INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > ATEIZM

Alternatywy dla ewolucjonizmu i kreacjonizmu

(1/2) > >>

karyma:
Przeglądałem forum i widzę że kiedyś mieliście gorące dyskusje na tematy związane z ateizmem/ewolucją ale jakoś się znudziło. Spróbuję może was  rozruszać :)

Gdzieś kiedyś było to już wspominane ale bez większej debaty. Oprócz kreacjonizmu i ewolucjonizmu są też inne koncepcje. Co o nich myślicie ?

Panspermia: życie na ziemi pochodzi z kosmosu. Są przynajmnniej dwie główne wersje. 1. Przypadkowa panspermia. Jakiś meteoryt przywlókł na Ziemię jakieś mikroorganizmy. 2 .Panspermia kierowana. Obce cywilizacje celowo zapoczątkowały życie na ziemi.
Dodatkowo jest też teoria że tylko ludzie są z innej planety. Zwolennicy wskazują np że człowiek lepiej by się czuł w innym ciążeniu np w takim jaki panuje na marsie.
Teorie te oczywiście nie tłumaczą skąd się wzięło życie w ogóle. Tłumaczą skąd się wzięło życie na Ziemi lub ew. sam człowiek.
Teoria symulacji. Żyjemy w jakieś symulacji stworzonej przez obcą cywilizację lub samych ludzi z odległej przyszłości. Tutaj oczywiście też są przynajmniej dwa warianty.
1. Jesteśmy tylko bytami w komputerze. Tak jakby programem, sztuczną inteligencją. Nie istniejemy poza symulacja. Po zakończeniu symulacji po prostu znikamy z pamięci komputera. Co gorsza w każdej chwili ktoś może nam urządzić armagedon  po prostu naciskając guzik.  Temat porusza  odcinek    "Hang the DJ" serialu Black mirror. Akcja odcinka "Fifteen Million Merits" prawdopodobnie też dzieje się w symulacji ale to jedna z możliwych interpletacji tego odcinka.
2. Jesteśmy avatarami prawdziwych ludzi lub innych istot których ciała znajdują się gdzieś indziej podłączone do symulacji. W czasie symulacji nie pamiętamy kim naprawdę jesteśmy. Jesteśmy tu za karę, dla rozrywki lub innym celu. Po zakończeniu symulacji obudzimy się w prawdziwym ciele z przywróconą pamięcią.

Teoria symulacji oczywiście nie tłumaczy pochodzenia życia ani natury wszechświata. Tłumaczy jedynie kim naprawde jesteśmy i czym jest to co uważamy za wszechświat.

Osobiście uważam ze wszystko jest możliwe. A to dlatego że wiem że nic nie wiem..

Siedemtwarzy:
Panspermia... czyli życie przywiezione prze obcych... coś jak w Prometeuszu Ridleya Scotta...

Nadaszyniak:
(mtg):
Temat wątku to wiele xxx ... ? (iks, iks, iks ... zapytań)
Ciekawostkę w dyskusji wysunę podsuniętym linkiem
https://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/4455-czlowiek-sim-matrix-lo
CZŁOWIEK,SIM,MATRIX

Dlaczego ...? - dyskutant wątku, może zapytać - ponieważ od zarania dziejów w egzystencji człowieka przewija się priorytet  - wiara w tajemniczego BOGA czy BÓSTW ... itp, - rozwinęła się pośród ludzkości ideologia różnorodnych wierzeń.
Czyli potęga RELIGII, która zawładnęła umysłem rozumnej istoty.     

Do:

--- Cytat: Siedemtwarzy w 02 Październik, 2023, 19:25 ---Panspermia... czyli życie przywiezione prze obcych... coś jak w Prometeuszu Ridleya Scotta...

--- Koniec cytatu ---

Ta opcja jest mi najbliższa. Starożytne cywilizacje nie mogły zdobyć takiej wiedzy jak nie od Starożytnych Kosmitów

karyma:
Jest jeszcze inna szalona koncepcja. Uwagę jadę ostro po bandzie :)
Skala Kardaszewa opisuje poziom zaawansowania cywylizacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Kardaszowa

Cywylizacja  na najwyższym 7 poziomie potrafi tworzyć i niszczyć wszechświaty. Już nie tylko symulację ale prawdziwe całe wszechświaty. Znudzony gostek w takiej cywylizacji mógł sobie po prostu sobie pomyśleć "niech stanie się światłość " i powstało nasze uniwersum. Chyba nawet Q z Star treka daleko do takiego poziomu.
Ew. Można uznać biblijnego stworzyciela za taką cywilizację lub jej pojedynczego przedstawiciela.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej