Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Bóg wybaczy wszystkim bez wyjątku? Co z Judaszem, Hitlerem, Stalinem czy Bin Ladenem?  (Przeczytany 6809 razy)

Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus

Tak sobie myślę, gdyby Bóg nie chciał wybaczyć ludziom za ich złe postępowanie, to do nas powiedziałby też, by np. w pewnych okolicznościach nie wybaczać  innym, a mówił wręcz odwrotnie, a na dodatek posłał swojego syna. Mielibyśmy wtedy wiele wersetów dla naszego pouczenia w których słowo "nie wybaczajcie" było by widoczne. A jednak Jezus poprosił Stwórcę i powiedział w ostatnich chwilach swojego życia kiedy mocno cierpiał takie słowa
Luk 23:33,34

33 Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie.
34 Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»



"Nie chce ci przebaczyć, chce żebyś cierpiał" tak myśli człowiek
Mam wrażenie ze Bóg myśli inaczej.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Tak sobie myślę, gdyby Bóg nie chciał wybaczyć ludziom za ich złe postępowanie, to do nas powiedziałby też, by np. w pewnych okolicznościach nie wybaczać  innym, a mówił wręcz odwrotnie, a na dodatek posłał swojego syna. Mielibyśmy wtedy wiele wersetów dla naszego pouczenia w których słowo "nie wybaczajcie" było by widoczne. A jednak Jezus poprosił Stwórcę i powiedział w ostatnich chwilach swojego życia kiedy mocno cierpiał takie słowa
Luk 23:33,34

33 Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie.
34 Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»

"Nie chce ci przebaczyć, chce żebyś cierpiał" tak myśli człowiek
Mam wrażenie ze Bóg myśli inaczej.

Trudno się z tym nie zgodzić. Ja dotąd pisałem o jakimś wymiarze kary, bo w temacie przebaczenia najgorszym zbrodniarzom często robimy skrót myślowy:
Bóg wybaczy i wszystko jest ok. Może w niektórych wypadkach tak będzie.
Ale co wtedy, jeśli ktoś nie okazuje żalu  za popełnione czyny, lub chęci zadośćuczynienia?

Ciekawostką jest zapis z ew. Łukasza, który mnie trochę zastanawia:

"Jeśli twój brat zgrzeszy, upomnij go. A jeśli żałuje, przebacz mu". [Biblia Poznańska, Łk 17:3]


« Ostatnia zmiana: 16 Październik, 2016, 22:41 wysłana przez Abba »


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
A i jeszcze jedno, ta mania liderów wszystkich religii na punkcie grzechów ich trzody bawi mnie czasami. Myślę, że nie chcą zrozumieć ofiary Chrystusa, bo straciliby robotę. Religie są tak skonstruowane, żeby służyć ich panom i żeby ich wierni zawsze mieli wyrzuty sumienia.

A chyba tak naprawdę nie ma się co zamartwiać i za bardzo się przejmować każdym naszym grzechem, bo Bóg nie jest drobiazgowy i jakby miało się przeliczyć te grzechy, których sami często nie pamiętamy, przez ilość ludzi jaka przewinęła się przez świat, to dałoby to sumę nieskończoną. A produkcja grzechów, przecież się jeszcze nie zakończyła. Czy Bóg będzie analizował każdy nasz grzech, jak to robią ludzie?


Myślę, że trzeba wziąć jeszcze jedną kwestię pod rozwagę.
My ludzie z góry skazani jesteśmy na niepowodzenie, ze względu na swoją  niedoskonałość. Jesteśmy nie ze swojej winy uwikłani w grzech. Pomijam oczywiście Adama i Ewę. I o ile mogę sobie wytłumaczyć wieczne potępienie diabła i jego doskonałych popleczników, to nie umiem się pogodzić z wieczną śmiercią dla ludzi. Jesteśmy o wiele słabsi niż aniołowie. Diabeł był doskonały i chyba nadal jest, choć jest zły, demony także, ale człowiek?
I właśnie tu pojawia się Chrystus rozwiązując niejako mój problem.

(Mt 18,21-35)
Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.


Skoro Jezus powiedział, że należy przebaczać 77 razy niejako w nieskończoność, to skoro wymagane jest to od człowieka, to rozumiem to tak,  że Bóg również będzie wybaczać 77 razy nijako w nieskończoność.Bóg jest przecież jeszcze bardziej miłosierny.
Oczywiście z moim rozumowaniem mogę się mylić.

Jezus mówi dalej w swojej przypowieści

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?

Mam wrażenie że może poniżej znajduje się wyjaśnienie jak zachowa się Bóg. Myślę, że słowa „dopóki mu całego długu nie odda” może tu mieć znaczenie. W końcu powiedział to sam Jezus.

I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.

Może, Bóg ukaże takiego niegodziwca, a kiedy "spłaci dług” będzie na równi z tym który uznany został za dobrego.

I tu werset który podał Abba mógłby wiele tłumaczyć "Jeśli twój brat zgrzeszy, upomnij go. A jeśli żałuje, przebacz mu".
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Wiem, że pewnie pomyślicie o mnie z politowaniem, ale nie mogę się powstrzymać:

Dlaczego Bóg tak ciśnie na to przebaczanie i miłosierdzie?
Obraz syna marnotrawnego jest szokujący, jak daleko to idzie,
a Pan Jezus mówi, że jeśli będziemy miłować nieprzyjaciół, to będziemy doskonali jak Ojciec.

I tu pytanie: Kto jest największym nieprzyjacielem Boga?


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Wiem, że pewnie pomyślicie o mnie z politowaniem, ale nie mogę się powstrzymać:

Dlaczego Bóg tak ciśnie na to przebaczanie i miłosierdzie?
Obraz syna marnotrawnego jest szokujący, jak daleko to idzie,
a Pan Jezus mówi, że jeśli będziemy miłować nieprzyjaciół, to będziemy doskonali jak Ojciec.

I tu pytanie: Kto jest największym nieprzyjacielem Boga?

O zgrozo !
"Wiem, że nic nie wiem."
Kolejna noc nie przespana.  ;)
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline TomBombadil

Na Szatana został wydany wyrok. Jezus zna serca,najskrytsze zakamarki i umie spojrzeć w przyszłość.W jakim kierunku serce człowieka pociągnie. Dlatego jego werdykty będą słuszne i sprawiedliwe. Ciekawa jestem jak to się wszysyko rozegra. Na pewno będziemy zachwyceni!


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
"Ale co wtedy, jeśli ktoś nie okazuje żalu  za popełnione czyny, lub chęci zadośćuczynienia?"

Dobre pytanie Abbo.
Nie wiem, ale ktoś kto nie chciałby podczas rozmowy z Bogiem, Najwyższą Istotą we Wszechświecie, stając przed tronem Bożym, żałować za popełnione czyny albo nie wykazywałby chęci zadośćuczynienia, musiałby być chory psychicznie.
A wtedy też mu Bóg wybaczy ;)
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Na Szatana został wydany wyrok. Jezus zna serca,najskrytsze zakamarki i umie spojrzeć w przyszłość.W jakim kierunku serce człowieka pociągnie. Dlatego jego werdykty będą słuszne i sprawiedliwe. Ciekawa jestem jak to się wszysyko rozegra. Na pewno będziemy zachwyceni!

Widzisz, droga siostro: Od razu włącza się blokada naszych, być może błędnych aksjomatów :)
Ale miło, że logicznie połączyłaś naukę o Ojcu z najbardziej tragicznym dla Niego faktem.
I co? Tym samym umysłem, który nas logicznie prowadzi, nagle śpiesznie odrzucamy Ojca tragedię.

O zgrozo !
"Wiem, że nic nie wiem."
Kolejna noc nie przespana.  ;)

Śpij spokojnie, brachu. Ta sprawa rozwiązuje się już na tyle długo, że
jedną nocą tego się nie zmieni. Jeśli Bóg da, założę o tym wątek,
bo także szukam, a mądrość u wielu. Jednakże nigdy o tym nie pisałem nigdzie dotąd.

Bóg jest miłością - być może się mylę, ale wydaje mi się, że może to być  główna przyczyna naszych
problemów, jak i naszej chwalebnej nadziei.
Dobranoc


« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2016, 00:36 wysłana przez Abba »