Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?  (Przeczytany 364 razy)

Offline Roszada

Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« dnia: 27 Kwiecień, 2024, 08:18 »
Dziś w tekście dnia padają słowa, które wiele mówią.
Można pewnie je różnie interpretować, ale one wyglądają jak "prawo łaski" ze strony prezydenta: ;)

*** Tekst na 27 kwietnia 2024 roku ***
Powinniśmy się starać zrzucić z siebie poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości”.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102024203?q=%22Powinni%C5%9Bmy%20si%C4%99%20stara%C4%87%20zrzuci%C4%87%20z%20siebie%20poczucie%20winy%22&p=par


Offline Sebastian

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 08:23 »
ja widzę tutaj zachętę aby nie zamartwiać się swoimi dawnymi grzechami
coś w stylu "Jehowa ci odpuścił więc ty sam także odpuść sobie" w znaczeniu: "nie martw się, jest okey"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online donadams

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 09:03 »
Mi też się wydaje tak jak Sebastianowi.

To szczególnie ciekawe z punktu widzenia tego, jak czasem opisują takie poczucie winy, na przykład w Strażnicy z listopada 2020:

"W tym artykule omówimy trzy pułapki, które mogłyby sprawić, że zaczęlibyśmy żyć przeszłością. Są to:
1) nostalgia,
2) żywienie urazy i
3) nadmierne poczucie winy.
Zobaczymy, jak zasady biblijne mogą nam pomóc ‛zapomnieć o tym, co za nami, a sięgać po to, co przed nami."

Tym razem przypadkowo przyznali, że pewna miara poczucia winy jest w porządku. Najczęściej działa ono mobilizująco i jest z niego pożytek. Jeśli jednak zaczyna kogoś przerastać, skutek może być odwrotny, a wtedy i CK nie jest z tego szczęśliwe, bo co to za pożytek z głosiciela, który całymi dniami płacze i biczuje się w myślach...
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 09:10 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 12:26 »
Cytuj
3) nadmierne poczucie winy.

Tylko tu nie ma nic o Nadmiernym poczuciu winy.
A po drugie piszą, o: "z powodu poważnych grzechów"
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 12:38 wysłana przez Roszada »


Online donadams

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 12:40 »
Myślę, że nie ma nic o "nadmiernym", bo było to wyjątkowo nieszczęśliwe sformułowanie. W tym samym artykule w ogóle przyznali wprost, że "chociaż poczucie winy nie jest przyjemne, może okazać się pożyteczne." Zaskakująca szczerość. Nieco dalej pisali: "Moglibyśmy mieć wyrzuty sumienia nawet wtedy, gdy okazaliśmy skruchę i Jehowa pokazał, że nam wybaczył. Takie poczucie winy jest szkodliwe."

I myślę, że właśnie o to tutaj chodzi, żeby dać sobie spokój z takim poczuciem winy, które "jest szkodliwe". Tak prawdę mówiąc nie ma się co martwić tym, że w organizacji poczucie winy zniknie w ogóle, bo regularnie będą pytać głosicieli "Czy nie mógłbyś robić więcej?" albo podsuwać przykład "brata z Afryki, który idąc na zebranie musi przeprawiać się przez rzekę pełną krokodyli", tudzież "pionierki stałej sparaliżowanej od pasa w dół". Dlatego właśnie rozumiem to tak, że ten tekst przytoczony przez ciebie to takie wezwanie do tych, których poczucie winy zaczyna realnie niszczyć.

Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 12:43 »
Ciekawe czy tę samą zasadę stosują do wykluczonych i później przywróconych do zboru.
Czy powiedzą im, żeby 'zapomnieli' o swych "poważnych grzechach popełnionych w przeszłości". ;)


Online donadams

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 12:56 »
Ogólnie nigdy nie spotkałem się z tym, żeby ktoś komuś to wyciągał, zarówno jeśli chodzi o głosicieli jak i o starszych w rozmowie z takimi "powracającymi do zboru grzesznikami". Kiedyś przesłuchałem też dziesiątki wizyt pasterskich i komitetów sądowniczych, też tych w języku angielskim lub z angielskimi napisami i nigdzie nie trafiłem na takie budowanie poczucia winy. Natomiast wiadomo, że co jakiś czas pojawią się artykuły o "okazywaniu wdzięczności" i całkowicie jasne jest to, że ludzie z jakimkolwiek stopniem poczucia winy będą brać takie "zachęty" do siebie i ma to szansę wpłynąć na nich w większym stopniu niż na innych - nawet pomimo tego, że nigdy nie napiszą "to prawda, że w przeszłości zawiodłeś Jehowę, ale teraz możesz pokazać mu, że jesteś wart tego, że ci wybaczył" (ten mechanizm i tak zadziała w głosicielach).
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Turbulent_Business

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 14:17 »
Dziś w tekście dnia padają słowa, które wiele mówią.
Można pewnie je różnie interpretować, ale one wyglądają jak "prawo łaski" ze strony prezydenta: ;)

*** Tekst na 27 kwietnia 2024 roku ***
Powinniśmy się starać zrzucić z siebie poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości”.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102024203?q=%22Powinni%C5%9Bmy%20si%C4%99%20stara%C4%87%20zrzuci%C4%87%20z%20siebie%20poczucie%20winy%22&p=par

Ten temat jest dość często przerabiany na zebraniach i w czasopismach. Nie jest to żadna sensacja. Chodzi o to, że gdy ktoś zostal ukarany (wykluczenie / upomnienie) to nawet mimo zdjęcia ograniczeń i upływu czasu taka osoba dalej czuje się nic nie warta i nie może ruszyć do przodu (czytaj robić więcej dla korporacji). Człowiek taki zamiast zapomniac, wnika w każdy szczegół przeszłości i analizuje co jeszcze zrobił złego. Nie widzi dla siebie nadzieii. Wiem co mówię bo sam przez to przeszedłem.

Mi pomogło wybudzenie i zrozumienie czym jest religia, inni pewnie siedzą w takim stanie latami.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 14:19 wysłana przez Turbulent_Business »
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 16:31 »
Ja podejrzewam, że w tych słowach jest co innego niż one podają.
Sami mnie w tym utwierdzacie.

Ale sama forma tego fragmentu jest taka, że można oczom nie wierzyć.
Przekaz jest bardzo stanowczy.


Offline Turbulent_Business

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 17:49 »
Nie ma w tych słowach nieczego innego niż to co opisalem. Jest to tematem opisywanym dziesiątki razy w strażnicach, za każdym razem tak samo, jak w tekście dziennym. Nie ma tu drugiego dna.

Uwierz mi Panie Włodku:) Nadmierne poczucie winy to "rekwizyt" każdego sj...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 17:57 »
Nie ma w tych słowach nieczego innego niż to co opisalem. Jest to tematem opisywanym dziesiątki razy w strażnicach, za każdym razem tak samo, jak w tekście dziennym. Nie ma tu drugiego dna.

Uwierz mi Panie Włodku:) Nadmierne poczucie winy to "rekwizyt" każdego sj...

To poproszę równie stanowcze zdania, prócz tego samego ze Strażnicy:

Cytuj
„Powinniśmy się starać zrzucić z siebie poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości”.

Poproszę o trzy podobne fragmenty.
Zapewniam że będą wykorzystane. :)

Jak się znajdą, to odszczekam temat i pójdzie on na Cmentarz.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 18:22 wysłana przez Roszada »


Offline Turbulent_Business

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 19:57 »
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/poczucie-winy/

Jednak Biblia ostrzega przed nadmiernym poczuciem winy, przez które moglibyśmy niesłusznie się oskarżać albo czuć się nic niewarci w oczach Boga. A to mogłoby spowodować, że pogrążylibyśmy się „w bezgranicznym smutku

https://www.jw.org/pl/biblioteka/ksi%C4%85%C5%BCki/wroc-do-jehowy/przebaczenie-grzechow/

Niektórych chrześcijan ogarnął „nadmierny smutek”, bo powątpiewają, czy Jehowa kiedykolwiek im przebaczy (2 Koryntian 2:7). Ale czy słusznie? Nawet jeśli popełniłeś poważne grzechy, czy rzeczywiście nie możesz już liczyć na przebaczenie Jehowy? Nic podobnego!

https://www.jw.org/pl/biblioteka/program-zebran-swiadkow-jehowy/maj-czerwiec-2024-mwb/Chrze%C5%9Bcija%C5%84skie-%C5%BCycie-i-s%C5%82u%C5%BCba-13-19-maja-2024/

Nadmierne poczucie winy może być jak przygniatający ciężar (Ps 38:3-8; w20.11 s. 27, ak. 12, 13)

Zamiast skupiać się na błędach z przeszłości, bądź zdecydowany żyć tak, żeby podobać się Jehowie (Ps 39:4, 5; w02 15.11 s. 20, ak. 1, 2)

https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-listopad-2020/Patrz-prosto-przed-siebie/

Możesz się zastanawiać: „Skąd mam wiedzieć, że Jehowa nie spisał mnie na straty?”. Świadczy o tym już samo to, że w ogóle zadajesz takie pytanie. Wiele lat temu w Strażnicy napisano: „[Niekiedy] stwierdzamy, że my sami nieraz potykamy się i upadamy wskutek jakiegoś  złego nawyku, który wniknął głębiej, niż myśleliśmy, do naszego poprzedniego wzoru życia. (...) Nie zwątp! Nie wnioskuj, że popełniłeś grzech, za który nie ma przebaczenia. Właśnie do takiego wniosku chciałby cię skłonić Szatan. Fakt, że w swym wnętrzu jesteś zasmucony i niepokoisz się, jest dowodem, że nie zabrnąłeś za daleko. Nigdy nie słabnij w wysiłkach, aby z pokorą i poważnie zwracać się do Boga o przebaczenie i otrzymać od niego oczyszczenie i pomoc. Udaj się do niego tak jak dziecko, które popadłszy w trudności, przychodzi do swego ojca bez względu na to, jak często musiało przychodzić do niego z powodu tej samej słabości, a Jehowa łaskawie sprawi nadejście pomocy, ponieważ on okazuje ci dobroć niezasłużoną


https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-pazdziernik-2021/Odbudowywanie-wi%C4%99zi-z-Jehow%C4%85/

Po powrocie do zboru wiele osób zmaga się z negatywnymi emocjami. Być może dobrze rozumiesz, co czuł król Dawid. Chociaż grzechy zostały mu wybaczone, powiedział: „Moje błędy mnie przytłoczyły” (Ps. 40:12; 65:3). Nawet gdy ktoś wróci do Jehowy, poczucie winy i wstydu może się utrzymywać latami. Isabelle *, która była poza zborem ponad 20 lat, mówi: „Bardzo trudno było mi uwierzyć, że Jehowa mi wybaczył”. Gdybyś się zniechęcił, mógłbyś znowu osłabnąć duchowo (Prz. 24:10). Postaraj się do tego nie dopuścić

Ode mnie:

Wpisz w przeglądarkę borg "poczucie winy", ja wziąłem pierwsze lepsze parę artykułów a to tylko wiercholek gory lodowej. Po co kasować wątek, każdy się może pomyślic, to żadna ujma.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 20:03 wysłana przez Turbulent_Business »
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 20:17 »
Słowo "nadmierny" dyskwalifikuje wszystkie te teksty.
Nie umiesz uważnie czytać. ;)
Możesz je wykasować. :D


Offline Turbulent_Business

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Kwiecień, 2024, 21:12 »
Teraz to już się czepiasz na siłę. Jak Ci mówi osoba do której przez lata ten tekst się odnosił i która przez to przechodziła to co w nim jest opisa to szukasz na siłę drugiego dna i wiesz lepiej. Ja Ci mówię jak na 100% odczyta ten tekst aktywny świadek Jehowy. A jak chcesz szukac drugiego dna tam gdzie go nie ma to proszę bardzo, przeszkadzał nie będę.

Dodatkowo zajrzyj proszę do tekstu źródłowego tego tekstu dziennego

Poza tym powinniśmy się starać zrzucić z siebie poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości. Oczywiście nie chcemy traktować ofiary okupu jako usprawiedliwienia dla ‛świadomego trwania w grzechu’ (Hebr. 10:26-31). Ale możemy być pewni, że jeśli okazaliśmy szczerą skruchę, skorzystaliśmy z pomocy zapewnianej przez Jehowę i zmieniliśmy swoje postępowanie, On nam hojnie przebaczył (Izaj. 55:7; Dzieje 3:19). Pamiętajmy, co Jezus powiedział faryzeuszom: „Nie przyszedłem wezwać prawych, tylko grzeszników” (Mat. 9:13). Ofiara okupu jest w stanie zakryć wszystkie nasze grzechy
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień, 2024, 21:15 wysłana przez Turbulent_Business »
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Czy to jest "prawo łaski" ze strony CK?
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Kwiecień, 2024, 08:47 »
Wymieniona "szczera skrucha" niczego nie zmienia. Ja zakładałem, że ona występuje i jej wcale nie neguję. Nie wątpię w nią.
Ważne są inne słowa.

Nie napisano w 2022 i 2024, jak sugerujesz:

„Powinniśmy się starać zrzucić z siebie NADMIERNE poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości”.

ale:

„Powinniśmy się starać zrzucić z siebie poczucie winy, które możemy odczuwać z powodu poważnych grzechów popełnionych w przeszłości”.
https://sjwp.pl/literatura-pokarm-na-czas-sluszny/czy-to-jest-'prawo-laski'-ze-strony-ck/msg257437/#msg257437

Koniec kropka z mojej strony, bo o to mi chodziło, a nie o Twoje rozkminianie.

To tak jak byś chciał udowadniać, że jak pisze "niektórzy ŚJ", to oznacza "wszyscy ŚJ". Baw się dalej już sam. :)
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień, 2024, 08:54 wysłana przez Roszada »