BYLI... OBECNI... > ŻYCIE ZBOROWE, GŁOSZENIE, SALE KRÓLESTWA

Betel - życie i przygody betelczyków

(1/13) > >>

Roszada:
Napiszcie coś o Betel i jego mieszkańcach, których znaliście osobiście.

Ja rozpocznę od ciekawostki ze skorowidza ŚJ:

*** dx86-14 Betel (używka) ***
BETEL (używka) :-\

*** g 2/12 s. 22 Czy żuć betel? ***
PRZECHODZIEŃ idący ulicą południowoazjatyckiego miasta uśmiecha się przyjaźnie. Trudno nie zauważyć jego sczerniałych zębów i czerwonej śliny. Po chwili spluwa na chodnik, zostawiając brzydką plamę w kolorze krwi. Człowiek ten nałogowo żuje betel.

Jeśli to nałóg, to może betelczycy to też nałogowcy. :)

Moyses:
Kiedyś (nie wiem jak teraz) można było w Betel nabyć piwo i je tam wypić na legalu.

Każdy betelczyk jest przydzielony do jakiegoś zboru w Wawie lub okolicach.

Wszyscy betelczycy są skoszarowani. To wynik mieszkania w jednej społeczności na małym obszarze terytorialnym ze standardami,
które można porównać do obowiązujących w klasztorach.

W betel się nie sprząta - tam się zapobiega brudzeniu.

Roszada:

--- Cytat: Moyses w 13 Lipiec, 2016, 20:42 ---W betel się nie sprząta - tam się zapobiega brudzeniu.

--- Koniec cytatu ---
Masz 100% racji. Też tego doświadczyłem, co opisałem w swoim artykule:

--- Cytuj ---Kiedyś jesienią przyszli do niego [do proboszcza za miedzą] Świadkowie Jehowy i pytali, czy mogą u niego pozamiatać liście na podwórzu i trawnikach. On powiedział im, że mu nie przeszkadzają, że liście, jak liście, uschną a wiatr je zabierze itp. Oni nadal nalegali, więc zapytał ich czemu im tak zależy? Powiedzieli mu, że są odpowiedzialni za porządek na swoim terytorium, a liście z parafii wiatr przerzuca na ich stronę i oni z tego powodu dostają ‘burę’ za bałagan na swej posesji. Ksiądz dla dobra sprawy pozwolił im. Tym sposobem mogliby posprzątać całą wieś z liści.
--- Koniec cytatu ---
;D

Roszada:
Ja ze swego zwiedzania pamiętam (to był dzień zwiedzań, sobota):

łańcuszek w drzwiach do biblioteki (drzwi były otwarte);

otwieranie przez przewodnika kluczem poszczególnych przejść wewnątrz budynku;

konsternacja, gdy ktoś chciał wejść do ubikacji, a ona zamknięta na klucz i przewodnik musiał mu otworzyć. :-\

Roszada:

--- Cytat: Moyses w 13 Lipiec, 2016, 20:42 ---Wszyscy betelczycy są skoszarowani.  To wynik mieszkania w jednej społeczności na małym obszarze terytorialnym ze standardami,
które można porównać do obowiązujących w klasztorach.

--- Koniec cytatu ---

O światowym Betel piszą:

*** jv rozdz. 21 s. 351 ak. 5 Jak to wszystko jest finansowane? ***
Wszyscy przyjmowani do specjalnej służby pełnoczasowej w światowym ośrodku działalności Świadków Jehowy składają ślub ubóstwa, podobnie jak to uczynił każdy członek Ciała Kierowniczego oraz reszta tamtejszej rodziny Betel. Nie oznacza to, że wiodą oni szare życie, pozbawione wszelkich wygód, ale że wszyscy pełniący tę służbę żyją w takich samych skromnych warunkach i otrzymują jednakowe wyżywienie, mieszkanie i jednakowe kieszonkowe.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej