Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?  (Przeczytany 2218 razy)

Offline Fantom

Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« dnia: 18 Wrzesień, 2016, 18:28 »
 Spora część osób,która została ŚJ wcześniej była katolikami.W kościele podczas mszy często klękano.Mnie w domu uczono modlić się na klęcząco.
 Czy nie byliście zdziwieni,że w SK się nie klęka?Czy brakowało wam takiej formy modlitwy?
 Jaka byłaby reakcja innych,jeżeli ktoś by kleknął do modlitwy?
Czy jest ktoś odważny i klęknie na SK i potem tu opisze reakcje?
 Z mojego pobytu u ŚJ nigdy nie widziałem klęczącego ŚJ.
 Biblia mówi o klękaniu.Czy to jest jakiś problem dla ŚJ?

''Wejdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.” (Ps 95,6)
1 Kr.8:54 ''Potem, kiedy Salomon skończył zanosić do Pana te wszystkie modły i błagania, podniósł się sprzed ołtarza Pańskiego, z miejsca, gdzie klęczał, i ręce wyciągał do nieba''. 
                                                                                                                                                                               ŚJ wchodzą do SK,które uznają za miejsce wielbienia Boga.Jednak nikt tam nie klęka.
 Czy w starszych rocznikach jest coś więcej na ten temat?
 Sami poruszają ten temat,ale w praktyce wygląda to inaczej. http://wol.jw.org/pl/wol/pc/r12/lp-p/1200004775/2963/0
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Technolog

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 18:57 »
W tej chwili nie ma fizycznej możliwości. Rzędy na salach są na tyle wąskie, że próba klękania grozi wybiciem zębów o krzesło przed tobą. Nie ma klęczników.
Reakcja starszych pewnie by była - jakaś rozmowa, że to nie jest dobrym zwyczajem, bo tak się robi w KK. Ale nie podpada to pod żaden paragraf z Paście, bo można się podeprzeć Biblią w tym temacie, więc chyba nie wykluczą, ale na potrzebach zboru zapodadzą takie przemówienie, że klękania się odechce. Zazwyczaj klęka się przed obrazami i figurami, a takich na salach nie ma.


Offline susel

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 19:05 »
Beęąc w różnych kościołach protestanckich na nabożeństwach uczestniczyłem w klękaniu. A w ogóle, co oznacza termin: nie wolno klękać, przecież można się modlić do Boga w różny sposób.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 19:09 »
Beęąc w różnych kościołach protestanckich na nabożeństwach uczestniczyłem w klękaniu.
A tam nie ma obrazów i figur więc argument 'katolickości' klękania jest chybiony. :)
Klękanie jest po prostu biblijne. W katolickich nabożeństwach są trzy postawy modlitewne:
stojąca, klęcząca i siedząca.

W domach dopuszcza się też modlenie się leżąc, np. bezpośrednio przed snem lub chorzy.
Z tych 4 form ŚJ właściwie tylko odrzucają w pewien sposób klękanie.


Offline Deborah

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 20:15 »
Jak to się nie klęka? ;)
Zosia w filmiku "Zawsze się módl" klęczy przed łóżkiem. ::)
https://www.jw.org/pl/publikacje/filmy/#mediaitems/BJF/pub-pk_P_3_VIDEO


Offline Roszada

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 20:26 »
Wygląda jak mała muzułmanka, albo modląca się do łóżka. ;)
A może to będzie nowa tradycja? ;)


Offline Noc_spokojna

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 20:30 »
A tam nie ma obrazów i figur więc argument 'katolickości' klękania jest chybiony. :)
Klękanie jest po prostu biblijne. W katolickich nabożeństwach są trzy postawy modlitewne:
stojąca, klęcząca i siedząca.

W domach dopuszcza się też modlenie się leżąc, np. bezpośrednio przed snem lub chorzy.
Z tych 4 form ŚJ właściwie tylko odrzucają w pewien sposób klękanie.
Może nie odrzucają, ale nie stosują.
Jednak gdyby jakiś SJ chciał się modlić klęcząc, to nie ma przeciwwskazań.
it-1 s. 1112-s. 1113

Cytuj
Podczas modlitwy. Czciciele prawdziwego Boga często modlą się do Niego w pozycji klęczącej, będącej stosownym wyrazem pokory (Ezd 9:5; Dz 9:36, 40; 21:3-6). Salomon padł na kolana wobec całego zboru izraelskiego, gdy modlił się w czasie uroczystego oddania świątyni do użytku (2Kn 6:13). Daniel — nie bacząc na rozporządzenie królewskie, według którego przez 30 dni można było zanosić prośby jedynie do króla Dariusza — trzy razy dziennie padał na kolana przed Jehową, mając okna swej izby na poddaszu otwarte w stronę Jerozolimy (Dn 6:6-11). Sam Jezus Chrystus dał przykład modlenia się do Jehowy na klęczkach. W nocy, której został zdradzony, w ogrodzie Getsemani „upadłszy na kolana, zaczął się modlić” (Łk 22:41)
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Fantom

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Wrzesień, 2016, 08:29 »
''Salomon padł na kolana wobec całego zboru izraelskiego, gdy modlił się w czasie uroczystego oddania świątyni do użytku (2Kn 6:13).''
 Szkoda,że dzisiaj CK nie klęka wobec całego zboru przy oddaniu do użytku np.Warwick.W końcu to Bethel-dom Boży.
 Jestem prawie pewien,że w jakims miejscu w ich publikacjach jest wzmianka o tym,że u nich się nie klęka na salach.
  Już widzę miny starszych,jak ktoś by klęknął do modlitwy.Modlą się w domu Jehowy do Boga i nikt nigdy tam nie klęka.Czy to nie dziwne?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline TomBombadil

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrzesień, 2016, 08:38 »
Faktycznie,nie klęka się. Gdybym padła na kolana na modlitwie,to przypiętoby mi kolejną łatkę,że mi padło na mózg,lub,że chcę zwrócić na siebie uwagę. U ŚJ zamiast klękania to się mocno pochyla i robi cierpiętnicze miny. Coś jakbyś musiał do toalety,ale klucz ktoś schował.😊


Offline todd

Odp: Dlaczego u ŚJ się nie kleka?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 20:09 »
W niebo też nie patrzą kiedy się modlą a powinni- tak czynił Chrystus. To pewnie jest zbyt żydowskie dla rożnych wyznań.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.