Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Konwersje religijne świadków  (Przeczytany 1775 razy)

Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Styczeń, 2023, 21:40 »
Mam kolegę co odłączył się od Organizacji i poszedł do Zboru Zielonoświątkowego. Mówił mi że oprócz niego jest jeszcze jeden ex świadek.
ciekawe czy to tylko dwa wyjątki czy takich osób jest więcej
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 990
  • Polubień: 8481
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Styczeń, 2023, 22:05 »
(mtg): co poniektórzy kierują się z deszczu pod rynnę widać, że brakuje im baśni wszelkiej maści  >:D 


Offline Natan

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Styczeń, 2023, 09:04 »
doprecyzuję, że wiem o tym, że ponad 20 lat temu do wspólnoty ewangelikalnej dołączył Szymon Matusiak, ale czy oprócz niego przez te dwie dekady przyłączyły się kolejne osoby tego nie wiem

Witam serdecznie,
Ponieważ nawiązano do mnie, odpowiem. Ja pochodzę z Torunia, gdzie równolegle ze mną i po mnie przyłączyło się do ewangelicznych kościołów 8 osób w tym mieście, a potem w nieodległej Bydgoszczy kilkanaście osób. W skali kraju będzie to w sumie kilkadziesiąt byłych Świadków J. (lub więcej), którzy odnaleźli się w tej czy innej formie ewangelikalnego chrześcijaństwa.                         

Wspomniano też o Apollosie - ten ośrodek organizujący konferencje i weekendy z Biblią dla odchodzących Świadków i exów (oraz posiadający telefon zaufania), ma swoją siedzibę właśnie w Bydgoszczy.

Chciałbym tylko dodać, że jest też pewna liczba ex Świadków, którzy rozczarowali się także do zorganizowanych kościołów ewangelikalnych i obecnie tworzą bardziej niezależne, domowe wspólnoty. Mimo to utożsamiają się z głównymi wyróżnikami ruchu ewangelikalnego, a mianowicie: wiara w autentyczność Biblii; wiara w stworzenie, a nie w ewolucję; konieczność "nowego narodzenia" i pojednania się z Bogiem przez nawrócenie się do Chrystusa oraz przyjęcie chrztu wodnego w "wieku świadomym", a także publiczne wyznanie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem.

Jeszcze mniejsza grupa byłych ŚJ odnalazła się w różnych formach ruchu mesjańskiego, w ramach którego oprócz wiary w Boga Ojca i Pana Jezusa dochodzą elementy wiary i praktyki Starego Przymierza, jak święcenie Szabatu, ograniczenia pokarmowe (unikanie spożywania mięsa zwierząt nieczystych), dziesięcina, i niekiedy święta nakazane w Prawie Mojżeszowym.     


Offline Gostek

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Styczeń, 2023, 10:37 »
ciekawe czy to tylko dwa wyjątki czy takich osób jest więcej

Na Śląsku jest też Krzysztof Gołębiowski (były NO), który to prężnie działa w Społeczności Wolnych Chrześcijan w Śiemianowicach.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 284
  • Polubień: 2213
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Styczeń, 2023, 17:56 »

Jeśli wiara w Biblię i w Niewolnika w nas umarła, jesteśmy ateistami. Po prostu. Musiałby ktoś przekonać nas do kolejnego "związku" z kolejną "kobietą" (czyli religią).


Właśnie się drugi raz ożeniłem. - Gratuluję.
Tylko powiedz mi, czego nie zrozumiałeś za pierwszym razem?




Offline DreamM@ster

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Styczeń, 2023, 18:02 »
Witam serdecznie,
Ponieważ nawiązano do mnie, odpowiem. Ja pochodzę z Torunia, gdzie równolegle ze mną i po mnie przyłączyło się do ewangelicznych kościołów 8 osób w tym mieście, a potem w nieodległej Bydgoszczy kilkanaście osób. W skali kraju będzie to w sumie kilkadziesiąt byłych Świadków J. (lub więcej), którzy odnaleźli się w tej czy innej formie ewangelikalnego chrześcijaństwa.                         

Wspomniano też o Apollosie - ten ośrodek organizujący konferencje i weekendy z Biblią dla odchodzących Świadków i exów (oraz posiadający telefon zaufania), ma swoją siedzibę właśnie w Bydgoszczy.

Chciałbym tylko dodać, że jest też pewna liczba ex Świadków, którzy rozczarowali się także do zorganizowanych kościołów ewangelikalnych i obecnie tworzą bardziej niezależne, domowe wspólnoty. Mimo to utożsamiają się z głównymi wyróżnikami ruchu ewangelikalnego, a mianowicie: wiara w autentyczność Biblii; wiara w stworzenie, a nie w ewolucję; konieczność "nowego narodzenia" i pojednania się z Bogiem przez nawrócenie się do Chrystusa oraz przyjęcie chrztu wodnego w "wieku świadomym", a także publiczne wyznanie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem.

Jeszcze mniejsza grupa byłych ŚJ odnalazła się w różnych formach ruchu mesjańskiego, w ramach którego oprócz wiary w Boga Ojca i Pana Jezusa dochodzą elementy wiary i praktyki Starego Przymierza, jak święcenie Szabatu, ograniczenia pokarmowe (unikanie spożywania mięsa zwierząt nieczystych), dziesięcina, i niekiedy święta nakazane w Prawie Mojżeszowym.   

A ty Natanie cały czas w zborze Ewangelicznym? Jesteś pastorem lub starszym zboru?


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Styczeń, 2023, 23:32 »
Jeszcze mniejsza grupa byłych ŚJ odnalazła się w różnych formach ruchu mesjańskiego, w ramach którego oprócz wiary w Boga Ojca i Pana Jezusa dochodzą elementy wiary i praktyki Starego Przymierza, jak święcenie Szabatu, ograniczenia pokarmowe (unikanie spożywania mięsa zwierząt nieczystych), dziesięcina, i niekiedy święta nakazane w Prawie Mojżeszowym.   

Wcale mnie to nie dziwi. Dziwi, że nie jest częstsze, bo świadki są bliższe judeochrześcijaństwa niż jakichkolwiek religii nowotestamentowych.

Historie takich ludzi i ich droga jest bardziej interesująca niż kolejny ateo-humanista, a w ogóle się nie wychylają.


Offline BetMan

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Styczeń, 2023, 13:30 »
Osobiście zostałem wyznawcą maksymy że "religia to opium dla ludu" ale nie koniecznie marksistą...tylko ateistą!


Offline cichybob

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Styczeń, 2023, 18:10 »
To ja jeszcze w sumie jako PIMO, więc nie opuściłem borga. Jak wyjdę, co prędzej czy później nastąpi, planuję dbać o indywidualną więź z Bogiem. Co za tym idzie, inni ludzie nie są do tego potrzebni. Zebrania? Zawsze chętnie porozmawiam o Biblii. Nie o narzuconej z góry interpretacji z Ameryki ;) Koniec końców Bóg wie kto do Niego należy.


Offline Gostek

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Styczeń, 2023, 20:17 »
To ja jeszcze w sumie jako PIMO, więc nie opuściłem borga. Jak wyjdę, co prędzej czy później nastąpi, planuję dbać o indywidualną więź z Bogiem. Co za tym idzie, inni ludzie nie są do tego potrzebni. Zebrania? Zawsze chętnie porozmawiam o Biblii. Nie o narzuconej z góry interpretacji z Ameryki ;) Koniec końców Bóg wie kto do Niego należy.
I masz pełne prawo do tego, w co będziesz wierzyć i czy w ogóle będziesz wierzyć.
Chodzi o to by mieć pełną swobodę wyboru. W orgu tego nie mamy, bo albo robimy, to co nam inni każą albo zostajemy naznaczeni, czyli karani za nieposłuszeństwo. Wolność jest jednak najważniejsza.


Offline Vog

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Styczeń, 2023, 00:24 »
Zauważyłem jeszcze inny kierunek, w którym podąża część eksów. To zatrzymanie się na etapie życia tym, jaki org jest zły. Tacy wyszukują każdą nowinkę z publikacji i filmów. Ekscytują się każdym, kolejnym filmem na kanale ulubionego eksa - youtubera. Nieważne, że porusza sprawy błache czy też wyolbrzymia rzeczywiste problemy. Grunt, że krytykuje orga, lub śmieje się z orgowskich absurdów.
Tacy latami trwają w tych zajęciach tracąc na nie masę czasu, który mogliby spożytkować rozwijając siebie i swoje zainteresowania. Ich niewiara w organizację stała się ich codzienną aktywnością religijną.

Inni idą w stronę kościołów charyzmatycznych, altmedowych guru, teorii spiskowych. Grunt to znaleźć coś, co wywołuje emocje. Co pozwala poczuć się wybranym, przebudzonym, znającym prawdziwy obraz świata. To już z taką nieszkodliwą duchowością raczej mało ma wspólnego.
To nisza, ale zauważam też taki trend.


Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Styczeń, 2023, 00:38 »
konwersje mają charakter dobrowolny lub wymuszony, rzeczywisty lub fikcyjny

my jako ex-świadkowie znamy problem polegający na tym że ktoś _pozornie_ wraca do organizacji, ale robi to dla rodziny bo w nauczanie orga nie wierzy

istnieją także osoby które są jednocześnie ex katolikami i ex świadkami (przykładowo katolik "poznał prawdę" i został świadkiem a potem "poznał prawdę o prawdzie" i został odstępcą) a obecnie skłaniają się wewnętrznie ku ateizmowi lub agnostycyzmowi, ale... "dla rodziny" _pozorują_ "powrót do kościoła",
.
np. biorą śluby kościelne, czasami poprzedzone bierzmowaniem.trzeba odróżnić powrót rzeczywisty i dobrowolny (ja taki przeżyłem, wróciłem do katolicyzmu pod wpływem błędnego ale szczerego przekonania że to prawdziwa religia) od działań które od początku są wyrachowane i pozorne.
,
zaznaczam, że ja takich osób ("wyrachowanych") wcale _nie_potępiam_ gdyż każdy ma prawo do szczęścia i jeśli ktoś np. zabiega o ślub kościelny z miłości do kobiety "a przy okazji" musi "oszukać system" (deklarując wiarę w katolicyzm) to jest to jego własna decyzja, której ja nie krytykuję
ja tylko sygnalizuję że takie postawy także istnieją
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń, 2023, 00:47 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Styczeń, 2023, 01:39 »
Zauważyłem jeszcze inny kierunek, w którym podąża część eksów. To zatrzymanie się na etapie życia tym, jaki org jest zły.

Ludzie przywiązują się do tego w czym spędzili dużo czasu, czemu oddali wiele emocji i co ich do pewnego stopnia ukształtowało. Ex świadkiem jesteś w pewnym sensie do śmierci, zwłaszcza jeśli byłeś wychowany w prawdzie. Ja najpewniej do samej śmierci będę wracał od czasu do czasu do tematu organizacji. Mam do niego osobisty stosunek, a ludzie lubią wracać do miejsc w których byli, również w znaczeniu abstrakcyjnym, rozumianym jako powrót do pewnych idei. Oczywiście to potrafi mieć różne formy i różne natężenie, niektórzy faktycznie potrafią robić w internecie anty-pioniera i poświęcać organizacji tyle samo czasu co jak byli wewnątrz. Inni z kolei z kolei z czasem z tematem się żegnają i nie wracają do niego więcej. Nawet na tym forum ogłoszenie zaprzestania pisania uzasadnione tym, że ktoś się z tematem uporał uważane jest za wyjście honorowe i swoisty powód do dumy, ładną klamrę spinającą życiorys.

Inni idą w stronę kościołów charyzmatycznych, altmedowych guru, teorii spiskowych. Grunt to znaleźć coś, co wywołuje emocje. Co pozwala poczuć się wybranym, przebudzonym, znającym prawdziwy obraz świata. To już z taką nieszkodliwą duchowością raczej mało ma wspólnego.
To nisza, ale zauważam też taki trend.

Też zauważam. Część exów jest wyraźnie szurnięta i to nie tyle traumami pobytu w zborze, co na punkcie różnych dziwnych teorii spiskowych, politycznych, religijnych. Pytanie tylko na ile w tym odstają od średniej społecznej? Od tych wszystkich światusów oglądających i dzwoniących do cudotwórców i wrózek, czytających horoskopy i nagrywających na jutubie elaboraty o NWO? Czy jest jakiś specyficzny organizacyjny typ szura? Ja bym powiedział, że dopóki jesteś w zborze, to musisz na swoje teorie uważać, bo łatwo kogoś zgorszyć albo zostać podejrzanym o odstępstwo.

To w sumie ciekawa teoria na ile dla organizacji konkurencją nie są inne religie, ale masowe szurskie teorie? U szczytu kowida ponoć mocne były ruchy odstępcze związane z oporem wobec szczepień. Ktoś donosił, że niby się kilka zborów prawie podzieliło na tym tle i dyscyplina niewolnika i zaufanie mu wcale nie okazały się tak żelazne jakby wszyscy myśleli.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń, 2023, 01:42 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Natan

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Styczeń, 2023, 03:05 »
A ty Natanie cały czas w zborze Ewangelicznym? Jesteś pastorem lub starszym zboru?

Od marca 2003 cały czas. Nie mam żadnej oficjalnej funkcji, nie zależy mi na tym. Natomiast zajmuję się bez takiej funkcji kaznodziejstwem, nauczaniem i duszpasterstwem. Pracowałem także w dwóch czasopismach ewangelicznych (obecnie w jednym).


Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Styczeń, 2023, 11:44 »
co prawda Ex-In wspomniał o mnie (nawrócenie na _katolicyzm_ po odejściu od Świadków Jehowy) jako o "wyjątku nad wyjątkami" (napisał że "zdarzają się" tacy jak Sebastian), ale... nie wiem jak dużo jest takich osób, ale nawet na tak mało aktywnym forum jak nasze istnieje chociażby Gwałcidusza...
a więc (być może) takie osoby (nawrócone na katolicyzm) "zdarzają się" częściej niż myślimy...
oczywiście nie wiemy dla ilu z nich katolicyzm jest "wyborem do końca życia" a ilu z nich popada później w ateizm lub agnostycyzm, ale... są takie osoby... czego Gwałcidusza jest dowodem...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)