BYLI... OBECNI... > PSYCHOMANIPULACJA

Metodologia manipulacji

<< < (2/2)

gedeon:

--- Cytat: Gorszyciel w 27 Lipiec, 2016, 04:54 ---Może to przypomnienie, ale chciałem w skrócie podać techniki manipulacji wg Roberta Cialdiniego, autora książki "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka", profesora psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie:
1) Społeczny dowód słuszności - jeśli inni ludzie postępują w pewien sposób, to oznacza to, że ten sposób postępowania jest prawidłowy.
2) Reguła lubienia i sympatii - skłonność do ulegania wpływom osób nam podobnych i lubianych przez nas.
3) Reguła wzajemności - wynika z tzw. prawa odwzajemniania, czyli wewnętrznego przymusu odwzajemnienia się za coś, co dla nas zrobiono.
4) Reguła zaangażowania i konsekwencji - podążanie za działaniami, w które się już zaangażowaliśmy.
5) Wpływ autorytetu - uleganie wpływom autorytetów i insygniów, np. munduru.
6) Reguła niedostępności - większa atrakcyjność rzeczy, nawet tylko pozornie trudno dostępnych.
Co myślicie? Pasują?

--- Koniec cytatu ---

W 2014 roku razem z Jackiem Zahorskim na zaproszenie UMK w Toruniu mieliśmy wykład na ten temat.

KaiserSoze:
Oczywiście, że pasują. Czytałem książkę.

donadams:
Pomimo, że to jak najbardziej trafne reguły, to martwi mnie jedynie, że wiele z nich pasuje do życia codziennego z ludźmi, którzy są dalecy od Świadków Jehowy. W gruncie rzeczy to opis "funkcjonowania w społeczeństwie". Różnic można dopatrywać się w intencjach, ale od jakiegoś czasu zaczynam wierzyć mocno w to, że intencje nie mają znaczenia - jeśli kogoś zabijesz, to będzie martwy bez względu na to, czy tego chciałeś, czy nie.

Trochę dygresja (chociaż trochę zostałem w temacie).

PoProstuJa:

--- Cytat: donadams w 28 Lipiec, 2016, 20:47 ---Pomimo, że to jak najbardziej trafne reguły, to martwi mnie jedynie, że wiele z nich pasuje do życia codziennego z ludźmi, którzy są dalecy od Świadków Jehowy. W gruncie rzeczy to opis "funkcjonowania w społeczeństwie". Różnic można dopatrywać się w intencjach, ale od jakiegoś czasu zaczynam wierzyć mocno w to, że intencje nie mają znaczenia - jeśli kogoś zabijesz, to będzie martwy bez względu na to, czy tego chciałeś, czy nie.

Trochę dygresja (chociaż trochę zostałem w temacie).

--- Koniec cytatu ---

Niestety masz rację - wszyscy jesteśmy cały czas manipulowani w ten sposób niezależnie od wyznania. Cialdini opisywał głównie sposoby manipulacji w handlu, ale również w religii (np. pisał o sekcie, w której kilkadziesiąt osób popełniło zbiorowe samobójstwo).

Światus:
Wypowiadanie się o organizacji wyłącznie w pozytywnym świetle.
Zakaz krytykowania.
Zakaz czytania krytycznych publikacji, stron itp.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej