BYLI... OBECNI... > OSTRACYZM

ostracyzm wczoraj i dziś

(1/9) > >>

Dorkas:
Ostatnio dużo myślałam o zjawisku ostracyzmu , jak zwykle wrzuciłam w internet i co przeczytałam?

"Ostracyzm (od gr. ὄστρακον ostrakon – skorupa) – praktyka polityczna w starożytnej Grecji, rodzaj tajnego głosowania, podczas którego wolni obywatele typowali osoby podejrzane o dążenie do tyranii i zasługujące na wygnanie z miasta na 10 lat.

Czyli co ? kiedyś ostracyzm był dobry? bo przez eliminowanie ludzi dążących do tyrani czy inaczej dyktatury dawał ludziom wolność ? nie wiem czy dobrze zrozumiałam , ktoś pomoże ?

ufoludek:
Kiedys był dobry:-) Ówczesny sąd skorupkowy chronił demokrację przed tyranią. Wskazany przez mieszkańców musiał opuścić miasto na 10 lat chyba

Stanisław Klocek:

--- Cytat: Dorkas w 02 Grudzień, 2016, 13:10 ---jak zwykle wrzuciłam w internet i co przeczytałam?
"Ostracyzm (...)
Czyli co ? kiedyś ostracyzm był dobry?

--- Koniec cytatu ---
Definicję wzięłaś stąd . Ja rozumiem tak. Ostracyzm jest dobry dla rządzącego, nie ważne czy rządzi dobrze, ale ważne jest dla niego aby zmusić poddanych do ślepego posłuszeństwa. Głosowanie u greków miało na celu wykrycie wolnomyśliciela, który nie zgadzał się z niektórymi zarządzeniami i uważał, że są inne lepsze rozwiązania. Pierwszym, który dokonał ostracyzmu był Bóg wyganiając z Edenu, aby na własną rękę nie szukali szczęścia, choć nie było tam głosowania, chyba, że uwzględnimy późniejszą sytuację głosowania między Bogiem i szatanem w kwestii Hioba.


Czasem rządzący ma rację dla dobra ogółu, mimo pewnych niedociągnięć, a czasem jest krzywdzącym despotą. Czy pozwalać takiemu na hulanie burzącemu istniejący porządek przez wprowadzanie wewnętrznego chaosu? Widzimy, że jest to problem dość kontrowersyjny, która strona ma więcej racji? Myślę, że i tu na Forum niekiedy trzeba coś lub kogoś wygnać, jeśli narusza przyjęty porządek nie służący postępowi ku dobru. Zachodzi jednak pytanie. Do kogo należy ostateczny głos, do demokratycznego tajnego głosu na "skorupce", czy do stojącego najwyższego decydenta nie uwzględniającego innych? Są tacy co wolą demokrację, a są tacy co wolą podlegać królowi monarchii. Którą charakterystyką cechuje się Bóg Biblii? Ze statystyk ilości wierzących wynika to drugie, ale w życiu wolą to pierwsze.

Gorszyciel:
1) Tyrania w starożytności była czymś zupełnie innym niż dziś. 2) Ostracyzm przed nią niejednokrotnie Aten nie ochronił. 3) Ostracyzm stał się w praktyce narzędziem do pozbywania się oponentów lub konkurentów politycznych z życia publicznego. Spotkało to wielu wybitnych Ateńczyków. Więc, konkludując, wcale taki dobry nie był.

ufoludek:

--- Cytat: Gorszyciel w 02 Grudzień, 2016, 20:41 ---1) Tyrania w starożytności była czymś zupełnie innym niż dziś. 2) Ostracyzm przed nią niejednokrotnie Aten nie ochronił. 3) Ostracyzm stał się w praktyce narzędziem do pozbywania się oponentów lub konkurentów politycznych z życia publicznego. Spotkało to wielu wybitnych Ateńczyków. Więc, konkludując, wcale taki dobry nie był.

--- Koniec cytatu ---
Z założenia był dobry, a ze z czasem zaczął służyć  do rozgrywek politycznych to oczywiste.  Człowiek wszystko wypaczy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej