Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Koniec ze ŚJ na Litwie?  (Przeczytany 1130 razy)

Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 10:19 »
Z historii.

W roku 1925 założone zostało Biuro Północnoeuropejskie (Northern European Office), pod które podlegała Litwa:

„W roku 1925 w stolicy Danii, Kopenhadze, otwarto Biuro Północnoeuropejskie. Nadzorowało ono działalność w trzech krajach nadbałtyckich – Litwie, Łotwie i Estonii – oraz w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji” (Rocznik Świadków Jehowy 2007 s. 179).

   Po wojnie zlikwidowano te nadzorujące biura (każdy kraj podlegał już bezpośrednio pod Brooklyn), choć niektóre zachodnie biura krajowe nadal roztaczały ‘opiekę’ nad krajami wschodnioeuropejskimi.


Offline donadams

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 10:29 »
Derejestracja związku wyznaniowego to jedno, natomiast uznanie za ekstremistów to drugie.

Wydaje mi się, że na Litwie postanowiono jedynie o derejestracji, co będzie powodować trudności dla organizacji. Domyślam się, że wpłynie to na datki, pracę misjonarzy i innych osób zatrudnionych przez "firmę" itd. Ale nie wiem też w jaki sposób może ta zmiana wyglądać, bo to zależy od tego, jakie są alternatywy jeśli chodzi o prowadzenie tego typu działalności na Litwie, zgodnie z ich prawem.

Trzeba też pamiętać, że tam jest mniej niż 3000 głosicieli, nie jest to więc jakiś potężny rynek, ale może stanowić coś w rodzaju precedensu dla innych europejskich krajów, więc potencjalnie jeśli organizacji nie da się z tego wyjść na swoje, może stanowić to dla nich duży problem w niedalekiej przyszłości. Żeby to wszystko jednak się wydarzyło, trzeba poczekać, bo zaraz pójdzie starga do ETPC, a ten już kilkukrotnie stawał po stronie organizacji w sprawach przeciwko Litwie. Różnica polega na tym, że do tej pory kwestia poruszała się wyłącznie wokół służby wojskowej, która na Litwie jest zorganizowana bardzo specyficznie - w orzeczeniu ETPC zwrócono uwagę na to, że zastępcza służba posiada tam wszystkie cechy służby wojskowej, przez co Litwa "nie dowozi" alternatywy. Teraz jednak jako pierwszy powód podaje się nauczanie w sprawie krwi, więc zobaczymy, co wyjdzie na tym polu.

Poniżej artykuł (j. angielski) z dotychczasową historią starć organizacji z Litwą w ETPC:
https://bitterwinter.org/jehovahs-witnesses-and-conscientious-objection/

Najciekawsze, moim zdaniem, cytaty z artykułu (tłumaczenie Google):

"ETPC zauważył, że dyskryminacja duchownych wspólnot religijnych nienależących do „dziewięciu tradycyjnych religii” została wyeliminowana przez litewski Trybunał Konstytucyjny, ale z nieco paradoksalnymi skutkami. (...) Mianowicie, zamiast zwalniać duchownych wszystkich wyznań religijnych, takich jak wnioskodawca, z obowiązku odbycia służby wojskowej, Trybunał Konstytucyjny [Litwy] orzekł, że żaden duchowny, niezależnie od organizacji lub stowarzyszenia religijnego, nie może zostać zwolniony z obowiązku odbycia służby wojskowej”.

Jak widać, Litwie nie tylko przeszkadzają świadkowie Jehowy pod tym względem, ale usunęli ten przywilej dla WSZYSTKICH zarejestrowanych religii, co chyba odbiera świadkom argument, że to właśnie oni są "prześladowani".

"W przypadku Litwy ETPC uznał, że kraj ten oferuje alternatywę dla czynnej służby wojskowej, po zbadaniu, czy odmowa służby wojskowej z powodów sumienia wynika ze szczerych przekonań. Jednakże Trybunał orzekł, że litewska „alternatywna służba obrony narodowej” nie jest „prawdziwie cywilna”. (...) Praca ta [zastępcza służba] jest w rzeczywistości wykonywana „bezpośrednio pod nadzorem i kontrolą wojska” i ma sześć cech, które identyfikują ją jako z natury wojskową. Po pierwsze, osoby „wykonujące alternatywną służbę obrony narodowej są określane w litewskich przepisach prawnych i regulacjach jako „poborowi wojskowi” i/lub „poborowi wojskowi””. Po drugie, „rodzaj pracy, która ma być wykonywana, jest przydzielany przez wojsko”. Po trzecie, jeśli nie ma dostępnego przydziału pracy cywilnej, prawo nakazuje, aby „poborowy wojskowy został przydzielony do wykonywania służby zastępczej w instytucjach systemu obrony narodowej”. Po czwarte, „poborowy wojskowy” zostanie „zabrany do wyznaczonego miejsca pracy przez wojsko i otrzyma takie same „postanowienia (z wyjątkiem zakwaterowania i odzieży)” jak „żołnierze służby wojskowej”. Po piąte, zgodnie z odpowiednimi przepisami, „kierownik instytucji, w której „poborowy wojskowy” wykonuje swoją pracę, natychmiast powiadamia wojsko na piśmie o „mianowaniu [poborowego wojskowego], konkretnych zadaniach, warunkach i czasie pracy” i dostarcza wojsku miesięczny „rozkład czasu pracy” dla poborowego wojskowego”. Po szóste, „poborowy wojskowy” wykonujący alternatywną służbę obrony narodowej „nie może zostać zwolniony” za naruszenia dyscyplinarne przez kierownika instytucji, w której pracuje, bez zgody wojska”."

Z tego punktu widzenia Litwa ma dość specyficzne podejście do wolności jednostki do odmowy służby wojskowej zgodnie ze swoimi przekonaniami. To dotyczy rzecz jasna nie tylko świadków Jehowy, ale wszystkich obywateli, tym samym oceniam to jako bardzo słabe rozwiązanie. Jak to się uchowało w UE? Wydaje mi się, że Litwa oberwie za to kolejny raz i organizacja w tej sprawie jednak wyjdzie na swoje.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Sebastian

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 10:36 »
atmosfera zagrożenia wojennego może wpłynąć na akceptację Unii dla dziwnego litewskiego prawa
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline donadams

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 10:43 »
Też o tym pomyślałem, ale z drugiej strony na szeroko rozumianym Zachodzie nie widać zbytniej powagi czy poruszenia w związku z takowym zagrożeniem, stąd wydaje mi się, że ETPC utrzyma swoje stanowisko - tym bardziej, że to stanowisko już jasno wskazał.

Natomiast zobaczymy, czy zmieni się coś w kwestii krwi, bo w tej sprawie zdaje się jeszcze nie orzekali, przynajmniej w odniesieniu do Litwy.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 10:49 »
Na Litwie wielkiego majątku ŚJ nie mają.
Zresztą ona podlega pod Biuro Oddziału w Finlandii, więc tam kasa spływa.

Na Litwie mało głosicieli, tylko 2 945, najwyższa za rok 2023. Tylko 41 zborów, więc sal może być jeszcze mniej.


Offline Sebastian

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 11:08 »
a jak wygląda dotychczasowa praktyka w zakresie wdrażania wyroków ETPC na Litwie? Czy zdarzyło się chociaż raz, aby Litwa NIE zastosowała się do orzeczenia europejskich sądów?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 13:23 »
Ciekawe czy delegalizacja będzie związana np. z zakazem ustawiania wózków.
Może będą mogli tylko chodzić od domu do domu?
Zebrania w domach prywatnych.

Za komuny znałem w Polsce zbór, który znajdował się w willi na przedmieściu miasta.
Na dole nie było ścian dzielących i była jedna sala, a u góry mieszkali właściciele domu.
Chyba na Litwie im czegoś takiego nie zabronią.
Nie ma zakazu zgromadzania się.


Offline Gostek

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 16:27 »
Zapewne wszystko będzie jak dotychczas ,tylko kaska i wszelkie przywileje od państwa  będą  wstrzymane.


Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 18:02 »
Jak media dobrze nagłośnią delegalizację ŚJ na Litwie, to ludzie rzeczywiście mogą zacząć ich odbierać jako "sektę łamiącą prawo".
Mogą mieć wtedy więcej problemów z pozyskiwaniem nowych.

Nie daj Bóg by ich zaczęli łapać i karać 'za łamanie prawa', bo zaraz wykorzystają to jako prześladowanie, jak Apostołów. ;)

Litwa - wzrosty i spadki – przed delegalizacją

Wielkich sukcesów procentowych nie mają w ostatnich latach.

2023 ... +2 (najwyższa 2945)
2022 ..... 0
2021 ... -1
2020 ... -3
2019 ... -2
2018 ... -1
2017 ..... 0
2016 ... -2 (najwyższa 3079)
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec, 2024, 18:13 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Czerwiec, 2024, 18:36 »
Cytuj
Sejm Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Seimas) – jednoizbowy parlament Republiki Litewskiej. W jego skład wchodzi 141 członków wybieranych na 4 lata. Tryb wyborów członków parlamentu określa ustawa.

To pewnie jeszcze tylko prezydent musi podpisać... :)


Offline donadams

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Czerwiec, 2024, 11:15 »
Dziś mamy 10 dzień odkąd przegłosowano rozporządzenie. Na jw.org brak jakiejkolwiek informacji. Co ciekawe, media też się nie rozpisują. Być może w litewskojęzycznych źródłach coś się pojawia, natomiast w języku angielskim od tamtej pory pojawił się jeszcze jeden artykuł, który zdawkowo o tym informuje, ale także na stronie internetowej zarejestrowanej na Litwie. Najwyraźniej informacja przebiegła zupełnie bez echa. Prawdę mówiąc spodziewałem się, że chociaż Reuters o tym napisze, ale oni zatrzymali się na newsach z Rosji.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: Koniec ze ŚJ na Litwie?
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Czerwiec, 2024, 11:22 »
Może jeszcze prezydent musi podpisać.
Nie wiem czy on jest z tej opcji co większość parlamentu.