INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

"Pan Bóg nasz papież"?

(1/4) > >>

Roszada:
Od wielu lat Adwentyści Dnia Siódmego upowszechniają w swoich publikacjach rzekomy tytuł papieża "Pan Bóg nasz papież".
Już Grodzicki, czyli Z. Łyko, w swej książce uczył o tym, jak podaje wiki: Kościół dogmatów i tradycji, Wydawnictwo „Znaki Czasu”, Warszawa 1963 (wznowienie w 2000), książka wydana pod pseudonimem Jan Grodzicki.
Wiki podaje o Łyko:
Autor ponad 2 tys. artykułów oraz ponad trzydziestu książek[5]. Znaczna część publikacji wydana została pod pseudonimami (np. Tadeusz Adwentowicz, Jan Grodzicki, Sławomir Rylski)

Łyko nie cytuje dokumentów papieskich, tylko się powołuje na ex księdza rzymsko-katolickiego, później polsko-katolickiego.
Również zdaje się że w 2016 r. przypomnieli adwentyści ten tytuł papieża. Tez bez źródeł.

Ale w necie pod podanym linkiem są jakieś fotokopie:

http://biblelight.net/Extravagantes.htm

Sam nie spotkałem się z żadnym takim tytułem, ani w pierwszych 4 wiekach Kościoła, ani w wiekach XIX-XXI.

Ponieważ nie potrafię jeszcze dziś nic powiedzieć o autentyczności tych kopii, dlatego wzywam łacinników, a szczególnie Gorszyciela. o jakiś głos w tej sprawie.
Tusia zajął się problemem ale to potrwa, a ja jestem ciekaw sprawy.

Woland:
w wypiskach podają formę nostrum Papam, i nostrum papam.
Zarówno można to odczytywać jako naszego Ojca jako naszego Papierza . Można interpretować, ale pierwotne znaczenie to Ojciec, a czy jest w oryginale duża litera nie sprawdzę , bo za małe zdjęcia

Roszada:
Tylko, że tu chodzi o formę:
"Pan Bóg nasz papież".

Dziwna to forma, jeśli prawdziwa.
Bo przecież papież sam tak o sobie by nie mógł mówić, tylko ktoś by o nim mógłby tak powiedzieć. :-\

Gdyby była forma "Ja Papież, wasz Pan Bóg", to bym rozumiał. :)

Tusia:

--- Cytat: Roszada w 26 Wrzesień, 2016, 21:19 ---Tylko, że tu chodzi o formę:
"Pan Bóg nasz papież".

Dziwna to forma, jeśli prawdziwa.
Bo przecież papież sam tak o sobie by nie mógł mówić, tylko ktoś by o nim mógłby tak powiedzieć. :-\

Gdyby była forma "Ja Papież, wasz Pan Bóg", to bym rozumiał. :)

--- Koniec cytatu ---

Papież nigdy w historii nie tytułował siebie Dominum Deum Nostrum Papam

W oryginalnym tekście (który skądinąd sam w sobie nie jest żadnym dokumentem Magisterium Kościoła, a jedynie komentarzem pewnego kanonisty z XIV wieku) nie występuje słowo "Deum", pojawia się ono dopiero w jednym późniejszym wydaniu (z końca XVII wieku, a więc 300 lat później), gdzie prawdopodobnie jest to błąd drukarski...

https://klaravonassisi.wordpress.com/2009/01/04/the-truth-about-the-anti-catholic-charge-of-lord-god-the-pope/


Woland:
no jest to sformułowanie:
 Dominum Deum nostrum Papam:  Pana Boga , naszego Ojca, albo naszego Papierza - do wyboru jak zinterpretuje tłumacz

zarówno są cytowane określenia :
Dominum Deum nostrum Papam
jak
Dominum nostrum Papam czyli Pana, naszego Ojca , albo Naszego Papierza
Dominus , to Pan , może się odnosić do Boga , Jezusa , czy nawet władcy jakiegoś
żródło
https://pl.wiktionary.org/wiki/dominus

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej