INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Dlaczego K. Wojtyła i Faustyna użyli formy "Jehowa"

(1/7) > >>

Roszada:
W innym miejscu na forum pisałem odnośnie użycia przez K. Wojtyłę imienia Jehowa.:


--- Cytuj ---Cytat: peleg w 25 Maj, 2016, 01:50

    Dot Roszada: za Wujka przepraszam .Wiek Wojtyły Kowalskiej nie ma znaczenia wskazuje że imię było w użyciu

--- Koniec cytatu ---

--- Cytuj ---Ja czyli Roszada odpowiedziałem:

Było i znane Jahwe w tych latach i było w użyciu.
A dlaczego użyli oni jako niedouczeni wtedy Jehowa, to się będziesz może miał okazje ich zapytać kiedyś. ;)
Ja mam przekład z 1917 roku: Katolicki i tak jest jak byk Jahwe.

Dziś też jest w użyciu Jehowa co nie oznacza, że nie pisze się, że jest to nieprawidłowa wersja.

W tej samej książce z 1917 roku napisano:

"Forma Jehowa, u nas i gdzie indziej rozpowszechniona jest filologicznie niedopuszczalna" (biblista ks. W. Szczepański).

Widocznie Kowalska i Wojtyła byli w tej kwestii niedouczeni. ;)
--- Koniec cytatu ---

K. Wojtyła (ur. 1920) miał wtedy 19 czy 20 lat gdy napisał swe dzieła "Hiob" i "Jeremiasz" w roku 1940.

--- Cytuj ---Mimo że Karol Wojtyła w latach 40. wybrał drogę kapłaństwa, nie zerwał swoich związków z teatrem – był dramaturgiem i krytykiem teatralnym. Napisał kilka dramatów. Wczesne sztuki teatralne Wojtyły to Hiob (utwór osnuty wokół biblijnej Księgi Hioba) i Jeremiasz, także o tematyce biblijnej – oba z 1940.
--- Koniec cytatu ---
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II

W tych dziełach K. Wojtyła, jeszcze wtedy nawet nie kleryk, użył terminu Jehowa:
" Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1942, gdy postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie"

Roszada:
Zanim K. Wojtyła podjął studia kleryckie w 1942 dużo wcześniej bo np. w roku 1917 pisano w KK o formie Jehowa i Jahwe:

"Jahwe, prześwięte imię Boga, przez późniejszych Żydów nie wymawiane ale zastepowane wyrazami »Pan« lub »Bóg«.
Forma Jehowa, u nas i gdzie indziej rozpowszechniona jest filologicznie niedopuszczalna" (biblista ks. W. Szczepański, Cztery Ewangelie Kraków 1917 s. 14).

Roszada:
Jeśli chodzi o przywołaną F. Kowalską, to imię Jehowa w jej Dzienniczku pada nie w słowach Jezusa wypowiadanych do niej, ale w jej własnych słowach. :-\

Kiedyś do poradni napisała do mnie osoba, która nie mogła się zgodzić z opinią podaną w mej książce, że forma Jehowa jest niewłaściwa.
Próbowała mnie uświadamiać, że przecież św. F. Kowalska użyła formy Jehowa.
Napisałem jej, że święci też popełniają błędy, a poza tym jej objawienia są prywatnymi i nie są podane "do wierzenia" w KK jako obowiązujące wszystkich, a tylko akceptowane czy nawet tolerowane przez niektórych. Jednostka sama decyduje, czy takie wierzenie się jej podoba do praktyk, czy nie.

Roszada:
Mam już pisma Wojtyły z 1940, więc napiszę art. o imieniu Jehowa w jego dawnych pismach, gdy miał 20 lat (ur. 1920). ;)

Roszada:
Kolega mi napisał:


--- Cytuj ---Poszedłem do naszej Biblioteki Miejskiej i wypożyczyłem książkę Wojtyły.

Dramat Hiob jest na stronach od 298 do 364.

Przeczytałem go pod kątem imion.

W tym dramacie Wojtyła pseudo imię Jehowa użył jeden raz – s. 331.

Dwa razy użył imię Eli – s. 325.

Zaś imię Jahwe użył 26 razy.

Posyłam skany.
--- Koniec cytatu ---

Upada moja koncepcja, że 19 letni K. Wojtyła nie znał wcale imienia Jahwe, a tylko znał formę Jehowa. :-\

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej