Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Znaczenie dziadków oraz babć dla kraju i w życiu młodych ludzi.  (Przeczytany 155 razy)

Offline NNN

Poniżej zamieszczam link do opracowania Katarzyny Jas z 2015 roku:

"Oddziaływania socjalizacyjno-wychowawcze dziadków w rodzinie i ich znaczenie w życiu młodych ludzi"
Opracowanie to powstało na Wydziale Nauk o Edukacji i Etnologii w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

A przy okazji: Wszystkim babciom i dziadkom w dniach ich święta wszystkiego dobrego, a dla poprawienia ich animuszu i zadowolenia z dzieci i wnuków niech posłuży prezentowane opracowanie. Zdradzę tylko trochę treści: Jesteście na pewno potrzebni, zarówno naszemu krajowi, jak i swoim rodzinom. Miejcie się dobrze.

https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.500.12128/19165/4/Jas_oddzialywania_socjalizacyjno_wychowawcze_dziadkow.pdf

O, znalazłem też i drugie opracowanie, tym razem :"Opiekuńczo - wychowawcza rola dziadków w rodzinie"  Joanna K. Wawrzyniak.

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Pedagogika_Rodziny/Pedagogika_Rodziny-r2011-t1-n2/Pedagogika_Rodziny-r2011-t1-n2-s95-103/Pedagogika_Rodziny-r2011-t1-n2-s95-103.pdf

Nie będę dziadkom i babciom żałował - dla pokrzepienia serc. 
Nie walczę z organizacją, ja się przed nią bronię, jestem jej ofiarą!
Droga jest mi moja wolność.


Offline NNN

Odp: Znaczenie dziadków oraz babć dla kraju i w życiu młodych ludzi.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Styczeń, 2024, 16:35 »
  Babcie, wybierajcie. Jest was aż dziesięć typów. W której roli siebie widzicie?

Na marginesie powiem, że wygląda na to iż dziadek ma tylko jeden typ. Tak jak przedtem był bawidamkiem, to teraz jest bawiwnukiem, bo to chyba umożliwia mu nadal być bawidamkiem (spacery z wnukami, gry, zabawy, wycieczki, rekreacja).

W literaturze przedmiotu spotyka się różne typologie pełnienia roli babci, które uwzględniają zarówno typ zbliżony do tradycyjnie pojmowanego, jak i nowoczesne wersje aktywności rodzinnej w tym względzie oraz implikacje społeczno-psychologiczne w obszarze pełnienia nowej roli.

– Babcia matkująca – to kompilacja ról babci i matki z przewagą zachowań
macierzyńskich,

– Babcia obojętna – to rola, w której realizacja jakichkolwiek potrzeb nie wiąże się
z aktywnością związaną z wnukami,

– Babcia wyemancypowana – to babcia, kocha swoje wnuki, lecz nie ma dla nich
czasu z powodu innych atrakcyjniejszych dla niej aktywności,

– Babcia w pretensjach – ukrywa fakt bycia babcią, podobnie jak swój wiek,
niechętnie patrzy na role rodzinne wynikające z tej fazy życia,

– Babcia normalna – cieszy się z przebywania z wnukami, poświęca im wiele czasu
i uczuć, ale nie wchodzi w kompetencje rodziców,

– Babcia entuzjastka – rozpieszcza wnuki i z oddaniem wypełnia rolę babci,
uznając ją za najważniejszą,

– Babcia dyspozycyjna – zawsze można na nią liczyć, pełni głównie funkcje
usługowe i pomocnicze względem dzieci i wnuków,

– Babcia wszechmatka – jej instynkt macierzyński góruje nad innymi, zarówno
dzieci, jak i wnuki obdarowuje miłością, zapewnia zawsze azyl i poczucie
bezpieczeństwa,

– Babcia męczennica – chętnie opiekuje się wnukami, ale robi z siebie
męczennicę,

– Babcia dyktator – jest głową rodziny w sensie kierowania, decyduje o wszystkim
w rodzinie, nie znosi sprzeciwu, często jest postrachem najbliższych.

(Na podstawie opracowania Joanny K. Wawrzyniak "Opiekuńczo - wychowawcza rola dziadków w rodzinie" strona 99 i 100.
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń, 2024, 16:42 wysłana przez NNN »
Nie walczę z organizacją, ja się przed nią bronię, jestem jej ofiarą!
Droga jest mi moja wolność.