiście praca, jaką włożysz w prowadzenie dokładnych notatek, będzie bezcelowa, jeśli nie dokonasz odwiedzin!
5 Myśl o tej osobie. Gdy przygotowujesz się do odwiedzin ponownych, przejrzyj notatki ze służby. Rozmyślaj o każdej osobie i o tym, jak najlepiej byłoby poprowadzić rozmowę następnym razem. Zastanów się, jak rozbudzić zainteresowanie, by zapoczątkować domowe studium Biblii. Takie planowanie może zwiększyć twą skuteczność jako kaznodziei dobrej nowiny, a co za tym idzie, twoją radość (Prz. 21:5a).
6 Kiedy więc spotkasz kolejną osobę chętną do rozmowy, nie wychodź z założenia, że bez kłopotu będziesz pamiętał o dokonaniu odwiedzin. Raczej zanotuj wszystko, a potem przejrzyj notatki, myśl o tym człowieku i nie zapomnij złożyć mu wizyty!

*** km 3/97 ss. 3-4 ak. 10 Zdobądź się na śmiałość, by dokonywać odwiedzin ponownych ***
Rób dokładne notatki. Notatki ze służby od domu do domu powinny być dokładne i kompletne. Gdy tylko wyjdziesz z mieszkania czy domu, zapisz sobie imię, nazwisko i adres rozmówcy. Nie zgaduj numeru domu czy nazwy ulicy, ale dokładnie to sprawdź. Opisz rozmówcę. Zanotuj poruszony temat, przeczytane wersety, pozostawioną literaturę oraz pytanie, na które chciałbyś odpowiedzieć podczas odwiedzin. Zapisz też datę i godzinę pierwszej rozmowy oraz termin umówionych odwiedzin. Mając tak dokładne notatki, uważaj, żeby ich nie zgubić. Trzymaj je w bezpiecznym miejscu i skorzystaj z nich następnym razem. Przemyśl waszą rozmowę i zastanów się, co powiedzieć.

*** km 5/97 s. 8 ak. 3 Poważnie traktujmy każdą oznakę zainteresowania ***
Prowadź dokładne notatki. Prowadzenie dokładnych notatek o okazanym zainteresowaniu i rozpowszechnionej literaturze pozwala działać skuteczniej. Do dokonania udanych odwiedzin potrzebne są następujące dane: imię i nazwisko domownika, dzień i godzina rozmowy, pozostawiona literatura oraz poruszony temat. A jeśli uda ci się zanotować spostrzeżenia domownika, to będziesz mógł się umiejętnie odwołać do nich na początku odwiedzin ponownych.


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipiec, 2018, 17:54 »
Ostatni raz pada w 2011 hasło "zrób notatki" (nie piszą o nazwisku a tylko o imieniu i adresie)

*** km 11/11 s. 1 ***
Zrób notatki. Gdy tylko zakończysz pierwszą rozmowę, poświęć chwilę na zrobienie notatek. Zapisz imię oraz adres domownika. Warto też zanotować datę i godzinę rozmowy, jej temat oraz jaką zostawiłeś literaturę. Czy domownik powiedział, że wyznaje jakąś religię? Czy ma rodzinę? Czy wspomniał o swoich zainteresowaniach lub problemach?

W roku 2015 już ogólniki:

*** km 8/15 s. 1  ***
Stopniowo ucz nowego głosiciela kolejnych umiejętności. Pokaż mu, jak korzystać z karty terenu oraz jak robić notatki, na przykład gdy ktoś okazał zainteresowanie.

Rada z 2014 r.:

*** km 11/14 s. 3 „Znowu nikogo nie zastałem!” ***
„Znowu nikogo nie zastałem!”
Czy zdarzyło ci się kiedyś, że nie mogłeś zastać kogoś, kto okazał zainteresowanie? Mimo że wielokrotnie zachodziłeś do takiej osoby, nie udało ci się dokonać odwiedzin (1 Kor. 3:6). Czasami doświadczeni głosiciele zostawiają w takiej sytuacji krótką notatkę w drzwiach albo piszą list. Inni, żeby uniknąć tego problemu, proszą o numer telefonu. Mówią na przykład: „Czy chciałby pan, żebym zanim przyjdę, zadzwonił lub wysłał SMS-a?”. Jeśli z kimś okazującym zainteresowanie skontaktujemy się ponownie telefonicznie albo przez list, e-maila, SMS-a czy notatkę zostawioną w drzwiach, w sprawozdaniu możemy to odnotować jako odwiedziny ponowne. Nawet gdy rozmówcę trudno zastać w domu, możemy podtrzymywać jego zainteresowanie.

I to by było na tyle o NOTATKACH.
Nigdy nie odwołano robienia notatek ale teraz pisze się bardzo ogólnie o nich.

Chyba że jakiś list pasterski był na ten temat :-\


Offline falafel

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lipiec, 2018, 18:28 »
Pamiętam, że kwestia notatek była szeroko omawiana podczas obsług, gdy wprowadzana była służba grupowa.


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipiec, 2018, 11:18 »
No tak ale gdzie o tym pisze... :-\


*** km 6/11 s. 6 Pomoc w głoszeniu przez telefon ***
Jeżeli domownik powie...

„KOGO PAN REPREZENTUJE?”
▪ „Jestem Świadkiem Jehowy”. I kontynuuj rozmowę.

„SKĄD MA PAN MÓJ NUMER?”
▪ „Z książki telefonicznej”. I kontynuuj rozmowę.

„JESTEM NA LIŚCIE OSÓB, KTÓRE NIE ŻYCZĄ SOBIE TELEFONÓW Z INFORMACJAMI HANDLOWYMI”.
▪ „Ponieważ niczego nie sprzedaję, nie mam dostępu do tej listy”. I kontynuuj rozmowę.

Jeżeli rozmówca nie życzy sobie, by Świadkowie Jehowy do niego dzwonili...
▪ „Odnotuję to i postaramy się uszanować pańskie życzenie”. Następnie taktownie zakończ rozmowę. [Odpowiednią notatkę z datą i nazwiskiem rozmówcy należy dołączyć do koperty z terenem].

Jeżeli zgłasza się automatyczna sekretarka...
▪ „Przykro mi, że nie zastałem państwa w domu. Nazywam się... Dzwonię, ponieważ chciałbym zaprosić państwa na wykład biblijny zatytułowany ․․․․․.
[Data i godzina wykładu:] ․․․․․.
[Adres:] ․․․․․.
Nie prowadzimy zbiórek pieniędzy”.

▪ „Nazywam się... i w ramach działalności społecznej pomagam ludziom znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące Biblii. Skontaktuję się z państwem ponownie”.
▪ [Wpisz własną propozycję].


*** km 5/03 s. 7 Skrzynka pytań ***
▪ Co zrobić, gdy ktoś, komu głosimy przez telefon, poprosi, aby Świadkowie Jehowy do niego więcej nie dzwonili?
Powinniśmy uszanować wolę takiej osoby i sporządzić datowaną notatkę, zawierającą nazwisko rozmówcy, oraz dołączyć ją do karty terenu, aby inni głosiciele nie dzwonili w przyszłości pod ten numer. Raz w roku należy przejrzeć listę ludzi, którzy nie życzyli sobie naszych telefonów. Nadzorca służby może poprosić taktownych, doświadczonych głosicieli o zadzwonienie do tych osób i zorientowanie się, czy nie zmieniły zdania (zob. „Skrzynkę pytań” w Naszej Służbie Królestwa z czerwca 1994 roku).
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2018, 11:21 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lipiec, 2018, 19:02 »
Jeżeli zgłasza się automatyczna sekretarka...
▪ „Przykro mi, że nie zastałem państwa w domu. Nazywam się... Dzwonię, ponieważ chciałbym zaprosić państwa na wykład biblijny zatytułowany ․․․․․.

"Co trzy lata koniec świata"
 ;D


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec, 2018, 12:28 »
Prywatne notatki w latach 90. XX w. tak wyglądały:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/mam-pytanie/karty-terenu-i-notatki/msg67910/#msg67910

Jest tam odwołanie się do NSK z 1997 r.:

*** km 3/97 ss. 3-4 ak. 10 Zdobądź się na śmiałość, by dokonywać odwiedzin ponownych ***
Rób dokładne notatki. Notatki ze służby od domu do domu powinny być dokładne i kompletne. Gdy tylko wyjdziesz z mieszkania czy domu, zapisz sobie imię, nazwisko i adres rozmówcy. Nie zgaduj numeru domu czy nazwy ulicy, ale dokładnie to sprawdź. Opisz rozmówcę. Zanotuj poruszony temat, przeczytane wersety, pozostawioną literaturę oraz pytanie, na które chciałbyś odpowiedzieć podczas odwiedzin. Zapisz też datę i godzinę pierwszej rozmowy oraz termin umówionych odwiedzin. Mając tak dokładne notatki, uważaj, żeby ich nie zgubić. Trzymaj je w bezpiecznym miejscu i skorzystaj z nich następnym razem. Przemyśl waszą rozmowę i zastanów się, co powiedzieć.

Zauważmy różnicę z roku 2011. Znika nazwisko:

*** km 11/11 s. 1 ak. 3 Podlewanie zapewnia wzrost ***
Zrób notatki. Gdy tylko zakończysz pierwszą rozmowę, poświęć chwilę na zrobienie notatek. Zapisz imię oraz adres domownika. Warto też zanotować datę i godzinę rozmowy, jej temat oraz jaką zostawiłeś literaturę. Czy domownik powiedział, że wyznaje jakąś religię? Czy ma rodzinę? Czy wspomniał o swoich zainteresowaniach lub problemach? Takie informacje pomogą ci odpowiednio dobrać tematy następnych rozmów. Zapisz też, na kiedy umówiliście się na odwiedziny oraz na jakie pytanie obiecałeś odpowiedzieć.


Offline dziewiatka

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lipiec, 2018, 16:33 »
Nie ma co się egzaltować radami ze służby.Te rady są po to by starszy mógł po ględzić na zbiórce.Głosiciele mimo wysiłku funkcyjnych mają do nich dość swobodny stosunek.Sam należałem do tych co polegali na swojej pamięci a nie na notatkach,choć mogłem mówić co innego.


Offline Roszada

Odp: NOTATKI ZE SŁUŻBY OD DOMU DO DOMU
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lipiec, 2018, 17:54 »
Cytuj
Sam należałem do tych co polegali na swojej pamięci a nie na notatkach,choć mogłem mówić co innego
A jak oddawałeś teren komuś innemu?