INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Katolik minimalista

(1/8) > >>

Roszada:
To taki edukacyjno-refleksyjny wątek.

Wielu ŚJ zdaje się, że w KK, tak jak u nich, wszystko jest w pewien sposób obowiązkowe, narzucone, czy pod grzechem i obowiązuje wszystkich.

Znam katolicyzm dobrze, ale posłużę się tu Sebastianem, który myślę w dużym stopniu potwierdzi to co powiem. Był on zarówno ŚJ, jak i katolikiem, wcześniej i później.

Otóż w KK nie ma wymogów takich jak wielu się wydaje.

Tzn.
nie ma nakazu chodzenia na różaniec i odmawiania go (także Koronki do Miłosierdzia Bożego);
nie ma obowiązku chodzenie na majowe, czerwcowe, Gorzkie Żale, droga krzyżowa i inne nabożeństwa w dni, które nie są wolne od pracy i nie są świętami;
nie ma obowiązku chodzenia do kościoła w drugie święto Bożego Narodzenia i Wielkanocy, Wielki Czwartek, Piątek, Sobota, rekolekcje;
nie ma obowiązku posiadania w domu obrazów, figur, święcenia pokarmów, posiadania choinki;
nie ma obowiązku należenia do wspólnot katolickich, brania udziału w adoracji;
nie ma indywidualnego obowiązku zwracania się do świętych;
nie ma obowiązku bycia na procesji w Boże Ciało (msza tego dnia jest obowiązkowa, ale procesja nie).

Katolik minimalista powinien przynajmniej raz w roku spowiadać się i w okresie Wielkanocnym Komunię Św. przyjmować, zachowywać Dekalog i przykazania kościelne, modlić się przynajmniej 2 razy dziennie i w każdą niedzielę oraz święta nakazane uczestniczyć we mszy św.

Wszystkie inne formy pobożności są dowolne i do wyboru przez wiernych. Każdy może, ale nie musi w nich brać udziału. Są one chwalebne i służą wielu ludziom rozwojowi ich pobożności. Nie mogą być jednak nakazywane.
Sam w wielu z nich nie biorę udziału, lub brałem udział kiedyś, lub kiedyś nie uczestniczyłem, a teraz je praktykuję. Nigdy zaś nie narzucam nikomu żadnej formy pobożności czy modlitewnej.
Sam nawet dla siebie napisałem modlitwę, która nawet zareklamowałem na face, ze wskazaniem na forum:
https://www.facebook.com/wlodzimierz.bednarski
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/moja-modlitwa-do-chrystusa-pana/msg74937/#msg74937

Sebastian:
to wszystko prawda.

W kontekście wyświęcenia przez Franciszka I pastuszków z Fatimy pojawia się w internecie mnóstwo bzdur jakoby Kościół Kat. nakazywał wiarę w każde słowo zapisane w tychże objawieniach.

katolik minimalista nie tylko może nie praktykować niektórych form pobożności ludowej, powiem więcej: może uważać praktycznie wszystkie objawienia prywatne (z powszechnie znanymi i popularnymi objawieniami Faustyny i objawieniami z Fatimy włącznie) za przejaw choroby psychicznej. Katolik minimalista nie powinien krytykować papieża ale może mieć własne zdanie.

katolik minimalista może nawet popierać (mocno krytykowaną przez papieży) karę śmierci, w szczególności będąc posłem może głosować za jej uchwaleniem, a będąc obywatelem może brać udział w referendum dot. kary śmierci i głosować w tej sprawie za karą śmierci (a więc wbrew prywatnym opiniom swojego papieża).

wyjaśniam że celem napisania przeze mnie pewnych rzeczy "prosto z mostu" nie jest urażanie czyichkolwiek uczuć ale pokazanie, że w Kościele Katolickim jest miejsce na różne postawy, także te kontrowersyjne. Dlatego wspominałem o tym że można mieć w niektórych sprawach prywatne opinie różne od prywatnych opinii papieża.
gedeon: edycja

Roszada:
No ostatnie słowa (o objawieniach) ostro napisane, ale sam znam takich, co tak uważają, albo domniemają. :(
Proszę o większą tolerancję lub skorygowanie słów, mogących razić czyjeś uczucia.
Nie jestem entuzjastą objawień F. Kowalskiej, ale Koronkę do Miłosierdzia Bożego (a właściwie do Boga Miłosiernego) odmawiam. :)

Sebastian:
mimo wszystko pozwolę sobie jednak na wyrażenie pewnych wątpliwości co do praktycznych możliwości praktykowania tegoż minimalizmu.

idzie sobie taki katolik minimalista do wielkanocnej spowiedzi a ksiądz daje mu rozgrzeszenie i nakazuje mu odmówić dziesiątkę różańca. I co ma nasz "biedny" minimalista zrobić? dyskutować z księdzem?

wysyła katolik minimalista dzieci na katechezę, a tam uczone są odmawiania koronki do miłosierdzia Bożego i różańca. I co ma minimalista zrobić? Wypisać dziecko z katechezy?!

wreszcie katolik minimalista bierze ślub kościelny a w kościele padają słowa przysięgi z końcówką "tak mi dopomóż Boże w Trójcy Świętej jedyny i wszyscy święci" - i co on "biedny" ma zrobić?! pominąć te trzy ostatnie słowa?!

Roszada:
Koronkę nie słyszałem by na spowiedzi zadawano, ale różaniec można potraktować jako ileś razy odmówione Zdrowaś... i Ojcze nasz, Chwała Ojcu.... Będzie wilk syty i owca cała. :)
I wcale nie trzeba robić tego na różańcu, bo nie ma obowiązku posiadania jego. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej