DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

Wielkanoc - czy Biblia pozwala obchodzić?

<< < (3/4) > >>

Nadaszyniak:
mtg: dla zainteresowanych ''Filozof i teolog wobec zmartwychwstania Jezusa''

ewa11:

--- Cytat: DeepPinkTool w 25 Kwiecień, 2019, 10:32 ---Szczerzy ludzie kultywują święto Zmartwychwstania Pańskiego wtedy kiedy ono akurat wypada.

--- Koniec cytatu ---
No, nie powiedziałabym, że wszyscy kultywujący to święto to szczerzy ludzie. Gros pewnie jest szczerych, a gros nie. Świętują, bo wszyscy świętują, bo tak wypada. Na przykład moi starzy mają takie podejście. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby tak jak inni potrafili zachować świątęczną atmosferę. Ale nie, oni potrafią się kłócić nawet w święta.
Co się tyczy nieobchodzenia Wielkanocy i Bożego Narodzenia, to nie tylko SJ nie obchodzą. Małe ugrupowania protestanckie też nie.
Mi to osobiście lotto, czy ktoś obchodzi, czy nie. Nie powiem, lubię te wszystkie pisanki, baranki i zajączki (tak jak na BN lubię stroiki, światełka, bombki etc.), ale że u mnie na święta panuje zazwyczaj średnio świąteczna atmosfera, to i świętowanie z rodziną jest mało przyjemne.
Zgadzam się też z Terebintem, że wkurzające jest doszukiwanie sie we wszystkim pogańskiego pochodzenia, ale równie wkurzające jest świętowanie, "bo wszyscy tak robią". Tak jak moi rodzice: do kościoła i do komunii pójdą, "bo tak wypada", a potem w domu się pokłócą o jakąś pierdołę.

DeepPinkTool:
 :) Ewo11, właśnie dlatego napisałem, że szczerzy ludzie kultywują święto Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanocnemu  biesiadowaniu natomiast oddają się też inni, między innymi tacy o których wspomniałaś a częstokroć nawet ŚJ. Przy kierowaniu mojej uwagi na to, że w naszym kraju Wielkanoc jest ściśle związana z Chrystusem, chodziło mi o to, że ci szczerzy katoliccy chrześcijanie nie oddają wtedy czci Tammuzowi. To czy takie czy inne święto potrzebne jest Bogu to temat odrębnej dyskusji. Na pewno potrzebne jest natomiast tym szczerym ludziom, którzy co roku mają świąteczną sposobność na rozpamiętywanie śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W tym wszystkim razi mnie postawa potępiania u tych którzy ponoć wiedzą lepiej jak wierzyć, twierdzących, że skoro ja nie święcę to pewnie to pogaństwo.

ewa11:

--- Cytat: DeepPinkTool w 25 Kwiecień, 2019, 13:23 --- :) Ewo11, właśnie dlatego napisałem, że szczerzy ludzie kultywują święto Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanocnemu  biesiadowaniu natomiast oddają się też inni, między innymi tacy o których wspomniałaś a częstokroć nawet ŚJ. Przy kierowaniu mojej uwagi na to, że w naszym kraju Wielkanoc jest ściśle związana z Chrystusem, chodziło mi o to, że ci szczerzy katoliccy chrześcijanie nie oddają wtedy czci Tammuzowi.

--- Koniec cytatu ---
A, z tym to zgoda.

Terebint:

--- Cytat: Nadaszyniak w 25 Kwiecień, 2019, 12:24 ---mtg: dla zainteresowanych ''Filozof i teolog wobec zmartwychwstania Jezusa''

--- Koniec cytatu ---
Za dużo czytania, :D jak na temat, który mnie średnio rusza. Ale kiedyś może sięgnę a więc dzięki. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej