DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.

(1/2) > >>

Falo:
W 2012r ukazała się wiadomość o odnalezieniu 7 najstarszych manuskryptów Nowego Testamentu. Z najnowszego wpisu z 2016r na stronie Archeologia Biblijna wynika że najstarszym jest fragment Ewangelii Marka pochodzący sprzed 90roku. https://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/04/05/odkryto-najstarsze-fragmenty-nowego-testamentu/

Czy ktoś coś wie więcej na ten temat?

Roszada:
Pewnie jak zwykle poglądy uczonych będą lub są podzielone.
Jedni będą mówić o II wieku, inni o III, a jeszcze inni o IV. :-\

Gorszyciel:

--- Cytat: Falo w 11 Grudzień, 2016, 13:36 ---W 2012r ukazała się wiadomość o odnalezieniu 7 najstarszych manuskryptów Nowego Testamentu. Z najnowszego wpisu z 2016r na stronie Archeologia Biblijna wynika że najstarszym jest fragment Ewangelii Marka pochodzący sprzed 90roku. https://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/04/05/odkryto-najstarsze-fragmenty-nowego-testamentu/

Czy ktoś coś wie więcej na ten temat?

--- Koniec cytatu ---

Ukazał się artykuł w Billu. Podobno pozytywnie to oceniają, tj. są to zabytki bardzo wczesne. Nie wiem czy na 90 r. to określono, bo do Brilla już nie mam dostępu. Czytałem to parę lat temu.

Falo:
Ale to trochę dziwne że tak długo trzeba czekać. Przydałoby się wiedzieć jakie dokładnie wersety zawierają te rękopisy. Gdyby na przykład ten fragment z Marka (sprzed 90r) zawierał cytat ze ST gdzie pierwotnie był tetragram mielibyśmy ostateczny dowód na to czy był przepisanym do NT czy też nie. Skończyłyby się spekulacje.

Gorszyciel:

--- Cytat: Falo w 12 Grudzień, 2016, 07:29 ---Ale to trochę dziwne że tak długo trzeba czekać. Przydałoby się wiedzieć jakie dokładnie wersety zawierają te rękopisy. Gdyby na przykład ten fragment z Marka (sprzed 90r) zawierał cytat ze ST gdzie pierwotnie był tetragram mielibyśmy ostateczny dowód na to czy był przepisanym do NT czy też nie. Skończyłyby się spekulacje.

--- Koniec cytatu ---

Wiesz ile kasy uczelnie przeznaczają na badanie starożytności? Jeśli nie, to powiem Ci, że to kasa jest głównym powodem, że tabliczki klinowe leżą w British Museum odłogiem od 150 lat :P Dlatego to tyle trwa. Mało kasy = mało uczonych = praca powolna. Do tego delikatna materia - słabo byłoby jakąś gafę strzelić :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej