INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Dekalog

(1/16) > >>

PoProstuJa:
Dyskusja wydzielona z tego działu https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2104.msg21337#msg21337

--- Cytat: Tadeusz w 18 Kwiecień, 2016, 19:08 ---Mi 10 przykazań w Biblii pokazał kolega, który miał za sobą epizod chyba klasztorny, albo seminaryjny. W każdym razie coś w nim pękło i zaczął namiętnie czytać zarówno samą Biblię, jak też komentarze i literaturę z tym związaną. Wtedy jeszcze tkwiłem głęboko w KK i nie bardzo rozumiałem jego wątpliwości i przemyślenia. Chyba nie miało to nic wspólnego z SJ bo nie wspominał choćby o imieniu Boga.

--- Koniec cytatu ---

Ja pierwszy raz przeczytałam 10 przykazań podczas studium ze ŚJ. I w końcu się okazało, że te przykazania mają sens... a zwłaszcza przykazanie 10, które wg KK brzmi: "Ani żadnej rzeczy , która jego jest".,
a wg Biblii brzmi:
(9 + 10). Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy , która jego jest.

tomek_s:

--- Cytat: PoProstuJa w 19 Kwiecień, 2016, 00:47 ---Ja pierwszy raz przeczytałam 10 przykazań podczas studium ze ŚJ. I w końcu się okazało, że te przykazania mają sens... a zwłaszcza przykazanie 10, które wg KK brzmi: "Ani żadnej rzeczy , która jego jest".,
a wg Biblii brzmi:
(9 + 10). Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy , która jego jest.

--- Koniec cytatu ---

W Piśmie Świętym mamy brak numeracji przykazań. Nie ma tam ani słowa, że ten werset to pierwsze przykazanie, a ten werset to drugie czy tamten to trzecie lub czwarte.

W 1527 r. (lub w 1528) dominikanin Santes Pagnini z Lukki (zm. 1541) wydał własny przekład Biblii na łacinę, w którym wprowadził podział na numerowane wersety.
Jaki to miało wpływ na numerację samych przykazań? Żaden.

Świadkowie nie uznają dekalogu. Nie wiem dlaczego się tak na nim skupiają. "Śmierć Jezusa położyła kres Prawu, łącznie z Dziesięcioma Przykazaniami..." (Strażnica, Nr 22, 1989 s.5-6).

Tadeusz:

--- Cytat: tomek_s w 19 Kwiecień, 2016, 07:42 ---Piśmie Świętym mamy brak numeracji przykazań. Nie ma tam ani słowa, że ten werset to pierwsze przykazanie, a ten werset to drugie czy tamten to trzecie lub czwarte.

W 1527 r. (lub w 1528) dominikanin Santes Pagnini z Lukki (zm. 1541) wydał własny przekład Biblii na łacinę, w którym wprowadził podział na numerowane wersety.
Jaki to miało wpływ na numerację samych przykazań? Żaden.

Świadkowie nie uznają dekalogu. Nie wiem dlaczego się tak na nim skupiają. "Śmierć Jezusa położyła kres Prawu, łącznie z Dziesięcioma Przykazaniami..." (Strażnica, Nr 22, 1989 s.5-6).

--- Koniec cytatu ---

No to w końcu jest tych przykazań dziesięć czy ich nie ma?!?  :-\
I jak zgodnie z Biblią one brzmią?

tomek_s:

--- Cytat: Tadeusz w 19 Kwiecień, 2016, 07:51 ---No to w końcu jest tych przykazań dziesięć czy ich nie ma?!?  :-\
I jak zgodnie z Biblią one brzmią?

--- Koniec cytatu ---

Katolikiem byłeś.
Powinieneś znać odpowiedź.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/zarys_wiary/boze_nakazy_dziesiec_przykazan.html

Tadeusz:

--- Cytat: tomek_s w 19 Kwiecień, 2016, 07:52 ---Katolikiem byłeś.
Powinieneś znać odpowiedź.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/zarys_wiary/boze_nakazy_dziesiec_przykazan.html

--- Koniec cytatu ---

Ojciec mówi do syna: "Pamiętaj synu, masz przestrzegać przykazania: >>Ani żadnej rzeczy, która jego jest<<"
I wszystko jasne  ;D ;D ;D

A może tak pokusisz się o samodzielne wypisanie ich z Twojej Biblii? Byłbym wdzięczny...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej