DYSKUSJE DOKTRYNALNE > NEUTRALNOŚĆ

Drobna manipulacja: biskupi i wojna

(1/39) > >>

Roszada:
Przebudźcie się! Nr 11, 1994 s. 1 i 2 zamieszcza 2 razy na fotografiach (ta sama fotografia) kilku niemieckich działaczy i żołnierzy oraz dwóch biskupów z podniesionymi rękoma, gdy witają prawdopodobnie Hitlera.

Fotografię dwukrotnie podpisano:

"Kiedy religia popiera wojny".

Wszystko okej, ale ta scenka dzieje się co najmniej kilka lat przed wojną. :-\

Otóż mam przed sobą Złoty Wiek z 1 kwietnia 1936 roku i na stronie 104 jest właśnie to samo zdjęcie. ;)
Nie wiem, w którym roku było ono wykonane.
Poszukam jeszcze w angielskim Złotym Wieku. Może to z 1935 roku, albo wcześniej? Pewnie nie wcześniej jak w roku 1933.

Jeśli ktoś coś wie na ten temat proszę o napisanie.

Roszada:
Raczej w ang. Złotym Wieku tego nie było. :-\
Nie znalazłem.
Pewnie prędzej w niemieckim, bo wtedy wzorowali się na takowym, bo centrala europejska była w Bernie i tam wychodził oryginał europejski, różniący się od angielskiego w wielu kwestiach.

Być może ci dwaj księża, to nie są biskupi, choć tak napisano w 1936.
To mogą być prałaci. Nie mają oni na głowie biskupiej 'mycki' (piuski). Tak się noszą prałaci, a więc 'zwykli' księża z honorowym tytułem za zasługi, najczęściej proboszczowie.

Ta sama ilustracja ukazała się też w Przebudźcie się! Rok LXVI [1985] Nr 11 s. 8.
Podpisano ją nie jako o "biskupach", ale ogólnie o "duchownych":

*** g85/11 s. 8 ***
[Ilustracje na stronie 8]
Popierając Hitlera, duchowni splamili ręce krwią

Też nie napisano z którego roku pochodzi fotka.

kserksess:
Zajmujesz się fotkami zamiast może pomyśleć o tym, kto tak naprawdę cały czas odmawia wzięcia udziału w wojnach czyli w zabijaniu ludzi z powodu służenia Jehowie ?

zaocznie wywalony:

--- Cytat: kserksess w 30 Styczeń, 2017, 10:03 ---Zajmujesz się fotkami zamiast może pomyśleć o tym, kto tak naprawdę cały czas odmawia wzięcia udziału w wojnach czyli w zabijaniu ludzi z powodu służenia Jehowie ?

--- Koniec cytatu ---
Ale "zabijanie ludzi z powodu służenia Jehowie" poprzez wymuszony acz niebiblijny zakaz ratowania życia przez transfuzję krwi jest już według Ciebie jak najbardziej OK ?

M:

--- Cytat: kserksess w 30 Styczeń, 2017, 10:03 ---Zajmujesz się fotkami zamiast może pomyśleć o tym, kto tak naprawdę cały czas odmawia wzięcia udziału w wojnach czyli w zabijaniu ludzi z powodu służenia Jehowie ?

--- Koniec cytatu ---

Badacze Pisma Świętego, a później Świadkowie Jehowy nie byli jedynymi grupami które odmawiały udziału w wojnach, tak dla Twojej informacji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej