DYSKUSJE DOKTRYNALNE > SEKSUALNOŚĆ WG ŚWIADKÓW JEHOWY

czyżby w społeczności ŚJ kształtowały się początki ślubu kościelnego/zborowego?!

(1/3) > >>

Sebastian:
świadkiem Jehowy byłem w latach 1989-2002 i w tym czasie nie byłem obecny na żadnym teokratycznym weselu. Od grudnia 2002 jestem już prawie 15 lat odstępcą. Nie wykluczam, że przez te lata nauczanie lub praktyki społeczności ŚJ mogły ulec zmianie.

wiem, że funkcjonował (i zapewne do dzisiaj funkcjonuje) zwyczaj wygłaszania na sali królestwa specjalnego wykładu dotyczącego małżeństwa. I wiem, że niektórzy niepoprawnie nazywają (i kiedyś także nazywali) tenże wykład "udzieleniem ślubu" na sali królestwa.

Ale w trakcie dyskusji z pewną osobą spotkałem się z kategorycznym twierdzeniem że podczas tego wykładu lub po tym wykładzie nowożeńcy składają w obecności brata starszego rzekomo jakąś "przysięgę"...

Czy ktoś zetknął się z taką praktyką?
I czy jest to jakaś lokalna fanaberia czy zwyczaj ogólnokrajowy lub ogólnoświatowy?

Jestem na 100% przekonany że jedyną przysięgę za moich czasów nowożeńcy składali w USC

Estera:
  Nie pamiętam w jakiej strażnicy, ale przypominam sobie, że ...
  Był artykuł o zawieraniu związków małżeńskich i była tam podana przykładowa przysięga małżeńska.
  Może Roszada to gdzieś ma w swoich zbiorach archiwalnych.
  I owszem, byłam na takim ślubie, gdzie taka przysięga była składana.
  :D :D :D :D :D

salvat:
Tak, niektórzy składają dodatkową przysięgę na sali. Nawet w którejś Strażnicy była proponowana treść. Ci co chcą zabłyszczeć lub być bardziej święci od CK lubią takie występy. Na pewno nie ma co do tego przymusu. Jeśli ktoś chce w ten sposób przeżywać metafizyczne doznania - droga wolna. W rzeczywistości to przerost formy nad treścią.

wrzesien:
Czasem młodzi układają sami przysięgę i właśnie po wykładzie ją sobie mówią. To taka dodatkowa przysięga. W USC tylko jako forma legalizacji, a sobie mogą przyrzec co chcą.

Nigdy się nie spotkałem żeby ktoś mówił o wykładzie że to udzielanie ślubu, a byłem na wielu ślubach śj, wykładach i weselach.

Sebastian:
salvat i wrzesień - te "dodatkowe" przysięgi na sali są nieobowiązkowe, tak?!

i jakby ktoś po prostu wziął sobie ślub cywilny, wykładu na sali by nie było albo byłby wykład na sali ale bez tej dodatkowej przysięgi, to taki ślub cywilny jest przez zbór traktowany jako wystarczający?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej