Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1882 - Pierwsze oficjalne odrzucenie Trójcy  (Przeczytany 1060 razy)

Offline Roszada

1882 - Pierwsze oficjalne odrzucenie Trójcy
« dnia: 21 Sierpień, 2015, 10:56 »
Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-13 Kształtowanie się wierzeń ***
1882: Trójca: jv 123, 125; br1 74-75; w88/1 30

*** w88/1 s. 30 ***
Na łamach czasopisma Strażnica Syjońska ówcześni badacze Pisma Świętego ogłosili, (...) że nauka o Trójcy jest niebiblijna (1882)...

   Wcześniej C. T. Russell (zm. 1916), założyciel tej organizacji, wierzył w Trójcę Świętą. Świadczy o tym to z jakimi kościołami protestanckimi utrzymywał kontakt:

   „Pomimo prezbiteriańskiego wychowania Charles przyłączył się potem do Kościoła kongregacjonalistów, ponieważ ich poglądy bardziej mu odpowiadały” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 43).

„W trakcie poszukiwań prawdy pewnego wieczora w roku 1869 wydarzyło się coś, co wzmocniło zachwianą wiarę Charlesa. Idąc ulicą w pobliżu swego sklepu na Federal Street, usłyszał pieśń religijną, dobiegającą z sali w suterenie. Oto jego relacja: »Któregoś wieczora na pozór przypadkiem wszedłem do zakurzonej, obskurnej sali, gdzie – jak usłyszałem – odbywały się zebrania religijne. Chciałem zobaczyć, czy zbierająca się tam garstka ludzi ma do zaoferowania coś rozsądniejszego niż wyznania wiary wielkich kościołów. Po raz pierwszy usłyszałem coś o poglądach adwentystów, przedstawianych tam przez kaznodzieję Jonasa Wendella (...) Przyznaję więc, że mam pewien dług wdzięczności zarówno wobec adwentystów, jak i innych wyznań. Chociaż jego wykładnia Pisma Świętego nie była całkiem jasna, (...) to jednak wystarczyła, aby z Bożą pomocą ponownie ugruntować we mnie zachwianą wiarę w Boskie natchnienie Biblii i wykazać, że pisma apostołów i proroków są ze sobą nierozłącznie związane. To, co usłyszałem, skłoniło mnie do gorliwszego i uważniejszego niż dotąd studiowania Biblii i zawsze będę wdzięczny Panu za to kierownictwo; bo chociaż adwentyzm nie pomógł mi poznać żadnej konkretnej prawdy, to jednak wielce się przyczynił do odrzucenia błędów, a tym samym przygotował mnie na przyjęcie Prawdy«” (jw. s. 43).

C. T. Russell prawdopodobnie przyjął też chrzest w imię Trójcy Świętej, gdyż nigdy nie wspominał, że był ponownie chrzczony w swoim własnym wyznaniu. Wszystkie zaś wymienione kościoły, z którymi się zetknął, miały poglądy trynitariańskie.



Offline Roszada

Odp: 1882 - Pierwsze oficjalne odrzucenie Trójcy
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpień, 2015, 11:08 »
Co ciekawe, w tym samym roku, gdy odrzucano Trójcę napisano o rzekomym uznawaniu przez innych Marii za Bóstwo:

„W tym czasie powstała doktryna o trzech Bogach – Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty, a także bóstwo Marii [w ang. Also the Goddess Mary]” (ang. Strażnica czerwiec 1882 s. 359 [reprint]).


Offline Thialve

Odp: 1882 - Pierwsze oficjalne odrzucenie Trójcy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec, 2016, 19:35 »
Właśnie ciekawi mnie jakimi wersetami SJ popierają brak wiary w Trójce? Na kilku stronach, które ogłaszają ze Świadkowie nie głoszą prawdy pojawiają się jakieś randomowe wersety gdzie Bóg, Jezus i duch pojawiają się w tekście obok siebie ale to moim zdaniem nie potwierdza istnienia Trójcy. Jak zapytałam jakiegoś brata czemu w nią nie wierzymy odpowiedział ze nigdzie w Biblii takie słowo się nie pojawia... Ale to samo można powiedzieć o paleniu, tatuażach i eutanazji wiec..


Offline Roszada

Odp: 1882 - Pierwsze oficjalne odrzucenie Trójcy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwiec, 2016, 19:40 »
A na jakich wersetach ŚJ opierają to że Bóg jest Teokratą?
Że istnieje Ciało Kierownicze?
Że ma istnieć Towarzystwo Strażnica?

To są kombinacje różnych wersetów.
Tak samo jest co do Trójcy.

Temat był omawiany tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2534.0