WSZYSTKO INNE > NAPISZ my znajdziemy odpowiedni dział

1914 znamienny Russell Bible Examiner

(1/12) > >>

ihtis:
Co wy na to?

https://wol.jw.org/pl/wol/h/r12/lp-p
Niedziela 10 grudnia
... W roku 1876 w czasopiśmie Bible Examiner ukazał się artykuł Charlesa Taze’a Russella zatytułowany „Kiedy się zakończą Czasy Pogan?”. Wskazano w nim, że rok 1914 będzie znamienny. W artykule tym „siedem czasów” z proroctwa Daniela powiązano z „wyznaczonymi czasami narodów”, o których mówił Jezus (Dan. 4:16; Łuk. 21:24). w15 15.6 4:11, 12

a tu tekst
http://www.strictlygenteel.co.uk/examiner/examiner.html

Gorszyciel:
Kiedyś to czytałem. Dla mnie to niesamowite, że w 1876 gadał o 1914 i w 1914 wybuchła I wojna światowa.

Roszada:

--- Cytat: Gorszyciel w 10 Grudzień, 2017, 20:29 ---Kiedyś to czytałem. Dla mnie to niesamowite, że w 1876 gadał o 1914 i w 1914 wybuchła I wojna światowa.

--- Koniec cytatu ---
Ale on wojny nie zapowiadał tylko KONIEC CZASÓW POGAN i kilka pomniejszych wydarzeń  ;) :

   „Postanowiono też wydać oprawną książkę, zawierającą ich wspólne poglądy, i w roku 1877 dzieło to ukończono. Ta 194-stronicowa publikacja, napisana wespół przez Barboura i Russella, nosiła tytuł »Trzy światy, czyli plan zbawienia« (»Three Worlds or Plan of Redemption«) (...) W owej książce wyłuszczone zostało ich przekonanie, że druga obecność Chrystusa rozpoczęła się niewidzialnie jesienią roku 1874, wprowadzając czterdziestoletni okres żniwa. Następnie uderzająco dokładnie wskazali na rok 1914 jako na koniec czasów »pogan«:
»Właśnie w roku 606 przed Chr. skończyło się królowanie Boże, diadem został usunięty a cała ziemia wydana poganom. 2520 lat – licząc od roku 606 przed Chr. – skończy się w roku 1914 po Chr., czyli czterdzieści lat po roku 1874; ten czterdziestoletni okres, w który teraz wkroczyliśmy, ma być takim ‘czasem uciśnienia, jakiego nie było, jako narody poczęły być’. I w ciągu tych czterdziestu lat ma być ustanowione Królestwo Boże (lecz nie w ciele – ‘wpierw naturalne a potem duchowe’), Żydzi mają być przywróceni do dawnego stanu, królestwa pogańskie mają być rozbite w kawałki ‘jak naczynia garncarskie’, a królestwa tego świata staną się królestwami naszego Pana i jego Chrystusa i zostanie wprowadzony wiek sądu« – Str. 83, 189” (Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej 1957 [ang. 1955] t. IV, s. 46, 47).

   Prawie identyczną treść przekazała książka pt. Nowożytna historia świadków Jehowy 1955 cz. I, s. 11-12 (por. ta sama treść ang. Strażnica 01.01 1955 s. 8).

„Chociaż rok 1914 nie spełnił wszystkich oczekiwań, to Czasy Pogan faktycznie dobiegły wtedy kresu i niewątpliwie rok ten był znamienny” (Świadkowie Jehowy – kim są? W co wierzą? 2001 s. 7).

Gorszyciel:
Wiem. A jednak stało się coś wyjątkowego. Może przez wojnę powstała ta religia...

Roszada:

--- Cytat: Gorszyciel w 10 Grudzień, 2017, 20:40 ---Wiem. A jednak stało się coś wyjątkowego. Może przez wojnę powstała ta religia...

--- Koniec cytatu ---
Pewnie tak, ale Russell nie trafił.
Wojna zaczęła się w sierpniu, a on prorokował na 1 października.

Poza tym to nie on wymyślił, ale wcześniej Barbour pisał:

„A w roku 1875 Nelson H. Barbour oznajmił na łamach swego czasopisma Herald of the Morning, że w roku 1914 zakończy się okres nazwany przez Jezusa »wyznaczonymi czasami narodów« (Łukasza 21:24)” (Przebudźcie się! Nr 11, 1994 s. 26).

Russell jako jego uczeń zerżnął od niego rok później:

   „Jeszcze w październiku 1876 roku badacz Biblii Charles T. Russell opublikował w wydawanym w Brooklynie miesięczniku Bible Examiner artykuł zatytułowany »Kiedy się zakończą Czasy Pogan?« Na stronie 27 powiedziano tam wyraźnie: »Siedem czasów dobiegnie końca w roku 1914 po Chr.«” (Świadkowie Jehowy – kim są? W co wierzą? 2001 s. 7).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej