DYSKUSJE DOKTRYNALNE > POKOLENIE 1914

Czym miał być Złoty Wiek ludzkości?

(1/2) > >>

Roszada:
Mało kto domyśla się, że tytuł czasopisma "Złoty Wiek" (dziś wychodzi jako Przebudźcie się!) nie był przypadkowy.
Termin ten, jako tytuł, nawiązywał do czegoś bardzo istotnego do Królestwa Bożego:


--- Cytuj ---***Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995, jv s. 724 **
Czasopismo to początkowo nosiło tytuł Złoty Wiek. Pierwsze wydanie angielskie ukazało się 1 października 1919 roku. Złoty Wiek poruszał zagadnienia z wielu dziedzin wiedzy. Wyczulał czytelników na wydarzenia światowe i podkreślał, że problemy człowieka zdoła rozwiązać jedynie Tysiącletnie Panowanie Chrystusa, które naprawdę zapoczątkuje „złoty wiek” dla ludzkości
--- Koniec cytatu ---

Tytuł ten w roku 1937 odrzucono.
Dlaczego?
Bo żaden złoty wiek nie nastąpił.
Mało tego, w 2 lata później wybuchła II wojna światowa.

A co z terminem "złoty wiek"?
Właśnie w roku 1939, w polskim następcy Złotego Wieku napisano:

 „»Wiek złoty« jak podkreśliliśmy odnosi się do czasów mitologii rzymskiej, w której bożek Saturnin rzekomo mógł zabezpieczyć robotników od wszelkiej ułomności fizycznej” („Nowy Dzień” Nr 73, 1939 s. 1155).

No ładny cyrk.
Złoty Wiek miał byc tysiącleciem, a okazał się być mitologią.

delian:
Nagłówek ze strony z Twojego podpisu chyba dobrze tu pasuje

"NAJWIĘKSZYM WROGIEM ŚWIADKÓW JEHOWY
SĄ ICH WŁASNE PUBLIKACJE"

Roszada:
Witaj Delian, bo widzę, że to Twój pierwszy post! :)

Akurat ja nie jestem właścicielem strony, a co najwyżej współautorem. ;)
Ale ten fragment, który zacytowałeś jest też mottem w naszej (z Sz. Matusiakiem) książce Zmienne nauki Świadków Jehowy. :)

Wracając do "złotego wieku" to termin ten wraz z tytułem czasopisma Złoty Wiek narodził się w roku 1919, gdy rozpoczęto rok wcześniej kampanię roku 1925. Nawet głoszono wtedy, że ten złoty wiek już się zaczął, ale apogeum miało być w 1925:

„Przeżywamy dziś Złoty Wiek, który prorocy przepowiadali i o którym Psalmista śpiewał; a badacz Słowa Bożego ma łaskę, że widzi oczyma wiary, iż stoimy u samych bram tego błogosławionego czasu! Wznieśmy oczy i podnieśmy czoła. Wybawienie nadchodzi!” (Miljony ludzi z obecnie żyjących nie umrą! 1920 s. 70 [wydanie polonijne, s. 92]);

„Możemy przeto z ufnością oczekiwać, że rok 1925-y zaznaczy się powrotem Abrahama, Izaaka, Jakóba i wiernych proroków Starego Zakonu, a mianowicie tych których Apostoł wymienia w jedenastym rozdziale listu do Żydów – do stanu ludzkiej doskonałości” (jw. s. 60-61 [wydanie polonijne, s. 79]);

Po roku 1925 nadal był złoty wiek aktualny:

„Za pomocą telewizji będziemy mogli widzieć okolice i zdarzenia z dalekiej odległości. Jednocześnie usłyszymy radjo, widząc przytem sceny, o których słyszymy lub mówcę, któremu się przysłuchujemy. Bezsprzecznie te cuda dane będą człowiekowi do użytku w złotym wieku, który teraz nastaje. Możemy sobie jasno wyobrazić, z jaką uwagą ludzie w wieku błogosławieństw słuchać i widzieć będą kiedy Abraham, Izaak i inni wierni mężowie Starego Testamentu, których Mesjasz ustanowi książętami na ziemi, ogłaszać będą przepisy Boże i nauczać ludzi chodzić drogą, prowadzącą do życia wiecznego i szczęścia” (Złoty Wiek 01.08 1929 s. 237 [ang. 23.01 1929 s. 273]).

Roszada:
Towarzystwo pisało kiedyś:

„Na mocy wiary starożytni prorocy oczekiwali nadejścia tego czasu i witali go jako Wiek Złoty, albowiem w tym wieku rządzić będzie Mesjasz i ustanowi sprawiedliwość na ziemi” (Miljony ludzi z obecnie żyjących nie umrą! 1920 s. 9).

Ja pytam: ile razy w Biblii występuje termin „złoty wiek”?
Ja nie znam takiej Biblii w której ta fraza występuje. :-\
Może jest jakaś? ;)

Skąd im się to "złoto" wzięło.
Ja znam "złote gody", jak jest 50 lat po ślubie.
Ale "złoty wiek"? Czyli 100 lat tylko?
Jeszcze "złota era", ale czemu złota?

Estera:
   Roszado, jak to skąd?
   O tych złotych spinek i roleksów  :D :D :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej