Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu  (Przeczytany 2249 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« dnia: 27 Listopad, 2017, 13:54 »
Na początek Ireneusz z Lyonu, biskup żyjący w II w.:

Jak wspominają prezbiterzy, którzy widzieli Jana, ucznia Pańskiego, że słyszeli od niego, iż Pan nauczał o owych czasach. Mówił więc: „Nadejdą dni, w których winorośle rodzić będą, każda po dziesięć tysięcy szczepów, a każdy z szczepów będzie miał dziesięć tysięcy pędów, a każdy z pędów po dziesięć tysięcy gałązek, a każda gałązka po dziesięć tysięcy kiści, a każda z kiści mieć będzie po dziesięć tysięcy winogron, każde wytłoczone grono da dwadzieścia pięć miar wina, Jeśli ktoś z owych  świętych zerwie jedną kiść, inna kiść zawoła: jestem lepsza, mnie weź, przeze mnie błogosław Pana. Podobnie i ziarno pszenicy wyda dziesięć tysięcy kłosów, a każdy kłos zawierać będzie dziesięć tysięcy ziaren, zaś każde ziarno przyniesie pięć dwufuntowych miar czystej mąki. Te same miary odpowiednie dla siebie osiągać będą pozostałe owoce, nasiona i zioła. Wszystkie zwierzęta, korzystając z pokarmów, jakie daje im ziemia, będą żyły w pokoju i wzajemnej zgodzie i będą całkowicie poddane ludziom.
Świadczy o tym także Papiasz, słuchacz Jana, współczesny Polikarpa, człowiek czcigodny, napisał w czwartej księdze swoich pism; istnieje bowiem pięć ksiąg napisanych przez niego. Ten właśnie dodaje: „Wszystko to jest do wierzenia dla wierzących”.
Gdy Juda jednak wątpił i pytał, w jaki sposób Bóg może stworzyć tego rodzaju owoce, Pan powiedział: „Zobaczą to ci, którzy dożyją tych czasów”. Czasy te zapowiadał prorok Izajasz w słowach: „wilk będzie mieszkał z jagnięciem, a leopard z koźlęciem będą leżeć, cielę, byk i lew razem będą się paść, a mały chłopiec będzie je poganiał. Cielę i niedźwiedź będą się paść razem i razem będą ich dzieci, lew i wół będą jeść słomę. A mały chłopiec włoży swą rękę do nory  żmij i do jamy małych  żmij. I nie będą  źle czynić ani nie będą mogli zabijać kogoś na świętej górze mojej” (Iz 11,6–9). I jeszcze raz powtarza i mówi: „wówczas wilki i jagnięta będą się paść razem i lew jak wół będzie jadł słomę, żmija zaś ziemię jak chleb i nie będą zabijać ani szkodzić na świętej mojej górze, mówi Pan” (Iz 65,25). Wiem dobrze, że niektórzy starają się wyjaśnić te teksty
w odniesieniu do dzikich, którzy jako wierni pochodzą z różnych ludów i odznaczają się różnymi działaniami i gdy uwierzyli, zgadzają się ze sprawiedliwymi. Ale jeśli nawet dotyczy to niektórych ludzi, którzy z różnych ludów doszli do jednego przekazu wiary, to niemniej jednak w zmartwychwstaniu sprawiedliwych powiedziano to także o zwierzętach. Bo powiedziano: „Bóg bogaty we wszystkim”. Gdy zostanie przywrócone stworzenie, trzeba, aby wszystkie zwierzęta słuchały i były poddane człowiekowi, żeby wróciły do swego pierwotnego pokarmu danego  przez Boga i by jak przed nieposłuszeństwem [Adama] były poddane Adamowi i jadły tylko owoce ziemi. Inaczej nie da się wyjaśnić tego, że lew ma jadać słomę. Oznacza to jednak wielkość i obfitość owoców. Jeśli więc lew jako zwierzę będzie jadł słomę, to jaka będzie pszenica, skoro jej słoma
będzie stosowana jako pożywienie dla lwów?

(Adversus haereses 33, 3-4, tłum. W. Myszor)

Widać wyraźnie jaka jest wiara pierwotnego Kościoła: z jakim przekonaniem, charyzmą oraz pewnością naucza człowiek będący biskupem Lyonu oraz zwalczający poglądy nieprawowierne i heretyckie.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopad, 2017, 14:00 »
Temat poruszany tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/nie-naduzywaj-imienia-boga-wyj-207/msg113033/#msg113033

... choć właściwsze miejsce tu, bo tam temat brzmi: Nie nadużywaj imienia Boga-Wyj 20:7.


Offline Szarańcza

Odp: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopad, 2017, 16:48 »
Roszada czy mógłbyś napisać od kiedy liczone jest te 1000 lat czasu dla Kościoła?


Offline Błazen Króla

Odp: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad, 2017, 16:59 »
Justyn Męczennik Dialog z Żydem Tryfonem:
Poglądy Justyna dotyczące Tysiącletniego Królestwa.
80. A Tryfon na to odrzekł: „Zauważyłem, mój panie, że stałeś się bardzo ostrożny, by wychodzić
bez szwanku we wszystkich tych kwestiach, odkąd powołujesz się na Pismo. Ale powiedz mi, czy
naprawdę zgadzasz się z tym miejscem, ze Jerozolima zostanie odbudowana i czy rzeczywiście
oczekujesz, ze wasz lud zostanie zgromadzony razem i dostąpi uszczęśliwienia wraz z Chrystusem i
Patriarchami, i Prorokami, zarówno ci, spośród naszego narodu, jak i inni prozelici, którzy
przyłączyli się do nich zanim przybył wasz Chrystus? Czy też może ustąpiłeś i zgadzasz się z tym
wszystkim, aby nie okazać się spośród nas dwóch pokonanym w tych sporach?” Wówczas ja
odpowiedziałem: „Nie jestem, Tryfonie, tak nędznym rozmówcą, bym miał coś innego mówić, a co
innego myśleć. Zgodziłem się z tobą poprzednio, ze zarówno ja, jak i wielu innych uznaje tę opinię
i wierzy, że tak właśnie się stanie, czego ty z pewnością jesteś świadom, lecz z drugiej strony,
wykazałem ci też, ze pozostaje wielu takich, którzy przynależą do czystej i pobożnej wiary, i są
prawdziwymi chrześcijanami, a myślą inaczej. Wskazałem ci też wcześniej poza tym, że istnieją
również tacy, których nazywają chrześcijanami, ale są oni bezbożnymi, niewiernymi heretykami,
nauczają doktryn, które są pod każdym względem bluźniercze, ateistyczne i głupie. Ale żebyś
wiedział, ze nie tylko wobec ciebie tak mówię, powiem coś co bardzo, najbardziej jak to dla mnie
możliwe, odbiega od wszystkich argumentów, które między sobą wymieniliśmy i w ten sposób, jak
sądzę, przypomnę ci, ze zgadzam się w wielu sprawach z tym, co i wam się przypisuje. Wybieram
bowiem i naśladuję nie ludzi, czy ludzkie doktryny, ale Boga i doktryny objawione przez Niego.
Jeśli bowiem pozwoliłeś się omamić komuś, kto nazywany jest chrześcijaninem, ale kto nie
przyznaje, że to prawda, lecz ośmiela się bluźnić Bogu Abrahama i Bogu Izaaka, i Bogu Jakuba, kto
twierdzi, że nie ma zmartwychwstania umarłych oraz że ich dusze, kiedy umierają są zabierane do
nieba, to co do takich nie sądź, że są oni chrześcijanami i podobnie gdyby ktoś dobrze to rozważył,
nie mógłby zgodzić się z saduceuszami, ani z podobnymi im sektami genistów, meristów,
galilejczyków, hellenistów, faryzeuszy, baptystów, są to Żydzi – nie okazuj zniecierpliwienia, kiedy
ci mówię to, co myślę – ale to właśnie o tych, którzy nazywają siebie Żydami i dziećmi Abrahama
sam Bóg oświadczył, ze czczą Go tylko wargami, a sercem są daleko od Niego. Jednakże ja i inni,
którzy we wszystkich zagadnieniach jesteśmy prawomyślnymi chrześcijanami, mamy pewność, że nastąpi zmartwychwstanie umarłych i tysiąc lat w Jeruzalem, które wtedy zostanie zbudowane,
przyozdobione i rozszerzone, jak to zapowiadają prorocy Ezechiel, Izajasz oraz inni.

Próba uzasadnienia tego poglądu w oparciu o Izajasza i Apokalipsę.
81. „Izajasz bowiem powiedział tak odnośnie do owego okresu tysiąca lat: «Albowiem oto Ja
stwarzam nowe niebiosa i nową ziemię; nie będzie się wspominać dawniejszych dziejów ani na
myśl one nie przyjdą. Przeciwnie, będzie radość i wesele na zawsze z tego, co Ja stworzę; bo oto Ja
uczynię z Jerozolimy wesele i z jej ludu – radość. Rozweselę się z Jerozolimy i rozraduję się z jej
ludu. Już się nie usłyszy w niej odgłosu płaczu, ni krzyku narzekania. Nie będzie juz w niej
niemowlęcia, mającego żyć tylko kilka dni, ani starca, który by nie dopełnił swych lat; bo
najmłodszy umrze jako stuletni, a nie osiągnąć stu lat będzie znakiem klątwy. Zbudują domy i
mieszkać w nich będą, zasadzą winnice i będą jedli z nich owoce. Nie będą budować, żeby kto inny
zamieszkał, nie będą sadzić, żeby kto inny się karmił. Bo na wzór długowieczności drzewa będzie
długowieczność mego ludu; i moi wybrani długo używać będą tego, co uczynią ich ręce. Nie będą
się trudzić na próżno ani płodzić dzieci na zgubę, bo plemieniem błogosławionym przez Pana są oni
sami i potomkowie ich wraz z nimi. I będzie tak, iż zanim zawołają, Ja im odpowiem; oni jeszcze
mówić będą, a Ja już wysłucham. Wilk i baranek paść się będą razem; lew też będzie jadał słomę
jak wół; a wąż będzie miał proch ziemi za pokarm. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać po całej
świętej mej górze, mówi Pan». Zrozumieliśmy więc, ze to wyrażenie wypowiedziane w słowach:
«podobnie jak dni drzewa życia, takie też będą dni mojego ludu, a trud ich pracy będzie obfitował»,
zapowiada w przenośni tysiąc lat. Jak bowiem Adamowi powiedziano, ze umrze on w dniu, w
którym spożyłby z drzewa, wiemy, że nie dopełnił on tysiąca lat. Zauważyliśmy ponadto, ze
wyrażenie: «dzień u Pana jest jak tysiąc lat», jest związane z tym zagadnieniem. A w dodatku był z
nami pewien człowiek, któremu było na imię Jan, jeden z Apostołów Chrystusa, który
przepowiedział w otrzymanym przez siebie objawieniu, że ci, którzy uwierzyli w naszego
Chrystusa będą przez tysiąc lat mieszkać w Jeruzalem i że potem właśnie, krótko mówiąc, nastąpi
wiekuiste zmartwychwstanie i sąd nad wszystkimi ludźmi. Dokładnie tak, jak też powiedział nam
Pan: «Nie będą się ani żenić, ani wychodzić za mąż, ale będą równi aniołom jako dzieci Boga
zmartwychwstałego»”.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2017, 17:20 wysłana przez Błazen Króla »


Offline Startek

Odp: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad, 2017, 17:29 »
Tysiąc letnie królestwo jest dla Izraela ,  Biblia wyraźnie o tym mówi  . Okres dla kościoła kończy się z chwilą porwania kościoła w czasie wielkiego ucisku lub pod koniec . Zachariasza 12 : 10 -13  Obj 1:7  ujrzy Go każde oko , również ci , którzy Go przebili. Opłakiwać Go będą wszystkie plemiona ziemi . Wtym czasie Izrael się ma się nawrócić .


Offline Reskator

Odp: Ojcowie Kościoła o Tysiącleciu
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopad, 2017, 18:24 »
Nie ten wątek.
Symbolika ma to do siebie, że nie wyznacza dokładnie godzin, dni.
Poczytaj co Piotr, Paweł, Łukasz i Marek dodają do wypowiedzi Jana. Jaki rok podają.
To daj argumenty że te 1000 lat to symbolika,chyba to nie problem bo masz jakieś dowody.
I nie przejmuj się że to nie ten wątek,chodzi o prawdę a nie literę,
Choć to  ten wątek!
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2017, 18:28 wysłana przez Reskator »


Offline gedeon