Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier  (Przeczytany 676 razy)

Offline Roszada

1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« dnia: 02 Lipiec, 2015, 12:51 »
Skorowidz SJ podaje:

*** dx86-13 Daty ***
1932: nazwa „kolporter” zmieniona na „pionier”: w12 15.5 31

*** w12 15.5 s. 31 ***
Po roku 1931 kolporterów zaczęto nazywać pionierami.

Eeee te "po 1931" to trochę potrwało:

Do roku 1938 liczba kolporterów, rozpowszechniających czasopisma i książki, wzrosła do 110" (Rocznik Świadków Jehowy 1998 s. 68).

Dla mnie do dziś oni są kolporterami. Głosić im za wiele osób nie daje szans, ale wziąć kolportowaną prasę, wielu od niechcenia weźmie. ;)


Offline Roszada

Odp: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec, 2024, 17:32 »
   Wydaje się, że choć słowo „pionier” zdefiniowano w roku 1931, to jednak jeszcze przez kilka lat stosowano je wymiennie z terminem „kolporter”:

   „PIONIERZY
Pionierami są ci. którzy idą do odosobnionych części kraju, gdzie nie znajdują się żadne zbory i tam w tych miejscowościach dostarczają ludowi owoców królestwa. Że Bóg wielce miłuje takich, w to nie można najmniej powątpiewać. Żaden nie jest zmuszony być pionierem. Pobudką do stania się nim jest miłość dla Jehowy i jego królestwa, które usprawiedliwi jego imię. (...) Niektórzy z tych, zbudowawszy sobie dom na kołach dla swego i dzieci swych pomieszczenia, pozostawili wszystko inne za sobą i udali się do przeznaczonej im części kraju, gdzie rozkoszują się w udziale pracy. (...) Wielu z pionierów wozi z sobą namioty i w porze sprzyjającego powietrza rozkłada je w odpowiednich miejscach dla nocnego spoczynku. (...) Dzieci ich, mieszkając na otwartem polu i blisko przyrody, są wielce ubłogosławione czerstwem zdrowiem” (Strażnica 15.10 1931 s. 307-308 [ang. 15.09 1931 s. 275-276]).


Offline Gostek

Odp: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec, 2024, 23:47 »
Gdzieś niedawno natknęłem się na określenie gdzie pionierów  określono mianem - czempionami prawdy. 😜


Offline cichybob

Odp: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Marzec, 2024, 07:22 »
Gdzieś niedawno natknęłem się na określenie gdzie pionierów  określono mianem - czempionami prawdy. 😜

Jaka prawda, tacy czempioni :D


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Marzec, 2024, 09:04 »
Jaka prawda, tacy czempioni :D

Udało Ci się mnie rozśmieszyć. Brawo Ty  :)


Offline Gostek

Odp: 1932 - Nazwa kolporter zmieniona na pionier
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marzec, 2024, 09:21 »
Ja od tego czasu ,jak oni sami siebie określili jako championy prawdy ,zaczęłem używać w stosunku do starszych słowo liderzy zboru.  I tak właśnie ich określam,kiedy odpisuję im na ich listy pisane do mnie. Uważem,że jeśli są w śród nich championy ,to mogą być i liderzy....Bo w końcu to firma korporacyjna a nie żadna religia.😁
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec, 2024, 09:23 wysłana przez Gostek »