INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > I WSZYSTKIE INNE

Inkwizycja

(1/7) > >>

Tusia:

--- Cytat: PoProstuJa w 29 Marzec, 2016, 12:57 ---u Świadków przynajmniej jeszcze nikogo nie spalono na stosie :D

--- Koniec cytatu ---

http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_inkwizycja.html

Nemo:

--- Cytat: Tusia w 29 Marzec, 2016, 13:03 ---http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_inkwizycja.html

--- Koniec cytatu ---
Nie wiedziałem, że jestem "katolikożercą"  ;D. Jak to nazwał antyklerykałów autor tego artykułu.
A nawiasem... zachęcam do lektury. Przypomniało mi się jak czytałem wydawnictwa WTS-u. Tam też nic złego na siebie nie napisali, przynajmniej ja nie znalazłem.

M:

--- Cytat: Nemo w 29 Marzec, 2016, 13:39 ---Nie wiedziałem, że jestem "katolikożercą"  ;D. Jak to nazwał antyklerykałów autor tego artykułu.
A nawiasem... zachęcam do lektury. Przypomniało mi się jak czytałem wydawnictwa WTS-u. Tam też nic złego na siebie nie napisali, przynajmniej ja nie znalazłem.

--- Koniec cytatu ---

Mi ten artykuł przypomina próbę wybronienia ŚJ przez niejakiego Bobo w kwestii pedofilii. Zamiast odnieść się do tego, że problem owszem miał miejsce, to odwracał kota ogonem starając się umniejszyć skalę, bo "przecież niektórzy z tych pedofilów to byli tylko zainteresowani", bo "w tej i w tej rubryce coś musi być nie tak, dane są niewiarygodne", "To już się z tych 1006 pedofili robi 600, a zobaczymy co jeszcze wynajdę ;D", i tak dalej. Nie potrafił zrozumieć że nawet jeśli te liczby byłyby zawyżone 10 razy to i tak nie zmienia to faktu, że zachowanie WTSu w tej materii było skandaliczne i nie do pogodzenia z "boskim posłannictwem" którym się mienią.


--- Cytat: Artykuł o inkwizycji --- Czym innym są jednak negatywne strony inkwizycji a czym innym wyolbrzymianie jej wad do rozmiarów półprawdy historycznej lub wręcz jawnego fałszu. Istnieje obecnie w kulturze masowej taki właśnie obraz inkwizycji, w którym bardzo często zawyża się liczbę jej ofiar nawet o kilkanaście razy.
--- Koniec cytatu ---

Czyli ofiary były. Czy się zawyża? Być może. Czy zmienia to w jakikolwiek sposób fakt, że Kościół tych okrucieństw się dopuścił? Absolutnie nie.

Tusia:

--- Cytat: M w 29 Marzec, 2016, 14:13 ---Czyli ofiary były. Czy się zawyża? Być może. Czy zmienia to w jakikolwiek sposób fakt, że Kościół tych okrucieństw się dopuścił? Absolutnie nie.

--- Koniec cytatu ---

Ciekawe, który biskup torturował i podpalał własną ręką stosy? Sąd inkwizycyjny nie wykonywał kar śmierci. Stwierdzał jedynie winę. Wykonywanie kar należało do sądów świeckich.
Ponadto to właśnie władze świeckie były głównymi inspiratorami prześladowań heretyków, podczas gdy władze kościelne niejednokrotnie starały się hamować te zapędy.

Zobacz też:
http://christianitas.org/news/swieta-inkwizycja-kilka-faktow/

Dietrich:

--- Cytat: Tusia w 29 Marzec, 2016, 14:27 ---Ciekawe, który biskup torturował i podpalał własną ręką stosy? Sąd inkwizycyjny nie wykonywał kar śmierci. Stwierdzał jedynie winę. Wykonywanie kar należało do sądów świeckich.


--- Koniec cytatu ---

Nie wierzę, że można było coś takiego napisać. Po prostu nie wierzę...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej