DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

Duchowe ojcostwo biblijne?

(1/4) > >>

Roszada:
Towarzystwo i głosiciele często krytykują używanie terminu "ojciec" przez katolików. Dotyczy to papieża i np. zakonników.

Tymczasem choć u ŚJ nikt nie zwraca się "ojcze" do innego głosiciela, ale "duchowe ojcostwo" jest znane i odnoszone tak do osób ze ST, NT i do ŚJ.

Oto przykładowe teksty z publikacji ŚJ o Pawle i Eliaszu oraz jednym ze ŚJ:

„Dobry przykład pod tym względem dał apostoł Paweł. Dla członków zboru w Tesalonice stał się »jak karmiąca matka«. Był też ich duchowym ojcem (odczytaj 1 Tesaloniczan 2:7, 11, 12)” (Strażnica czerwiec 2017 s. 8).

„Księga 2 Królów wskazuje, że ci »synowie« również czuli się związani ze swym duchowym ojcem, Eliaszem (2 Królów 2:3, 5, 7, 15-17)” (Strażnica Nr 21, 2003 s. 31).

„Na Tajwanie zadzierzgnęliśmy przyjaźnie, które bardzo nas wzmocniły. Wiele zawdzięczamy misjonarzom Kathy i Harveyowi Loganom. Dla moich synów brat Logan stał się duchowym ojcem” (Strażnica Nr 15, 2006 s. 13).

Prawdopodobnie głosiciele atakując katolików wykorzystują to, że oni nie znają nauk Towarzystwa.
Co najmniej 50% argumentacji głosicieli upada, gdy ktoś powoła się na publikacje ŚJ. :)

Roszada:
A tu taki zbiorowy fragment:

*** w16 grudzień s. 26 ***
"Czy duchowi ojcowie, matki, bracia, siostry i dzieci nie są cenniejsi niż wszystko, z czego zrezygnowaliśmy na rzecz Królestwa?".

Oto przykład takiej krytyki Towarzystwa Strażnica wobec innych, z pewną wstawką słowa „duchowym” do wersetu biblijnego:

„Jako Pasterz i Sędzia pośród swych »owiec«, domaga się przestrzegania zasady przedstawionej przez swego Syna Jezusa Chrystusa: »Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem [duchowym]; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami [wodzami, NW], bo jeden jest tylko wasz Mistrz [Wódz, NW], Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą.« – Mateusza 23:8-11” („Narody mają poznać, że ja jestem Jehowa” – Jak? 1974 s. 198).

Nie nazywajcie, a nazywają. :)
Może chcieliby by padało: "nie zwracajcie się" jako do ojców. :-\

Roszada:
Apostoł Jan ojcem duchowym

„Jan nadmienił, iż nie ma dla niego większego powodu do wdzięczności niż słyszeć, że jego »dzieci« w dalszym ciągu »chodzą w prawdzie«, inaczej mówiąc: »żyją w prawdzie« (Nowy Przekład). Możliwe, że stał się duchowym ojcem Gajusa, bo mu dopomógł w nabyciu dokładnej wiedzy z Pisma Świętego. (Porównaj z tym List 1 do Koryntian 4:14-17)” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 22 s. 18).

Próbowałem znaleźć, czy gdzieś ojcami duchowymi nazywają członków CK. :)
Ale nie omsknęło im się. ;D
Może z czasem... ;)

Edit!
A jednak...
Jest jeden ojciec z CK:

*** w95 1.2 s. 21 „Mając to usługiwanie (...), nie dajemy za wygraną” ***
Bratem tym był John Barr, który obecnie należy do Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. W czasie tych trudnych lat mej młodości został jednym z moich duchowych „ojców” (Mateusza 19:29).

tomek_s:
To powiedzą, że to tylko duchowy a nie święty.

Roszada:

--- Cytat: tomek_s w 11 Lipiec, 2017, 13:51 ---To powiedzą, że to tylko duchowy a nie święty.

--- Koniec cytatu ---
Mnie nie interesuje co powiedzą, mnie interesują fakty.
Jak Ty chcesz się z czołgami boksować to Twoja sprawa. ;)

Temat jest o duchowym a nie świętym.
Sam termin papież nie ma uzupełnienia "papież święty". :)
Poza tym:

*** w96 1.8 s. 10 ‛Macie być świętymi, bo ja jestem święty’ ***
„Bądźcie świętymi, bo ja jestem święty, Jahwe, Bóg wasz!” (KAPŁAŃSKA 19:2, BT).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej