BYLI... OBECNI... > HISTORIA ŚWIADKÓW JEHOWY

Historia podręczników o historii Towarzystwa Strażnica

(1/3) > >>

Roszada:
Wydaje się, że najstarszą publikacją o historii Towarzystwa Strażnica była broszura wydana po angielsku pt. The Watchtower Story

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1948: Historia Strażnicy (po polsku brak):

Kiedyś miałem ją od Liberala w PDF ale mi gdzieś znikła z kompa.

Natomiast po polsku wydał pewną publikację na powielaczu W. Scheider na początku lat 50. XX w., ale tylko dotyczącą Polski.
To broszura pt. Krótki zarys dzieła w kraju
Mało warta zawierająca ogólniki i same narzekania na prześladowania.

Roszada:
Najstarszym interesującym nas materiałem dotyczącym historii Towarzystwa Strażnica jest cykl artykułów, który ukazał się w angielskich Strażnicach w czasie od 1 stycznia 1955 r. do 1 kwietnia 1956 r. Razem 31 odcinków.

Nie zostały one jednak opublikowane w polskich Strażnicach, ale za to wydano je w drugiej połowie lat 50-tych (brak daty wydania) w formie dwóch broszur czy książeczek pt. „Nowożytna historia Świadków Jehowy” (po angielsku nie wydano tego w formie broszur).
Przykładowo część pierwsza miała 93 strony i kończy dzieje Świadków Jehowy na roku 1932 (rozpoczyna rokiem 1870-tym). Natomiast część druga doprowadza je do połowy lat 50-tych XX wieku.

Do drugiej części nie sposób dotrzeć. :(
Jeden z exŚJ, chyba Butelczyk, pisał że wyszło tego tylko 60 sztuk i to wyłącznie dla starszych i obwodowych.
Sam nie znałem nikogo, kto posiadał cz. 2.

Roszada:
Bardzo podobny materiał (jak powyżej), choć trochę skrócony, zawiera czwarta część książki pt. „Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej”. Wydano ją po polsku w roku 1957, natomiast po angielsku już w roku 1955.
   Tytuł rozdziału poświęconego dziejom Towarzystwa Strażnica to „Nowożytna historia Świadków Jehowy” i znajduje się on na stronach 43-103. Obejmuje on lata 1870-1955 i posiada podrozdziały tak samo zatytułowane jak wspomniana poprzednia publikacja.

W 1959 r., Towarzystwo Strażnica opublikowało znane, szczególnie w USA, dzieło pt. Jehovah’s Witnesses in the Divine Purpose (Świadkowie Jehowy w zamierzeniu Bożym).
Niestety nie ukazała się polska edycja tego podręcznika, a szkoda. Książka ta w nietypowy sposób przedstawia historię Świadków Jehowy. Jest to dialog kilku osób, które wyjaśniają sobie różne dawne sprawy związane z działalnością Towarzystwa Strażnica. Publikacja ma 316 stron i wiele odsyłaczy do starych źródeł.

Roszada:
Zwięzłą historię Świadków Jehowy przedstawia też angielska Strażnica z 15 lipca 1950 r. na stronach 212-224, na którą składają się 3 artykuły.
Skrótowo dzieje Towarzystwa Strażnica do roku 1942 omawia polska Strażnica Nr 19, 1967 s. 6-9 (ang. Strażnica 15 stycznia 1967 r.).

Po wielu latach, w roku 1973, Towarzystwo Strażnica wydało książkę, która na kilkunastu stronach przedstawiała jego historię (s. 186-193, 206-210, 232-240, 245-246, 251-252). Tytuł tego opracowania to God’s Kingdom of a Thousand Years Has Approached (Przybliżyło się tysiącletnie Królestwo Boże). Ale w tym wypadku też nie wydano polskiej edycji tej książki.

Roszada:
   Na wiele lat zamarło wydawanie książek o historii Towarzystwa Strażnica. Dopiero w 1993 r. zdecydowało się ono opublikować prawdziwe encyklopedyczne opracowanie (tak nazwał je jeden ze znanych mi głosicieli) pt. Jehovah’s Witnesses – Proclaimers of God’s Kingdom. W dwa lata później, w 1995 r. wydano jego polską edycję pt. „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego”.
Książka ma 750 stron, zawiera mnóstwo tabel, zestawień, zdjęć i ilustracji. Chyba „jedynym” niedopatrzeniem polskiej edycji jej jest to, że choć na stronie 111 podano informację o śmierci prezesa Strażnicy F. Franza (22 XII 1992 r.), to do momentu wydania polskiego w 1995 r. nie uzupełniono tego o wieść o wybraniu 30 grudnia 1992 r. nowego prezesa M. Henschela (zm. 2003). Czyżby tak niewolniczo trzymano się oryginału angielskiego, że nie można było zrobić uzupełnienia w polskiej edycji, którego ze zrozumiałych względów nie było w 1993 r. w oryginale z USA?

Ciekawe, że nie wszyscy Świadkowie Jehowy posiadają tę książkę, a niedługo pewnie będzie musiała być ona zastąpiona nową historią, gdyż kilka nauk Towarzystwa Strażnica uległo zmianie (np. „pokolenie roku 1914”, „owce i kozły”, odrzucenie roku 1935 jako granicy powołania niebiańskiego), a i z 12-tu przedstawionych na zdjęciach członków Ciała Kierowniczego zmarło aż 10-ciu (dziś już żaden z nich nie żyje).

Te pogrubione słowa były z mojej strony prorocze, gdy zamieściłem je w jednym z artykułów. :)

Szerzej o tej historii ŚJ pisaliśmy na forum tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2932.msg41198#msg41198

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej