DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

Koh 3,15

(1/4) > >>

Gorszyciel:
Kiedy otworzymy Kzn 3,15 w PNŚ to przeczytamy takie słowa:

Co istnieje, to już było, co zaś ma być, to już zaistniało; a prawdziwy Bóg szuka tego, co jest ścigane.

Bardzo dziwi ostatnie słowo. Zobaczmy więc do języka hebrajskiego oraz starożytnych przekładów Biblii - Septuaginty (LXX) i Wulgaty (Vlg):

LXX: τὸ γενόμενον ἤδη ἐστίν καὶ ὅσα τοῦ γίνεσθαι ἤδη γέγονεν καὶ ὁ θεὸς ζητήσει τὸν διωκόμενον (tłum. „To, co jest, już było i istniało już to, co się stanie i Bóg odszuka to, co przeminęło.”)

Vlg: quod factum est ipsum permanet quae futura sunt iam fuerunt et Deus instaurat quod abiit (tłum. „Co już było, to i teraz jest: co będzie, już było; a Bóg odnawia, co przeminęło”)

Sam czasownik hebrajski (RADAPH), użyty jeszcze tylko w Lm 5,5 (gdzie PNŚ oddaje go znowu przez ścigać), oznacza rzeczywiście być ściganym, przepaść, zniknąć. I choć w Lm 5,5 to pierwsze znaczenie pasuje, to w Koh 3,15 wg mnie już lepsze byłyby kolejne tłumaczenia. Dla porównania inne przekłady:

Biblia Gdańska: „To, co było, teraz jest, a co będzie, już było; albowiem Bóg odnawia to, co przeminęło.”

Biblia Tysiąclecia: „To, co jest, już było, a to, co ma być kiedyś, już jest; Bóg przywraca to, co przeminęło.”

Wg mnie jest to przykład, jeden z wielu, jak utrudnia ten przekład czasem zrozumienie prostego przesłania oraz jak tłumaczowi brakowało wyczucia...

Efezjan:

--- Cytat: Gorszyciel ---Co istnieje, to już było, co zaś ma być, to już zaistniało; a prawdziwy Bóg szuka tego, co jest ścigane.

--- Koniec cytatu ---
Od razu się mi nasunęło:
1. Po pierwsze: co jest ścigane?
2. Po drugie: przez kogo?

Gorszyciel:

--- Cytat: Efezjan w 15 Listopad, 2016, 19:57 ---Od razu się mi nasunęło:
1. Po pierwsze: co jest ścigane?
2. Po drugie: przez kogo?

--- Koniec cytatu ---

No właśnie :)

Roszada:
Już dano temu zauważyłem, jak inni dawali różne przykłady wersetów, że czasem nie sposób zrozumieć pewnych fraz z Biblii ŚJ i trzeba jako ściągi używać innych Biblii.
Ciekawe czy Towarzystwo jest tego świadome, że jego głosiciele zaglądać muszą do 'babilońskich Biblii', by zrozumieć co ono ma w swojej na myśli. ;)

Zresztą Ray Franz wspominał, że jego stryj-prezes zachęcał go do zaglądania do babilońskich słowników biblijnych. ;D

Tusia:

--- Cytat: Efezjan w 15 Listopad, 2016, 19:57 ---Od razu się mi nasunęło:
1. Po pierwsze: co jest ścigane?
2. Po drugie: przez kogo?

--- Koniec cytatu ---

ad.1 odstępstwo
ad.2 przez CK

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej