INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > I WSZYSTKIE INNE

Religijność na świecie

(1/3) > >>

Gorszyciel:
Poniżej zamieszczam link do statystyk na temat wyznań na świecie:

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2122.html

Może komuś się przyda ;)

Sebastian:
Zaciekawiły mnie dane z Polski - ponad 10% "niespecyfikowanych" (chodzi o niewierzących?)

Ciekawe czy większość owych "niespecyfikowanych" stanowią mieszkańcy osiedli wojskowych (wychowani w Polsce Ludowej w duchu obojętności religijnej) oraz potomkowie członków PZPR czy bardziej młode pokolenie które świadomie podejmujące decyzję o życiu z dala od kościoła oraz o nieochrzczeniu swoich dzieci (niektóre z tychże nieochrzczonych dzieci urodzonych po 1989 mają już 27-28 lat a więc mogą już mieć   własne także nieochrzczone dzieci).

Ciekawi mnie czy są oni (ujmując rzecz pół żartem pół serio) silni w swojej niewierze. Ciekawi mnie ilu z tych niezdeklarowanych ma śluby kościelne i ilu z nich woła księdza przed pogrzebem.

druga uwaga: zestawienie nie stosuje jednolitego nazewnictwa a dla każdego kraju ma inną metodologię liczenia. Najdziwaczniejsze jest zestawienie dla Węgier, gdzie katolicyzm 1,8% stanowi coś odrębnego od znacznie liczniejszego kościoła rzymsko-katolickiego.

czarnaowca:
Ja bym stawiała na młode pokolenie. Ja np jestem teraz niezrzeszona (choć pewnie pozostanę w Wielkich Księgach Nadarzyna, jako były sj); ale w tym momencie nie deklaruje żadnego wyznania. Nie byłam chrzczona w KK. Mojego dziecka nie ochrzczę nigdzie, ślub mam cywilny a co do pogrzebu: Spalić, postawić urnę w wyznaczonym miejscu na cmentarzu bez krzyża na tabliczce.
Większość moich znajomych nie deklaruje wiary w cokolwiek, nie obchodzi świąt żadnego wyznania.

Stanisław Klocek:

--- Cytat: Gorszyciel w 30 Czerwiec, 2017, 15:13 ---Poniżej zamieszczam link do statystyk (...) Może komuś się przyda ;)
--- Koniec cytatu ---
No pewno, że się nam przyda, ale najbardziej bogom, jeśli tacy istnieją.
--- Cytat: czarnaowca w 02 Wrzesień, 2017, 19:57 --- Ja np jestem teraz niezrzeszona (choć pewnie pozostanę w Wielkich Księgach Nadarzyna, jako były sj); ale w tym momencie nie deklaruje żadnego wyznania.
--- Koniec cytatu ---
To się nazywa "uwolniona od wszelkiego uzależnienia".
--- Cytat: czarnaowca w 02 Wrzesień, 2017, 19:57 ---Nie byłam chrzczona w KK. Mojego dziecka nie ochrzczę nigdzie, ślub mam cywilny a co do pogrzebu: Spalić, postawić urnę w wyznaczonym miejscu na cmentarzu bez krzyża na tabliczce.
--- Koniec cytatu ---
Były nie były jakieś egzorcyzmy, to nie ma znaczenia. Liczy się Twa obecna cywilizowana etyka moralna. "czarna owca" (też mnie niektórzy tak nazwali) to odczucie większości nad mniejszością, statystycznie zwących się wierzącymi. No cóż, reformator Jezus też za swego życia był zakałą w swym narodzie. Dziś go zwykli śmiertelnicy (Filon aleksandryjski, Paweł, Jan uczeń Jana apostoła {autor IV ew.}) zrobili z niego Boga.

Gremczak:
Ciekawe  jak ustalili wyznawców KRK.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej