Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ŚJ przyjmują "chrzest"?  (Przeczytany 3896 razy)

Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Czy ŚJ przyjmują "chrzest"?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Styczeń, 2016, 12:39 »
A z czego, jeśli mogę zapytać, wynika ten obowiązek?
Czy jest to zapisane prawo, zasada, np. w Biblii, przykazaniach kościelnych, itp.?
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline mariusz nowak

Odp: Czy ŚJ przyjmują "chrzest"?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Styczeń, 2016, 14:41 »
Etymologicznie słowo chrzest jest związane z krist czyli krzyż , tak jak słusznie zauważyli Piotr i Roszada, jednak zapomnieli Oni dodać , iż tak jest tylko w językach słowiańskich i wynika to z zaszłej tradycji przekształcania słów Christos czyli Chrytsus . https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/chrzest .


Najprościej mówiąc : słowo słowiańskie ( polskie ) chrzest nie jest przekładem greckiego i nowotestamentowego wyrazu baptismós, które w większości polskich przekładów Biblii tłumaczone jest na chrzest, a dosłownie znaczy „zanurzenie”. Kiedy mówimy chrzest mamy na myśli zwyczaj zapoczątkowany przez Jana Chrzciciela a nie krzyż. Słowa, język jest " żywy " . ulega zmianom. Zatem asymilowanie dzisiejszego chrzest z krzyżem jest nieporozumieniem i archaiczne.  Metodologia Nowego Testamentu, ks. J. Flis; o. H. Langkammer; bp. J. Szlaga; ks. A. Tronina, WD Pelplin 1994, s. 92 .


Są takie słowa w języku polskim , które potwierdzają tę prostą prawdę , że chrzest utożsamiany jest w naszym języku z wodą a nie z krzyżem np chrzcielnica czyli naczynie z wodą.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2016, 14:48 wysłana przez mariusz nowak »
Mario


Offline janeczek

Odp: Czy ŚJ przyjmują "chrzest"?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Styczeń, 2016, 01:11 »
Ale w przypadku śj to jest sprawa że jonadobowie 2owce z Jezusem nic wspólnego raczej nie mają,ja z obiegu wylećałem i nieaktywny zostałem jak było że to prozelić nic wtedy nie kumałem co to takiego ten prozelita,jeżeli chrzest to janowy bez Jezusa zresztą teraz Jezus raczej wypada z WTS za mało agresywny nigdy by nie nienawidził odstępców od WTS więc wypadł ze śpiewnika.
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się