INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Powrót Świadka Jehowy do Kościoła Katolickiego

(1/22) > >>

Roszada:
Zadaje mi się czasem pytanie, jak odbywa się powrót ŚJ do KK.

Najkrócej mówiąc bywa tak.

1. Jeśli ŚJ nie był ochrzczony kiedyś w KK, to przechodzi drogę katechumena i przyjmuje chrzest. Najczęściej w Wielkanoc.

2. Jeśli ŚJ był już kiedyś ochrzczony w KK, a jego 'zasługi' wobec organizacji ŚJ nie były duże, np. nikogo nie zwiódł, był nieświadomy tego co robi, nie walczył zbytnio z KK, to może skończyć się tylko na spowiedzi. Wszystko zależy od spowiednika.

3. Jeśli ksiądz z którym rozmawia czy spowiednik uzna, że wskazane jest Wyznanie Wiary (bez chrztu) to może się to odbyć albo uroczyście, jak podczas filmiku, albo tylko w obecności kilku świadków, np. rodziny czy znajomych.
Zależy to od tego exŚJ.

Oto filmik ze składaniem Wyznania Wiary przez byłego ŚJ:

https://www.youtube.com/watch?v=_4ABXrKeX4U&feature=share

od-nowa:
Jak znalazł Roszado, już jakiś czas zastanawiał mnie ten powyższy temat. Dzięki.

Noc_spokojna:
Znam parę osób, które powróciły do KK. Wyznanie Wiary mówiły w czasie mszy razem ze wszystkimi wiernymi, poza jednym przypadkiem, kiedy to odbyło się przy dwóch świadkach w obecności księdza (Robert pozdrawiam  ;D  ).

zaocznie wywalony:
Ja znam dwie osoby które powróciły do KK, i nie było żadnego "wyznania wiary"(mówię tu o jakimś specjalnym wyznaniu, a nie podczas mszy). Oczywiście rozmowa z proboszczem, potem spowiedź, i tyle.
Co do gorliwości w KK są to dwa zupełnie różne przypadki - jeden "wrócił" raczej dla rodziny: czasem pójdzie na msze, przeważnie z ważnych okazji, i na tym jego praktykowanie religii się kończy.
Za to druga osoba jest mocno (moim zdaniem nawet za mocno, nieco na pokaz) gorliwa jak kilku razem wziętych katolików.

Roszada:
Tak to jest z gorliwością.
Sam znałem jednego bardzo gorliwego katolika, exŚJ, ale za czasem popadł w agnostycyzm.
A wcześniej nawet z lekka gorszył się moim rzekomym brakiem gorliwości. :-\

Ja się ostałem a on nie. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej