DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

księga Henoha.

(1/4) > >>

karyma:
Księga Henoha jest apokryfem ale nie do końca. Koptyjski kościół prawosławny włączył ją do kanonu biblijnego.

Głównym bohaterem jest Henoh, syn Jereda, potomek Seta. Dziadek Noego. Jeden z przodków Jezusa. Henoha wspomina  Ewangeliia świętego Łukasza i  List do Hebrajczyków.
Są tam niesamowite rzeczy. Jest mowa o gigantach ktkórzy powstali z połączenia "synów Bożych" z ludźmi. O tym jak anioły uczyli ludzie różnych sztuk .  Aniołowie pokazywali jak obrabiać metale (np robić miecze, sztylety, tarcze i napierśniki,bransolety i ozdoby, sztukę malowania oczu i) a także astrologi , czyli poprzedniczki astronomii.
Aniołowie tutaj nie przybrali tutaj materialnych postaci ale i wchodzili w interakcję z ludźmi.
Henoha też dwa razy miał wycieczkę do nieba. Niektórzy badacze twierdzą że prymitywny sposób w taki sposób mógłby opisać podróż w kosmos i pomysł na  habitacie w okolicy orbity ziemi.

Bardzo ciekawa analiza księgi Henoha w tym kontekscie tutaj.
https://www.youtube.com/watch?v=5_kuU7EIdZY

Zresztą polecam kosmiczne opowieści . Głównie  paleoastronautyka  ale i wiele innych ciekaweych rzeczy. pale Autor nie tylko kopiuje od innych ale i sam docieka.

Asturia:
co do kanału kosmiczne opowieści, wszystko co posłuchasz osobiście zbadaj kilka razy bo na pewno prowadzący nie robi to rzetelnie i wprowadza wielu w błąd, nie mówię że robi to specjalnie, po prostu przygotowując odcinek korzysta z dostępnych popularnych źródeł, może mniej profesjonalnie przygotowanych artykułów, nie do końca zbadanych materiałów, nie ważne co tam opowie i tak milion komentarzy i wszyscy w zachwycie, widać nikomu nic się nie chce wolą gotowy materiał i wszystko łykają jak pelikany, tak jak 99% ludzi na ziemi.

powiem jak zweryfikowałem rzetelność jego przekazu, ma filmik o Bogu JHVH gdzie ładnie pokazuje, ''udowadnia'', że Bóg JHVH już istniał jako jeden z synów boga el, naczelnego bóstwa ugaryckiego panteonu bogów, zanim pojawił się w Biblii jako Bóg izraelitów, ogólnie filmik dotyczy do pochodzenia JHVH, temat bardzo zaciekawił mnie i zdecydowałem dogłębnie zbadać ''pochodzenie'' JHVH czy naprawdę wywodzi się z panteonu ugaryckiego, i czy jest faktycznie jednym z 70 synów boga el?
 i okazało się, że to kłamstwo, poczytałem źródła po angielsku, dzieła różnych naukowców na ten temat, i wniosek jest taki, nigdy w ugaryckim panteonie bożków nie było takie bóstwo jak JHVH, naukowcy, bibliści jednomyślnie twierdzą że Bóg JHVH na terenie Mezopotamii  pojawia się nagle, nie wiadomo skąd i nie mają absolutnie żadnych dowodów że JHVH to bóstwo z jakiegoś panteonu który został zapożyczony przez Izraelczyków.

a kanał kosmiczne opowieści wszystkim opowiada że JHVH to zapożyczony bóg z ugaryckiego/fenickiego panteonu

Turbulent_Business:

--- Cytat: Asturia w 09 Październik, 2023, 14:13 ---co do kanału kosmiczne opowieści, wszystko co posłuchasz osobiście zbadaj kilka razy bo na pewno prowadzący nie robi to rzetelnie i wprowadza wielu w błąd, nie mówię że robi to specjalnie, po prostu przygotowując odcinek korzysta z dostępnych popularnych źródeł, może mniej profesjonalnie przygotowanych artykułów, nie do końca zbadanych materiałów, nie ważne co tam opowie i tak milion komentarzy i wszyscy w zachwycie, widać nikomu nic się nie chce wolą gotowy materiał i wszystko łykają jak pelikany, tak jak 99% ludzi na ziemi.

powiem jak zweryfikowałem rzetelność jego przekazu, ma filmik o Bogu JHVH gdzie ładnie pokazuje, ''udowadnia'', że Bóg JHVH już istniał jako jeden z synów boga el, naczelnego bóstwa ugaryckiego panteonu bogów, zanim pojawił się w Biblii jako Bóg izraelitów, ogólnie filmik dotyczy do pochodzenia JHVH, temat bardzo zaciekawił mnie i zdecydowałem dogłębnie zbadać ''pochodzenie'' JHVH czy naprawdę wywodzi się z panteonu ugaryckiego, i czy jest faktycznie jednym z 70 synów boga el?
 i okazało się, że to kłamstwo, poczytałem źródła po angielsku, dzieła różnych naukowców na ten temat, i wniosek jest taki, nigdy w ugaryckim panteonie bożków nie było takie bóstwo jak JHVH, naukowcy, bibliści jednomyślnie twierdzą że Bóg JHVH na terenie Mezopotamii  pojawia się nagle, nie wiadomo skąd i nie mają absolutnie żadnych dowodów że JHVH to bóstwo z jakiegoś panteonu który został zapożyczony przez Izraelczyków.

a kanał kosmiczne opowieści wszystkim opowiada że JHVH to zapożyczony bóg z ugaryckiego/fenickiego panteonu

--- Koniec cytatu ---

Co czytales? Mozesz cos polecic? Ja od siebie polecam to:

https://www.amazon.com/Stories-Ancient-Canaan-Second-Michael/dp/0664232426

Serdecznie polecam:) Anagoli pomiedzy tekstami z Ugarytu a Biblia Hebrajska jest duzo, ta ksiazka rzuca na to calkiem sporo swiatla

Nadaszyniak:
(mtg): Warto zacząć od wyjaśnienia, że ​​decyzja o wyłączeniu Księgi Henocha z przyjętego kanonu biblijnego została podjęta przez przywódcy pierwszych kościołów w procesie selekcji kanonicznej. Księga Henocha została prawdopodobnie wykluczona ze względu na sprzeczną i kontrowersyjną treść w porównaniu z przesłaniem teologicznym zawartym w pismach świętych, a także późną datą jej napisania po czasach Starego Testamentu.

Pomimo jej wykluczenia z kanonu biblijnego, Księga Henocha jest przywoływana w różnych tekstach biblijnych, przede wszystkim w List Judy Nowego Testamentu który bezpośrednio cytuje Księgę Henocha w Judy 1:14-15 (UBG) ''...A Henoch, siódmy po Adamie, prorokował także o tych ludziach, mówiąc: „Oto przychodzi Pan z tysiącami swoich świętych, aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożnych wśród nich za wszystkie ich bezbożne uczynki, których bezbożnie się dopuścili, i o wszystkich obelgach, które bezbożni grzesznicy mówili przeciwko Niemu”.

Wykluczenie Księgi Henocha z kanonu biblijnego jest decyzją złożoną i wieloaspektową, odzwierciedlającą różnorodne czynniki. Chociaż nie stała się częścią oficjalnego kanonu chrześcijańskiego, Księga Henocha pozostaje godnym uwagi i intrygującym tekstem pozwalającym zrozumieć ewolucję i rozwój wczesnej myśli judeochrześcijańskiej.

(znalezione w necie)

https://viralbeliever.com/pl/why-was-book-of-enoch-removed-from-the-bible-t4523/

Asturia:

--- Cytat: Turbulent_Business w 09 Październik, 2023, 14:46 ---Co czytales? Mozesz cos polecic? Ja od siebie polecam to:

https://www.amazon.com/Stories-Ancient-Canaan-Second-Michael/dp/0664232426

Serdecznie polecam:) Anagoli pomiedzy tekstami z Ugarytu a Biblia Hebrajska jest duzo, ta ksiazka rzuca na to calkiem sporo swiatla

--- Koniec cytatu ---


w tej chwili z głowy nie powiem co wtedy analizowałem, musiałbym trochę poszukać, o analogiach wiem, dziękuję za propozycję, faktycznie jest mnóstwo informacji, nawet w języku polskim, wypowiadają się konkretni naukowcy, szczerze mówiąc interesowało mi czy faktycznie JHVH jako Bóg, syn jakiegoś tam boga, pojawia się gdziekolwiek przed izraelem, u wcześniejszych narodów, w panteonach bóstw krajów Mezopotamii, chciałem sprawdzić jaka mogła być ścieżka możliwego zapożyczenia JHVH przez izraelitów, ale okazało się, że nie ma żadnej ścieżki, nie zapożyczali od żadnego narodu czy panteonu, nigdzie nie wspomina się nic o JHVH, pierwsze pozabiblijne wzmianki o JHVH pojawiają razem dopiero razem z Izraelczykami, chodzi mi konkretnie o Bogu o nazwie JHVH, u żadnego narodu, cywilizacji nie było takiego Boga o nazwie JHVH, temat zapożyczenia jest fikcją

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej