INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Wyznania trynitarne i antytrynitarne (z łona protestantyzmu)

(1/3) > >>

Roszada:
Od kolegi dostałem takie oto zestawienie:

Większość wyznań chrześcijańskich wierzy w Trójjedyność Boga: prawosławie, katolicyzm i protestantyzm.

W protestantyzmie wierzą w Trójjedyność Boga:

1) Kościoły luterańskie (w Polsce: ewangelicko-augsburski)

2) Kościoły kalwinistyczne (w Polsce: ewangelicko-reformowany i inne małe ugrupowania)

3) Kościoły metodystyczne (w Polsce: ewangelicko-metodystyczny)

4) Kościoły baptystyczne (w Polsce: Kościół Chrześcijan Baptystów oraz Biblijny Kościół Baptystyczny, i niewielkie niezależne baptystyczne zbory)

5) Kościoły ewangelicznych chrześcijan (w Polsce: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan i Kościół Ewangeliczny w RP)

6) Kościoły wolnych chrześcijan (w Polsce: Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbory Chrześcijan, Ewangeliczny Związek Braterski)

7) Kościoły Chrystusowe (w Polsce: Kościół Chrystusowy w RP - w niektórych zborach nie używa się jednak samego słowa Trójca)

8) Kościoły Zielonoświątkowe i charyzmatyczne (Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Kościół Boży w Chrystusie, Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa, Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, itp.).

9. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Nie uznają Trójcy:

1) Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Św. - nauka C. T. Russella

2) Świecki Ruch Misyjny "Epifania" - Nauka Russella i Paula S. L. Johnsona

3) Zwolennicy Tadeusza Połgenska i Fundacji "Słowo Nadziei" - były Świadek i zwolennicy jego wykładni Biblii

4) Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego - odłam od adwentystów, który odrzucił Ellen G. White, prorokinię i nauczycielkę adwentystów dnia siódmego i "przy okazji" odrzucił Trójcę, choć w pewnym stopniu uznaje Boskość Chrystusa i możliwość modlitwy do Niego. Ducha Św. nie uznają za Osobę

5) Zbory Boże Chrześcijan Dnia Siódmego - odłam od Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego, który nie tylko odrzuca Trójcę, ale również Boskość Chrystusa

6) Jednota Braci Polskich z siedzibą we Wrocławiu. Uznaje Boskość Chrystusa, lecz neguje Osobowość i Boskość Ducha Św.

7) Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim w Ełku - wierzą, że jest tylko jedna Osoba Boska, Jezus, która jest także Bogiem Ojcem.

8) Zbory uznające za proroka Williama Branhama - także wierzą, że Jezus jest Bogiem Ojcem.

Autor zestawienia pominął w tej grupie:

Chrystadelfian (w Polsce niewiele osób)
Pojedynczych wyznawców nawiązujących do nauk Braci Polskich z XVI-XVII w.

Sebastian:
bardzo dobre zestawienie.

a tak na marginesie, mam pytanie: czy wśród kościółów prawosławnych wszystkie jednomyślnie wyznają Trójcę (różniącą się od tej rzymskokatolickiej tylko marginalną kwestią pochodzenia Ducha Św "od Ojca" zamiast "od Ojca i Syna") czy może wśród wyznawców prawosławia (podobnie jak wśród protestantów) istnieją różne poglądy na trójcę, a antytrynitaryzmem włącznie?

Roszada:
Nie spotkałem prawosławnych antytrynitarzy. Ale Rasija duża, to kto wie.

Gorszyciel:

--- Cytat: Sebastian w 23 Październik, 2017, 20:58 ---bardzo dobre zestawienie.

a tak na marginesie, mam pytanie: czy wśród kościółów prawosławnych wszystkie jednomyślnie wyznają Trójcę (różniącą się od tej rzymskokatolickiej tylko marginalną kwestią pochodzenia Ducha Św "od Ojca" zamiast "od Ojca i Syna") czy może wśród wyznawców prawosławia (podobnie jak wśród protestantów) istnieją różne poglądy na trójcę, a antytrynitaryzmem włącznie?

--- Koniec cytatu ---

Nie ma antytrynitarzy wśród kościołów wschodnich. Ale warto zaznaczyć, że Filioque nie jest marginalną kwestią. Wszak to jedna z przyczyn wielkiej schizmy z 1054 r. :P

Fantom:
Wywodzą się z prawosławia. Nie uznaja Trójcy,piekła.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Duchoborcy

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej