Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pisarze wczesnochrześcijańscy nie używali JHWH w cytatach ze ST  (Przeczytany 1307 razy)

Offline Roszada

Pisarze wczesnochrześcijańscy nie używali w swych pismach imienia Jahwe ani tetragramu JHWH w cytatach ze ST (wg Septuaginty), które przytaczali.
Tak samo nie widnieje tetragram JHWH w ich pismach, gdy cytują Nowy Testament.

Dziś wstawiono mój art.

Imię Boże w cytatach biblijnych w pismach Justyna Męczennika


http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-boze/imie-boze-w-cytatach-biblijnych-w-pismach-justyna-meczennika,1068.htm

Natomiast wcześniej art.

Ojcowie Apostolscy a imię Boże

http://piotrandryszczak.pl/ojcowie-kosciola-inne-nauki/ojcowie-apostolscy-a-imie-boze.html


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pisarze wczesnochrześcijańscy nie używali JHWH w cytatach ze ST
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień, 2017, 12:28 »
Roszada, bardzo dobry artykuł.

A we wcześniejszym opracowaniu, na stronie Tusi, fajny przykład z listu Ignacego Antiocheńskiego (†107 rok - bardzo blisko Jana apostoła):

„"
Ludzie przewrotni mają zwyczaj obnosić się z Imieniem [Bożym],
postępując jednocześnie inaczej, w sposób niegodny Boga,
tych powinniście unikać niby dzikich zwierząt. Są to bowiem psy wściekłe,
które gryzą ukradkiem. Musimy się ich wystrzegać,
gdyż rany od ich zębów wyleczyć trudno” („Do Kościoła w Efezie” 7:1).
"

Też ciekawe.
I widać, że nawet w tym wypadku Igacy najprawdopodobniej  nie nawiązuje do słowa-nazwy typu Jahwe/Jehowa,
chociaż gdybyśmy manipulowali tak jak Strażnica, to moglibyśmy tak to skomentować
jako zarzut dla Świadków :)


Offline Roszada

Odp: Pisarze wczesnochrześcijańscy nie używali JHWH w cytatach ze ST
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudzień, 2017, 13:48 »
Trzeba tu dodać, że pisarze ci nie byli wrogami tetragramu JHWH bo go czasem używali, ale nigdy w cytatach biblijnych ST z Septuaginty czy NT.

Oto przykłady:

   „Diodor Sycylijczyk, Macrobius, Klemens Aleksandryjski, święty Hieronim i Orygenes pisali Jao” („Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 [ang. 1984] s. 7).

Oto zaś opinia Klemensa Aleksandryjskiego o tetragramie JHWH:

„To samo oznacza czteroliterowe imię mistyczne, przysługujące tylko tym, którzy mieli dostęp do świętego przybytku. Brzmi zaś ono: ‘Jaue’, a w przekładzie: ‘ten, który jest i który będzie’ [Wj 3:14]. U Greków także wyraz Theos (Bóg) zawiera cztery głoski. Do świata duchowego ma wstęp tylko sam Pan, stawszy się arcykapłanem. Poprzez Mękę osiągnął poznanie tego, co jest nie do wypowiedzenia, oraz wznosi się ponad wszelkie imię, które głosem dane jest do poznania” („Kobierce” V:34,5-7).

Orygenes:

   „W III wieku Orygenes napisał: ‘A w najdokładniejszych manuskryptach IMIĘ pisane jest literami hebrajskimi, choć nie dzisiejszymi, tylko najdawniejszymi’.” („Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 [ang. 1984] s. 24).

   „Hieronim i Orygenes pisali Jao” („Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 [ang. 1984] s. 7).

   Oto zaś słowa Orygenesa:

„Należy jednak zdawać sobie sprawę, że twórcy tych doktryn nie znali magii ani nie pojmowali nauk zawartych w Pismach Bożych i dlatego pomieszali wszystko: imiona Jaldabaoth, Astafajos i Horajos zaczerpnęli z nauk magicznych, z Pism żydowskich zaś wzięli imię tego, którego Żydzi nazywają Jao albo Ja, Sabaoth, Adonai i Eloajos. A ponieważ imiona zaczerpnięte z Pism są nazwami jednego i tego samego Boga. Wrogowie Boga nie pojmując tego, jak sami przyznają, mniemali, że kim innym jest Jao, kim innym Sabaoth, kim innym Adonajos, którego Pismo nazywa Adonai, a jeszcze kim innym Eloajos, któremu prorocy żydowscy nadali imię Eloai” („Przeciw Celsusowi” VI:32);

   „Kto zaś przeszedł od Jaldabaotha do Ja(o), tak ich zdaniem powinien się modlić: ‘Tobie zaś, którego widać nocą, naczelniku tajemnych misteriów Syna i Ojca, drugi Jao, pierwszy władco śmierci, cząstko niewinności, przynoszę jako symbol własną brodę i gotów jestem przejść przez twe królestwo; tyś żywym słowem umocnił tego, który powstał z ciebie. Udziel mi łaski, Ojcze, udziel mi łaski’.” (jw. VI:31).


Offline robbo1

Odp: Pisarze wczesnochrześcijańscy nie używali JHWH w cytatach ze ST
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudzień, 2017, 12:10 »
Rozumiem więc,że w natchnionym słowie stwórca nie podał swego "rzeczywistego imienia" Anna Świderkówna.było ,jest ,pozostaje i pozostanie ono bez znaczenia.
zostało podane niepotrzebnie,nie znajduje się w natchnionym słowie i w ogóle nie powinno się tam znaleźć.