Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: liczba mnoga od słów diabeł i szatan  (Przeczytany 2273 razy)

Offline Sebastian

liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« dnia: 21 Czerwiec, 2018, 15:15 »
czy zauważyliście, że w publikacjach towarzystwa strażnica słowo "szatan" oraz "diabeł" zawsze występuje w liczbie pojedynczej?

Postacie niematerialne które owego Szatana Diabła popierają nazywane są najczęściej demonami, ale praktycznie nie stosuje się słów "diabły" ani "szatany" w liczbie mnogiej.

Dlaczego?! Ma to jakieś uzasadnienie w doktrynie Towarzystwa Strażnica?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 21:19 »
  Bo  nie lubią konkurencji.  8-) ;D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline bene

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 21:44 »
Jeśli się nie mylę to nie tylko praktyka w kręgach Świadków Jehowy ale taka praktyka jest w każdej denominacji
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Matylda

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 21:47 »
Bo w liczbie pojedyńczej zawsze można,aby tylko nie uzyuwać liczby mnogiej i już można...... ;D ;D ;D


Offline Noc_spokojna

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 21:53 »
czy zauważyliście, że w publikacjach towarzystwa strażnica słowo "szatan" oraz "diabeł" zawsze występuje w liczbie pojedynczej?

Postacie niematerialne które owego Szatana Diabła popierają nazywane są najczęściej demonami, ale praktycznie nie stosuje się słów "diabły" ani "szatany" w liczbie mnogiej.

Dlaczego?! Ma to jakieś uzasadnienie w doktrynie Towarzystwa Strażnica?

Stosuje się również w liczbie mnogiej - diabły, to demony.



   
Cytuj
Same przeobraziły się w demony, czyli diabły.
    w70/3 ss. 21-25 - Strażnica — 1970



   
Cytuj
W myśl słów pisarza biblijnego Jakuba nawet źli aniołowie: demony, czyli diabły, wierzą, że Bóg istnieje — i drżą.
    w77/20 ss. 1-5 - Strażnica — 1977

Cytuj
Szatan, przeciwnik, udający Boga, rozpowszechnił pośród ludów otaczających Izraela religię fałszywą i nakłonił je, aby wielbiły jego i inne diabły.




Cytuj
    Narody te w rzeczywistości oddawały cześć duchom demonicznym, czyli diabłom (1 Kor. 10:20).
    w80/11 ss. 1-6 - Strażnica — 1980


Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 22:47 »
*** g85/5 s. 13 Czy Szatan rzeczywiście kieruje światem? ***
Bóg powiedział do Szatana, że co prawda będzie mieć zwolenników, ale nie dopnie swego celu (Rodz. 3:15).
Jego zwolennicy mogą się zatem stać „małymi szatanami” — według zasady jaki ojciec, taki syn. Dlatego Jezus powiedział do swych podstępnych przeciwników: „Za ojca macie Diabła i chcecie spełniać pragnienia waszego ojca. Ten był zabójcą, gdy rozpoczynał, (...) ponieważ jest kłamcą i ojcem kłamstwa” (Jana 8:44). Wyjaśnia to obłudę, chciwość i szaleństwo w świecie ludzi dorosłych.


Offline Sebastian

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec, 2018, 23:43 »
przekonaliście mnie (wasze cytaty wskazują że) moja teza o "niestosowaniu" liczby mnogiej była błędna.

Można co najwyżej mówić o rzadkim stosowaniu, ale nie o całkowitym nie występowaniu liczby mnogiej od słów szatan i diabeł.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: liczba mnoga od słów diabeł i szatan
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwiec, 2018, 09:51 »
Bardzo sporadycznie stosują mnogą liczbę diabły, szatany.
Raczej demony czy "aniołowie jego". :)

„I wybuchła wojna w niebie: Michał i jego aniołowie toczyli bitwę ze smokiem i toczył bitwę smok i jego aniołowie,” (Obj 12:7)