INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Syryjski Kościół Ortodoksyjny

(1/4) > >>

Gorszyciel:
W związku z tym, że ostatnio poznałem abp Mora Severiusa Mosesa (właśc. Moses Görgün), metropolitę i prymasa Antiocheńskiego Kościoła Syriacko-Ortodoksyjnego (Syryjskiego) w Europie, który obecnie rezyduje w Altenbergen w Turyngii, chciałbym napisać słów kilka o tym Kościele. Syryjska liturgia chrześcijańska (zwana też ryte wschodniosyryjskim, syryjski, aramejski lub syroantiocheńskim) jest dla mnie bardzo ciekawa już ze względu na sam język liturgiczny, którym jest aramejski biblijny (po dziś dzień)! Swą sukcesję apostolską wywodzi ten Kościół od św. Łukasza, jednak na 100% wiemy, że wyłonił się po 451 r., bo nie przyjął postanowień soboru chalcedońskiego.

Czym różni się ten Kościół od innych, tych pochalcedońskich? Otóż przede wszystkim wyznaje się tam monofizytyzm, tj. pogląd, głoszący że co prawda Chrystus ma naturę ludzką i boską, jednak nie istnieje w dwóch naturach - natura boska Chrystusa wchłonęła jego naturę ludzką po zmartwychwstaniu i jest on w pełni tylko Bogiem; człowiekiem nie jest.

Na koniec kilka zdjęć z kościołów syryjskich:













W razie pytań służę pomocą ;)

Tusia:

--- Cytat: Gorszyciel w 28 Lipiec, 2017, 10:52 ---Czym różni się ten Kościół od innych, tych pochalcedońskich? Otóż przede wszystkim wyznaje się tam monofizytyzm, tj. pogląd, głoszący że co prawda Chrystus ma naturę ludzką i boską, jednak nie istnieje w dwóch naturach - natura boska Chrystusa wchłonęła jego naturę ludzką po zmartwychwstaniu i jest on w pełni tylko Bogiem; człowiekiem nie jest.

--- Koniec cytatu ---

Czyli mamy herezję.

Gorszyciel:

--- Cytat: Tusia w 28 Lipiec, 2017, 11:01 ---Czyli mamy herezję.

--- Koniec cytatu ---

Oni widzą to inaczej :D Ale nie o herezjach chciałbym tu dyskutować ;)

Tusia:

--- Cytat: Gorszyciel w 28 Lipiec, 2017, 11:02 ---Oni widzą to inaczej :D

--- Koniec cytatu ---

Źle widzą. Czy warto zajmować się tymi, którzy mają oczy, a nie widzą, mają uszy, a nie słyszą...

Gorszyciel:

--- Cytat: Tusia w 28 Lipiec, 2017, 11:09 ---Źle widzą. Czy warto zajmować się tymi, którzy mają oczy, a nie widzą, mają uszy, a nie słyszą...

--- Koniec cytatu ---

Tusia, nie rozwalaj mi wątki, niczym Konrad z Marburga czy Tomás de Torquemada ;) Chciałem tylko pokazać innym coś, z czym na co dzień się w Polsce nie stykamy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej