DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

YHWH a praktyki okultystyczne

(1/22) > >>

Sztyrlyc:
Nie chcę gmatwać wątków, więc otwieram nowy temat związany z YHWH. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie co do tej formuły imienia Bożego, oraz używania jej w różnego rodzaju obrzędach. Nic dziwnego i nadzwyczajnego jak słyszymy wykorzystanie tetragramu w religii żydowskiej, czy jakiejkolwiek chrześcijańskiej, ale jest już zastanawiające użycie tego imienia w inicjacjach iluminacyjnych czyli czysto okultystycznych związanych z magią.
Można powiedzieć oczywiście, że wyrażenie YHWH samo w sobie nie ma mocy ochronnej przed niewłaściwym jej używaniem i tak jak każde inne imię można je zbezcześcić. Jest to pewne wytłumaczenie, ale nie daje się ono pogodzić z tym, że używanie tetragramu w tych obrzędach wyraźnie nadaje im moc sprawczą, mówiąc inaczej inwokacje z tym imieniem działają.
W swym twierdzeniu m.in. opieram się na książce z 1929 roku „Magija w Teorii i Praktyce” napisanej przez sławną postać  z kręgów okultyzmu jakim był Aleister Crowley.  Autor opisuje w niej m.in. użycie tetragramu w inwokowaniu i odpędzaniu istot astralnych.  Dochodzimy tu do pewnego rodzaju paradoksu, z jednej strony biblijny Bóg YHWH zabrania kontaktów z istotami duchowymi, z drugiej nadaje moc swemu imieniu aby taką czynność skutecznie przeprowadzić. Nie dziwiłby mnie fakt dokonań takich przez osoby wierne Bogu, choć jak wiemy z Biblii jest to wbrew prawu bożemu, ale robią to osoby ewidentnie związane z jego przeciwnikiem. Dla mnie coś z tym wszystkim jest nie tak.  Co Wy na to ???  :) :) :)

Roszada:
O dziwo, ŚJ też zawsze podkreślają, że imię Jehowa ma moc.
Ciekawe, że książka powyższa wydana w 1929 a więc mniej więcej w czasie, gdy ŚJ zaczęli mocno akcentować znaczenie imienia Jehowa, z nadaniem go do swej nazwy w 1931 r.

*** g 3/08 s. 13 ***
Modliłam się: „O, Jehowo, ja też bym chciała wyjechać. Pomóż nam, proszę, przenieść się tam, gdzie będziemy potrzebni”

*** g97 8.4 s. 27 ***
Słyszano, jak jeden z obecnych, pełen podziwu i uznania wykrzyknął: „O, Jehowo!” Po zakończeniu pewnej pieśni w sektorze sąsiadującym z sektorem języka migowego zerwała się burza spontanicznych oklasków.

Sztyrlyc:
Zmagając się z tym tematem człowiek dochodzi do różnego rodzaju teorii. Logicznie rozumując, jeśli dzięki w/w formule imienia udaje się przywoływać  istoty astralne nie owijając w bawełnę raczej demoniczne, to czy ta formuła może być prawdziwym imieniem Boga Najwyższego ? Jeśli nie jest  to znaczy, że w dziejach ludzkości nastąpiło w tej kwestii przekłamanie, a raczej celowe fałszowanie. Jeśli natomiast jest, to mam wierzyć, że Bóg zadbał swoim Duchem, aby kanon natchnionych pism nowego testamentu ostatecznie został ustalony około IV wieku n.e. i to przez chrześcijaństwo na dobre przejęte przez kabalistycznych żydów, a już tego samego nie mógł zrobić z czystym przekazem swojego imienia.

todd:
Imie Boże Jehowa to nowoczesny wynalazek ale akceptowany przez większość  biblistów.

John Kovalsky:
http://ex-jw-pl.blogspot.com/2015/08/jahweh-jahwe-jehowa-yah-jehowah.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej