Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?  (Przeczytany 7964 razy)

Offline Światus

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Grudzień, 2016, 15:04 »
Dz 15:29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego.

Wydaje mi się,ze słowa "dobrze uczynicie" to nie jest jakiś bezwzględny nakaz.
I jeszcze 2 fragmenty o "czynieniu dobrze";

1 Kor 7:37 Lecz jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. 38 Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia.

Jak widać powyżej, "czynić dobrze" znaczy tyle samo co "będzie dobrze jeśli..., ale jeśli zrobisz inaczej to też będzie ok".

3 J 1:6 Oni to świadczyli
o twej miłości wobec Kościoła;
dobrze uczynisz zaopatrując ich na drogę zgodnie z wolą Boga.
7 Przecież wyruszyli w drogę dla imienia Jego
nie przyjmując niczego od pogan.

Tak jak w Dz Ap jest napisane "bo w każdym mieście są starozakonni Żydzi" tak i tu "aby nie przyjmować niczego od pogan" a w Kor "bo czas jest bliski".
Wszystkie te zalecenia dotyczą konkretnych okoliczności.

Np. rada w górach: Dobrze uczynicie chodząc w butach traperach.
Ale to samo zdanie będzie głupio brzmiało nad morzem.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Martin

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Grudzień, 2016, 15:21 »
Wyobrażacie sobie taką rozmowę w szpitalu z lekarzem:
"-Dlaczego nie chce pani przyjąć transfuzji krwi?
- Ponieważ Bóg po potopie zabronił Noemu spożywać krew."
 ;D  ;D ;D
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Grudzień, 2016, 15:36 »
Dz 15:29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego.


A ja się zastanawiam czy powstrzymywanie się od KRWI nie miało oznaczać powstrzymywania się od ZABIJANIA WSZELKIEJ DUSZY czyli ludzi i zwierząt?

Bo Noemu pozwolono jeść zwierzęta niejako z konieczności, ale potem bujnie rozkwitła roślinność i mógłby się zdobyć na wysiłek i nie zabijać zwierząt i ich nie jeść.

I dopisek ,dobrze uczynicie jest dla mnie logiczny ponieważ przejście na wegeterianizm jest szalenie trudne.

Idąc dalej to fragment ten mówi o nie jedzeniu wogóle mięsa: OFIARY BOŻKÓW TO MIĘSO ZABITE PRZEZ INNYCH LUDZI, KREW TO MIĘSO ZWIERZĄT ZABITYCH Z NASZEJ INTENCJI, TO CO UDUSZONE TO PADLINA

« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień, 2016, 15:39 wysłana przez Efektmotyla »


Offline Roszada

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Grudzień, 2016, 16:15 »
Wyobrażacie sobie taką rozmowę w szpitalu z lekarzem:
"-Dlaczego nie chce pani przyjąć transfuzji krwi?
- Ponieważ Bóg po potopie zabronił Noemu spożywać krew."
 ;D  ;D ;D
I to nie jest dalekie  od prawdy.
Kiedyś oni tak szczepionki zwalczali, też Noem podpierali swe wnioski:

„wielką rozwiązłość naszych czasów we wszelkich postępkach płciowych można wyjaśnić swobodnym i bezustannym gwałceniem przykazań Bożych, by ludzie i zwierzęta trzymali się z dala od siebie. Człowiek sam z siebie nie zachowuje się normalnie, kiedy komórki obcej krwi krążą w jego żyłach i nie potrafi zachować wyważenia i równowagi potrzebnych do panowania nad sobą (...) Szczepienie jest bezpośrednim pogwałceniem wieczystego przymierza, jakie Bóg zawarł z Noem po potopie” (ang. Złoty Wiek 04.02 1931 s. 293).

Świętość krwi ludzkiej. Przyczyny, dla których szczepienie jest przeciwne Biblji.
(...) Szczepienie jest jawnem przekroczeniem wiecznego przymierza, które Bóg zawarł z Noem po potopie. (...) Lecz jeszcze nigdy szczepienie nie uratowało życia ludzkiego, nigdy jeszcze ono nie zapobiegło ospie. (...) Człowiek, czyniący z tego interes, by krew ludzką zanieczyścić przez wszczepienie jej wstrętnej materji, wziętej z krwi zwierzęcej, staje się winnym najgorszego przestępstwa przeciwko Bogu” (Złoty Wiek 01.11 1931 s. 327 [ang. 04.02 1931 s. 293-295]).
Cytuj

A ja się zastanawiam czy powstrzymywanie się od KRWI nie miało oznaczać powstrzymywania się od ZABIJANIA WSZELKIEJ DUSZY czyli ludzi i zwierząt?
Też jest część racji w tym:
Cytuj
Niektórzy bibliści sądzą, na podstawie kilku starych rękopisów biblijnych, że określenie „aby się wstrzymali (...) od krwi” (Dz 15:20), oznacza, tak jak w Dz 20:26 („Nie jestem winien niczyjej krwi”), powstrzymanie się od przemocy związanej z przelewaniem krwi. Potwierdza tę interpretację im to, że w rękopisach tych po słowie „krwi” występuje fragment mówiący o tym, aby „nie czynić innym tego, czego nie życzyliby dla samych siebie” (komentarz KUL do Dz s. 356-357, 521).
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień, 2016, 16:19 wysłana przez Roszada »


Offline ufoludek

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Grudzień, 2016, 17:00 »
Niektórzy bibliści sądzą, na podstawie kilku starych rękopisów biblijnych, że określenie „aby się wstrzymali (...) od krwi” (Dz 15:20), oznacza, tak jak w Dz 20:26 („Nie jestem winien niczyjej krwi”), powstrzymanie się od przemocy związanej z przelewaniem krwi. Potwierdza tę interpretację im to, że w rękopisach tych po słowie „krwi” występuje fragment mówiący o tym, aby „nie czynić innym tego, czego nie życzyliby dla samych siebie” (komentarz KUL do Dz s. 356-357, 521Werset z Dziejów 20:26 SJ tłumaczą nastepnym wersetem Dz. 20:27 "bo nie powstrzymywałem się od oznajmiania wam wszelkiego zamysłu Bożego". A więc Paweł głosił i nie miał winy krwi.Czyli, reasumując, ci, którzy nie głoszą mają winę krwi, "krew na rękach", ponieważ nie ostrzegają przed Armagedonem. W książce do studium z nowymi "Trwajcie w miłości Bożej" wszystko wrzucono do jednego worka w rozdziale :"Czy cenisz życie tak jak BóG": kwestia krwi, nienawiść do innych, głoszenie. W podtemacie  "Szacunek dla zycia a służba kaznodziejska" podpierają się tym wersetem z dziejów.
"To nie tak, że boję się umrzeć. Po prostu nie chciałabym być w pobliżu kiedy to się stanie" ;-)


Offline Światus

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Grudzień, 2016, 17:00 »
A ja się zastanawiam czy powstrzymywanie się od KRWI nie miało oznaczać powstrzymywania się od ZABIJANIA WSZELKIEJ DUSZY czyli ludzi i zwierząt?

Bo Noemu pozwolono jeść zwierzęta niejako z konieczności, ale potem bujnie rozkwitła roślinność i mógłby się zdobyć na wysiłek i nie zabijać zwierząt i ich nie jeść.

I dopisek ,dobrze uczynicie jest dla mnie logiczny ponieważ przejście na wegetarianizm jest szalenie trudne.

Idąc dalej to fragment ten mówi o nie jedzeniu wogóle mięsa: OFIARY BOŻKÓW TO MIĘSO ZABITE PRZEZ INNYCH LUDZI, KREW TO MIĘSO ZWIERZĄT ZABITYCH Z NASZEJ INTENCJI, TO CO UDUSZONE TO PADLINA

To był list DO POGAN, którzy do niedawna składali ofiary z krwi bożkom.
W czasie Paschy spożywano baranka. Jezus jadł ryby nawet po swojej śmierci.
Mogę się zgodzić, że mogłoby to dotyczyć zabijania zwierząt na ofiarę.

Wizja Szymona Piotra nie brzmi jak zachęta do wegetarianizmu;

Dz 10:10 Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. 11 Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. 12 Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. 13 «Zabijaj, Piotrze i jedz!» - odezwał się do niego głos. 14 «O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego» - odpowiedział Piotr. 15 A głos znowu po raz drugi do niego: «Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił». 16 Powtórzyło się to trzy razy i natychmiast wzięto ten przedmiot do nieba.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline TomBombadil

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Grudzień, 2016, 18:50 »
Co do argumentu o Noem,to mam taką myśl w kwestii transfuzji,że nikogo się nie zabija ,by pozyskać jego krew. Człowiek żyje,ma się dobrze,mniej więcej po 4 dniach jest w pełni zregenerowany. A krew oddaje by komuś życie ratować,a nie odebrać. Tak więc przykład od czapy. A co do chrześcijan,to też w sercu czuję,że chodziło o niegorszenie innych. Choć głęboko wpojono mi ,że potrawy z krwią są zakazane( zgadzam się,że skoro odebrano komuś życie,to krew jako symbol życia lepiej z szacunkiem wylać) ,to w transfuzji nikt życia nie traci.Chrystus swoją krew oddał za ludzi ,a grzechu nie miał. Więc oddanie krwi by ratować komuś życie jest czynem heroicznym,dowodem miłości do bliźniego.


Offline Roszada

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Styczeń, 2017, 18:32 »
Jeśli w Towarzystwie Strażnica powołują się na zwyczaje z okresu zanim zaistniało Prawo Mojżeszowe, to powinni być konsekwentni i stosować się również do innych kwestii, takich jak lewirat i obrzezanie, o których mowa jest w Rdz 17:9-14, 23-27, 38:8.

Już sobie wyobrażam, jak CK ogłasza, że wzorem biblijnym poddało się obrzezaniu i starsi dostaną dla zborów wytyczne jak to przeprowadzać w zborach. :)
To dla facetów.

A dla kobiet? Lewirat czyli facet do spłodzenia dziecka, aby było więcej potencjalnych głosicieli. ;)
Najlepiej jakiś odpowiedni 'lewirant', np. rasowy ogierek z CK. ;D


Offline Światus

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Styczeń, 2017, 19:02 »
Już sobie wyobrażam, jak CK ogłasza, że wzorem biblijnym poddało się obrzezaniu i starsi dostaną dla zborów wytyczne jak to przeprowadzać w zborach. :)

Widzę jedną nieścisłość  :P Cudzoziemcy najpierw mieli się obrzezać z całym swoim domem a dopiero potem mogli spożywać Paschę  :)

Wj 12:48 Jeśliby cudzoziemiec przebywający u ciebie chciał obchodzić Paschę [ku czci] Pana, to musisz obrzezać wpierw wszystkich potomków jego domu, i wtedy dopiero dopuścić go możesz do obchodzenia Paschy, gdyż wówczas będzie miał prawa tubylców. Żaden jednak nieobrzezany nie może spożywać Paschy.

Z drugiej strony, lekko parafrazując Gal 5:12, wcielając ten przepis w życie, powinni sobie całkowicie upitolić...  ;D

Ciekawe ilu widzów zgromadziłaby transmisja obrzezania, nomen-omen członków Ciała Kierowniczego?  ;D ;D ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline kserksess

Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Luty, 2017, 22:46 »
Ja odpowiadam tak:

   
   To, że zakaz dotyczący spożywania mięsa z krwią z Rdz 9:3n. nie dotyczył, już w czasach Mojżesza wszystkich ludzi, potwierdza tekst Pwt 14:21. Pozwalał on Izraelitom oddawać i sprzedawać cudzoziemcom mięso niewykrwawione do spożycia, choć im samym nie wolno było go jeść.

W dzisiejszych czasach też ci, którzy służą Jehowie powstrzymują się od krwi co jest nakazane nawet w NT. Ci którzy nie służą Jehowie mogą spożywać krwi ile chcą.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Luty, 2017, 23:46 »
Weź się zmywaj Kserkses, bo jak wujki spod Warszawy znowu wpadną na inspekcję (jak Jezus do USA w 1919 r. - czytaj proroka Malachiasza) to kaganiec założą na tablety na zebraniach :D


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Luty, 2017, 23:51 »
Myślę że kserksess swoimi pytaniami na okrętkę zaczął rozwalać to forum. Pewnie to jego cel. Inne ważne wątki przelatują w zapomnienie i się nie rozwijają. Tu powinien nastąpić koniec naszego kolegi i moderacja mogła by go odesłać na stronę jw.org
Tam znajdzie wiele świateł i coraz to nowszych odpowiedzi na jego pytania.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Tusia

  • Gość
Odp: Jaki jest Boży pogląd na temat spożywania i transfucji krwi?
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Sierpień, 2017, 17:29 »
Ci którzy nie służą Jehowie

Chrześcijanie mają służyć Jezusowi, mają być Jego sługami:

http://piotrandryszczak.pl/czy-pierwsi-chrzescijanie-byli-slugami-jehowy.html