Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu  (Przeczytany 437 razy)

Offline karyma

Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« dnia: 02 Październik, 2023, 18:50 »
Przeglądałem forum i widzę że kiedyś mieliście gorące dyskusje na tematy związane z ateizmem/ewolucją ale jakoś się znudziło. Spróbuję może was  rozruszać :)

Gdzieś kiedyś było to już wspominane ale bez większej debaty. Oprócz kreacjonizmu i ewolucjonizmu są też inne koncepcje. Co o nich myślicie ?

Panspermia: życie na ziemi pochodzi z kosmosu. Są przynajmnniej dwie główne wersje. 1. Przypadkowa panspermia. Jakiś meteoryt przywlókł na Ziemię jakieś mikroorganizmy. 2 .Panspermia kierowana. Obce cywilizacje celowo zapoczątkowały życie na ziemi.
Dodatkowo jest też teoria że tylko ludzie są z innej planety. Zwolennicy wskazują np że człowiek lepiej by się czuł w innym ciążeniu np w takim jaki panuje na marsie.
Teorie te oczywiście nie tłumaczą skąd się wzięło życie w ogóle. Tłumaczą skąd się wzięło życie na Ziemi lub ew. sam człowiek.
Teoria symulacji. Żyjemy w jakieś symulacji stworzonej przez obcą cywilizację lub samych ludzi z odległej przyszłości. Tutaj oczywiście też są przynajmniej dwa warianty.
1. Jesteśmy tylko bytami w komputerze. Tak jakby programem, sztuczną inteligencją. Nie istniejemy poza symulacja. Po zakończeniu symulacji po prostu znikamy z pamięci komputera. Co gorsza w każdej chwili ktoś może nam urządzić armagedon  po prostu naciskając guzik.  Temat porusza  odcinek    "Hang the DJ" serialu Black mirror. Akcja odcinka "Fifteen Million Merits" prawdopodobnie też dzieje się w symulacji ale to jedna z możliwych interpletacji tego odcinka.
2. Jesteśmy avatarami prawdziwych ludzi lub innych istot których ciała znajdują się gdzieś indziej podłączone do symulacji. W czasie symulacji nie pamiętamy kim naprawdę jesteśmy. Jesteśmy tu za karę, dla rozrywki lub innym celu. Po zakończeniu symulacji obudzimy się w prawdziwym ciele z przywróconą pamięcią.

Teoria symulacji oczywiście nie tłumaczy pochodzenia życia ani natury wszechświata. Tłumaczy jedynie kim naprawde jesteśmy i czym jest to co uważamy za wszechświat.

Osobiście uważam ze wszystko jest możliwe. A to dlatego że wiem że nic nie wiem..
« Ostatnia zmiana: 02 Październik, 2023, 19:09 wysłana przez karyma »


Offline Siedemtwarzy

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik, 2023, 19:25 »
Panspermia... czyli życie przywiezione prze obcych... coś jak w Prometeuszu Ridleya Scotta...
« Ostatnia zmiana: 02 Październik, 2023, 19:29 wysłana przez Siedemtwarzy »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik, 2023, 19:34 »
(mtg):
Temat wątku to wiele xxx ... ? (iks, iks, iks ... zapytań)
Ciekawostkę w dyskusji wysunę podsuniętym linkiem
https://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/4455-czlowiek-sim-matrix-lo
CZŁOWIEK,SIM,MATRIX

Dlaczego ...? - dyskutant wątku, może zapytać - ponieważ od zarania dziejów w egzystencji człowieka przewija się priorytet  - wiara w tajemniczego BOGA czy BÓSTW ... itp, - rozwinęła się pośród ludzkości ideologia różnorodnych wierzeń.
Czyli potęga RELIGII, która zawładnęła umysłem rozumnej istoty.     


Offline Do

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik, 2023, 19:48 »
Panspermia... czyli życie przywiezione prze obcych... coś jak w Prometeuszu Ridleya Scotta...

Ta opcja jest mi najbliższa. Starożytne cywilizacje nie mogły zdobyć takiej wiedzy jak nie od Starożytnych Kosmitów


Offline karyma

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik, 2023, 21:53 »
Jest jeszcze inna szalona koncepcja. Uwagę jadę ostro po bandzie :)
Skala Kardaszewa opisuje poziom zaawansowania cywylizacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Kardaszowa

Cywylizacja  na najwyższym 7 poziomie potrafi tworzyć i niszczyć wszechświaty. Już nie tylko symulację ale prawdziwe całe wszechświaty. Znudzony gostek w takiej cywylizacji mógł sobie po prostu sobie pomyśleć "niech stanie się światłość " i powstało nasze uniwersum. Chyba nawet Q z Star treka daleko do takiego poziomu.
Ew. Można uznać biblijnego stworzyciela za taką cywilizację lub jej pojedynczego przedstawiciela.
« Ostatnia zmiana: 02 Październik, 2023, 21:56 wysłana przez karyma »


Offline agent terenowy

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik, 2023, 22:36 »
Ja tam jestem kreacjonistą - owulacjonistą. 🙂
To znaczy, moja mama miała, mama mojej mamy miała itd, i do owej Ewy się dojdzie. 🙃🙂🙃🙂
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Reskator

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Październik, 2023, 00:22 »
Ta opcja jest mi najbliższa. Starożytne cywilizacje nie mogły zdobyć takiej wiedzy jak nie od Starożytnych Kosmitów
Przypomniała mi się powiastka którą lekko zmodyfikowałem:
Fizyk umiera i Bóg wita go serdecznie w niebie i mówi:
-Wiesz ale w swojej książce na stronie 483 popełniłeś błąd w obliczeniach neutronów.
-Boże to Ty istniejesz i Ty takie głupoty zapodałeś o piekle,smole,diable z rogami?
-A co miałem pasterzom mówić o grawitacji,atomie,fizyce kwantowej.?
Także nadal mało wiemy i ciągłe poznawanie jest przed nami,jesteśmy jak ci pastuszkowie.
Teraz kolejna brama wiedzy powoli się otwiera-SZTUCZNA INTELIGENCJA.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2023, 00:44 wysłana przez Reskator »


Offline karyma

Odp: Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik, 2023, 11:03 »
Artykuł o naukowych przesłankach dla teorii symulacji.
https://tech.wp.pl/czy-zyjemy-w-symulacji-nowe-prawo-fizyki-zdaje-sie-to-potwierdzac,6950368261954400a

To aż dziwne że serwis wirtualnej propagandy piszę o teorii symulacji. Wychodzi na to że ta teoria to nie już nie tylko na spiskowych stronkach piwniczaków :)

Jeśli chodzi o filozofię to już Platon stworzył coś w rodzaju teorii symulacji czyli jaskinia Platona.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2023, 11:09 wysłana przez karyma »