INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > I WSZYSTKIE INNE

Wiara a wiedza - DEFINICYJNIE

(1/7) > >>

Gorszyciel:
Zakładam ten wątek, w którym stricte teoretycznie chcę rozważyć czym jest wiara i wiedza. Tak więc osoby, które nie są tym zainteresowane, proszone są o wstrzymanie swojego hejtu. Zacznę od wiary.
Wiara (po grecku pistis, a po łacinie fides) może być różnie definiowana:
1) Można na nią spojrzeć podmiotowo. Oznacza wtedy opartą na zaufaniu osobową relację człowieka do Boga lub bóstwa (wiara w znaczeniu religijnym), albo do człowieka.
2) Można na wiarę patrzeć w ujęciu przedmiotowym. Wiara byłaby wówczas przyjęciem czegoś za prawdę na podstawie czynników nie dających całkowitego uzasadnienia, oczywistości, czy pewności.
Immanuel Kant powie, że wiara nie jest zwykłą opinią, bo jakieś uzasadnienie za nią stoi. Ale o pewności, oczywistości i całkowitym uzasadnieniu nie może być mowy, kiedy mówimy o wierze w coś (przedmiotowo).
Jeśli ktoś chce się włączyć i uzupełnić definicję bądź zaproponować korektę powyższej jest gorąco zachęcany, aby to uczynił :)

Dobry Pasterz:
Wydaje mi się że te definicje trochę osłabiają pojęcie wiary - w ten sposób że podważają jej solidne podstawy. Mowa w nich o zaufaniu albo o przyjmowaniu czegoś bezkrytycznie. Natomiast wg Biblii:


--- Cytat: Przekład Nowego Świata, Hbr 11, 1 ---Wiara to nacechowane pewnością oczekiwanie rzeczy spodziewanych, oczywisty przejaw rzeczy realnych, choć nie widzianych.

--- Koniec cytatu ---

to jest oczywisty przejaw rzeczy których nie widzimy. I tak

-widzę, że drzewo się porusza -> wierzę że istnieje wiatr, jest to oczywiste chociaż nigdy go nie zobaczę
-widzę, że żarówka się świeci -> wierzę że istnieje prąd, jest to oczywiste chociaż nigdy go nie zobaczę
-widzę, że świat jest -> wierzę że istnieje Bóg, jest to oczywiste chociaż nigdy go nie zobaczę, albowiem:


--- Cytat: Biblia Tysiąclecia II, Hbr 3:4 ---Każdy bowiem dom jest przez kogoś zbudowany, a Tym, który zbudował wszystko, jest Bóg.

--- Koniec cytatu ---

Także dla mnie wiara to przekonanie o czymś co jest oczywiste, ale niewidzialne. Nigdy nie udowodnisz istnienia prądu przez bezpośrednią obserwację, ale nikt nie podważy że takie zjawisko istnieje.

Gorszyciel:
A weź do ręki inny przekład niż PNŚ.

Dobry Pasterz:

--- Cytat: Biblia Tysiąclecia II, Hbr 11:1 ---Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy.

--- Koniec cytatu ---

Dowód tych rzeczywistości, których nie widzimy. Wydaje mi się że znaczy to mniej więcej to samo, tylko w PNŚ jaśniej jest to wyrażone.

Gorszyciel:

--- Cytat: Dobry Pasterz w 03 Kwiecień, 2017, 14:28 ---Dowód tych rzeczywistości, których nie widzimy. Wydaje mi się że znaczy to mniej więcej to samo, tylko w PNŚ jaśniej jest to wyrażone.

--- Koniec cytatu ---

Może i tak, ale tu jest bardziej po polsku :P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej