Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Konwersje religijne świadków  (Przeczytany 1693 razy)

Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Konwersje religijne świadków
« dnia: 25 Styczeń, 2023, 18:23 »
Co się dzieje ze świadkiem/byłym świadkiem gdy po opuszczeniu Organizacji decyduje się konwertować na inną wiarę? Którą zazwyczaj wybiera i jakie są tego efekty? Swego czasu pojawiali się tutaj i zapraszali na spotkania członkowie wolnych zborów, nawet organizowali konferencje ( Apollos bodajże). 

Pomimo tego Organizacja cieszy się opinią fabryki ateistów, przynajmniej w Polsce.


Online Gostek

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń, 2023, 20:18 »
Na pewno różnie to wygląda w różnych krajach.
Faktem jest, że po długim pobycie u Świadków, człowiek staje się ostrożny i już tak łatwo nie ufa innym ludziom. Dlatego najczęściej osoby po przejściach w zorganizowanej sekcie trzymają się z dala od innych kościołów.
Osoby takie czują się zdradzone i nie chciałyby być zdradzone ponownie. Stąd taka niechęć i ostrożność.


Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń, 2023, 20:29 »
część ex-ŚJ zostaje atestami, a część chrześcijanami, ale tych drugich bardziej widać
ateista nie ma motywacji aby przyjść i zapraszać do "wspólnego zaprzeczania istnieniu boga", a chrześcijanie mają motywację (np. robią wszystko "na chwałę Jezusa") i to właśnie _oni_ narzekają że ateistów jest więcej i to właśnie _oni_ nazywają strażnicę "fabryką ateistów"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń, 2023, 20:30 »
Na pewno różnie to wygląda w różnych krajach.

Problem polega na tym, że tak jak nikt już nie czeka na zainteresowanych w Organizacji i szybko o nich zapomina, tak samo nikt nie czeka na byłych świadków w innych wyznaniach, chyba że to przebojowy zamożny mężczyzna albo młoda kobieta. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że robi się kariery teokratyczne w zborze. Ludzie mają tam pozycję, mają tam znajomych, codzienną rutynę, a zwłaszcza urodzeni w prawdzie. To też jeden z powodów dla których trudno jest odejść, alternatywy często są pozorne, a inni protestanci głoszą z takim samym "zapałem" jak świadkowie, czyli miłość warunkowa a później zapomnienie, więc wielu woli zostać przy tym co zna i gdzie coś znaczy.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń, 2023, 21:08 »
część ex-ŚJ zostaje atestami, a część chrześcijanami, ale tych drugich bardziej widać
ateista nie ma motywacji aby przyjść i zapraszać do "wspólnego zaprzeczania istnieniu boga", a chrześcijanie mają motywację (np. robią wszystko "na chwałę Jezusa") i to właśnie _oni_ narzekają że ateistów jest więcej i to właśnie _oni_ nazywają strażnicę "fabryką ateistów"
I to jest esencja problemu. Ateista nie drażniony siedzi sobie w swoim światopoglądzie i nie jest natrętem z wciskaniem innym swoich racji. Ale ci którzy podają się za wierzących, mają wielokrotnie jakąś wynaturzoną potrzebę uzmysławiania ateistom, że ci są w błędzie, albo nawet bardziej dobitnie, obrażają niewierzących, bo w ich mniemaniu tylko niepełnosprawny umysłowo może nie ufać biblii. Zapominają przy tym o najważniejszej rzeczy, że wiara w któregokolwiek boga i ateizm skupia się tylko i wyłącznie na wierze. Ateista wierzy że nie ma boga, a wierzący że on jest. I nikt nie ma na swoją teorię żadnych niepodważalnych dowodów.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 22:26 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń, 2023, 21:46 »
poza tym, zauważmy że ateizm "jest podobny do stanu kawalerskiego lub do bycia wdowcem" :)
.
jak to stało się że jesteś żonaty? Poznałem kobietę, spotykaliśmy się, spodobała mi się, był ślub itd

jak to stało się że jesteś kawalerem? Urodziłem się kawalerem i jestem kawalerem. Kawaler jeśli "nie wykona żadnej zmiany" jest "po prostu" kawalerem. Jeśli nie zacznie spotykać się z inną osobą, będzie kawalerem.

Podobnie jest z wdowcem. Jeśli po śmierci żony nie dokona zmian w życiu, będzie nadal wdowcem.

Jeśli wiara w Biblię i w Niewolnika w nas umarła, jesteśmy ateistami. Po prostu. Musiałby ktoś przekonać nas do kolejnego "związku" z kolejną "kobietą" (czyli religią).

Najczęściej mamy świadomość błędów w Biblii i nieprawidłowości w religiach, dlatego jest to _bardzo_ trudne.

Tak najprościej wytłumaczyć, dlaczego my (większość ex-ów) jesteśmy ateistami.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Turbulent_Business

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Styczeń, 2023, 23:06 »
Jak z Roszada mialem kilka spin to jego definicja "prywaciarza" jest genialna i ma za nia ode mnie tysiac dwadzieścia piec punktow.

Patrzac na powstajace jak grzyby po deszczu kanaly typu "obudzcie sie", prywaciarstwo jest ostatnio bardzo popularne. To o Polsce.

Za granica, w krajach anglojezycznych wiekszosc eksow jest ateistami. Na Reddicie exjw posty teologiczne nie sa zbyt popularne (jest tam ok 82 000 użytkowników). Jest takze troche prywaciarzy na youtube.

Chyba prywaciarstwo wyparlo inne ugrupowania.

Prywaciarze i ich kanaly to zazwyczaj dobry początek przy wybudzaniu. Wiem to po swoim przykladzie a takze z komentarzy innych. Na poczatku czlowiek ma w glowie chaos oraz studiuje co sie da i jak sie da praktycznie bez przerwy. Prywaciarstwo jest dobre w punktowaniu bredni straznicy.

Jednak..

Po czasie wiedza zaczyna sie systematyzowac i ludzie zaczynaja siegac po komentarze biblijne lub inne ksiazki/artykuły o tematyce biblijnej, niekoniecznie pisane przez teistow. To jest początek konca. Mi wystarczyl jeden komentarz do ksiegi Daniela, zeby zobaczyc jak wiele bledow historycznych i zaprzeczen jest w.niej zawartych i zeby na koncu dojsc do wniosku ze jest to po prostu wojenna propaganda II wieku pne...

Po tym popatrzylem na ew Mat 24 i jak.na nia patrza Biblisci... Wtedy juz rozumialem dlaczego ogladajac E. Willsona I jego serie o Mat 24 nie do konca mi sie to kleiło...

Tragikomiczne w tym wszystkim jest to, ze to wlasnie studium Biblii, to do czego straznica caly czas zacheca tworzy ateistow
..
Tylko studium szczere, bez reinterpretacji i mentalnej gimnastyki. Koscioly maja 2000 lat doswiadczenia w apologetice i naginaniu rzeczywistości i dopiero w obecnych czasach, gdy dostep do informacji jest ponadczasowy i bojazn ludzi przez pieklem mniejsza, zaczynamy tą rzeczywistosc prostowac.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Styczeń, 2023, 23:20 »
Patrzac na powstajace jak grzyby po deszczu kanaly typu "obudzcie sie", prywaciarstwo jest ostatnio bardzo popularne. To o Polsce.
Chyba prywaciarstwo wyparlo inne ugrupowania.

Poprzez prywaciarstwo rozumiesz ludzi, którzy praktykują religię w sposób niezorganizowany i indywidualny?

Na Reddicie exjw posty teologiczne nie sa zbyt popularne (jest tam ok 82 000 użytkowników).

Trzeba się rozejrzeć czy na jakichkolwiek innych ex redditach ludzi interesuje teologia. Ludzie odchodzący od religii zazwyczaj wpadają w humanizm, ewentualnie w jakieś new age czy wreszcie wolne chrześcijaństwo. Oczywiście zdarzają się Sebastiany, które trafiają do KRK czy innych dużych wyznań, ale mam wrażenie, że tacy ludzie nie afiszują się ze swoimi wyborami i nie chcą się w nich utwierdzać w ogniu polemik. Media społecznościowe są zresztą dość nieprzychylne religii w ogólności, trwa tam ciągła walka kulturowa i polityczna, nie dziwię się, że ludzie nie chcą się otwierać. A w przypadku reddita gdzie wszystko jest podzielone na bańki tematyczne, to zamiast pisać na exjw, ktoś taki zapewne idzie sobie od razu do buddystów czy metodystów i przechodzi do rzeczy.

Zresztą powiedzmy sobie szczerze, byli świadkowie to nie jest grupa przychylna religii i duchowości, z czym nie mam problemu, ale tak się sprawy mają. Ich poglądy mają określony koloryt i opowiadanie o tym jak ktoś przekonał się do mszy trydenckiej i nawraca się na tradycjonalistyczny katolicyzm, nie spowoduje oczekiwanych reakcji, wątpliwości teologiczne ulegną raczej utwierdzeniu niż rozwianiu To trochę jakby rozmawiać z bywalcami AA o ulubionych drinkach. Niby można, ale reakcja prawdopodobnie nie będzie w żaden sposób stymulująca dla pytającego i rozmowa szybko będzie zmierzać do wygaszenia :P
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 23:31 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Styczeń, 2023, 23:55 »
Oczywiście zdarzają się Sebastiany, które trafiają do KRK czy innych dużych wyznań, ale
skoro już wspomniano Sebastiana, to chcę zaznaczyć, że owszem: poszedłem do KRK, ale później popadłem w ateizm
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Turbulent_Business

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Styczeń, 2023, 08:16 »
Poprzez prywaciarstwo rozumiesz ludzi, którzy praktykują religię w sposób niezorganizowany i indywidualny?

Tak:)


Trzeba się rozejrzeć czy na jakichkolwiek innych ex redditach ludzi interesuje teologia. Ludzie odchodzący od religii zazwyczaj wpadają w humanizm, ewentualnie w jakieś new age czy wreszcie wolne chrześcijaństwo. Oczywiście zdarzają się Sebastiany, które trafiają do KRK czy innych dużych wyznań, ale mam wrażenie, że tacy ludzie nie afiszują się ze swoimi wyborami i nie chcą się w nich utwierdzać w ogniu polemik. Media społecznościowe są zresztą dość nieprzychylne religii w ogólności, trwa tam ciągła walka kulturowa i polityczna, nie dziwię się, że ludzie nie chcą się otwierać. A w przypadku reddita gdzie wszystko jest podzielone na bańki tematyczne, to zamiast pisać na exjw, ktoś taki zapewne idzie sobie od razu do buddystów czy metodystów i przechodzi do rzeczy.

Mozliwe ze tak jest; r/exjw to w sumie nie jest najlepsze miejsce dla wierzacych :) Dla nich pewnie jest bardziej r/Christianity/
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Styczeń, 2023, 15:48 »


Pomimo tego Organizacja cieszy się opinią fabryki ateistów, przynajmniej w Polsce.
Zgadzam się z potoczną opinią. Myślę jednak że w tym worku ateistów są też agnostycy. Ciekawe kogo więcej w tym ,,worku"?


Offline spawarka noego

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń, 2023, 17:20 »
Zgadzam się z potoczną opinią. Myślę jednak że w tym worku ateistów są też agnostycy. Ciekawe kogo więcej w tym ,,worku"?

Ja kwestionuję wiarę w istnienie takiego worka. 
Jednocześnie uważam, iż brak jest dostatecznych podstaw dla ustalenia kogo w nim jest więcej :) 


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Styczeń, 2023, 17:51 »
W sumie rzadko się o tym mówi, ale czy to możliwe, że inne wyznania podbierają Organizacji wiernych? U nas nie było to nigdy aż tak widoczne, bo jedna religia była monopolistą, ale w mateczniku świadków, USA, religii na pęczki. W tym protestanckich, domokrążnych, charyzmatycznych. Nasz krajobraz religijny jest bardzo ubogi, ale tam konkurencja ogromna, wliczając różne kulty charyzmatyczne, które dopiero niedawno zaczęły się popularyzować w Europie.



Offline Sebastian

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Styczeń, 2023, 19:39 »
w Polsce dość aktywni w pozyskiwaniu ex-ów byli kiedyś ADS a obecnie wiele piszą kościoły ewangelikalne (których nie należy mylić z kościołem ewangelicko-augsburskim)

nie mam wiedzy o realnych _efektach_ działań tychże kościołów ewangelikalnych: robią różne konferencje poświęcone świadkom Jehowy, ale czy są w stanie pozyskać kogokolwiek tego nie wiem


doprecyzuję, że wiem o tym, że ponad 20 lat temu do wspólnoty ewangelikalnej dołączył Szymon Matusiak, ale czy oprócz niego przez te dwie dekady przyłączyły się kolejne osoby tego nie wiem
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń, 2023, 19:53 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline DreamM@ster

Odp: Konwersje religijne świadków
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Styczeń, 2023, 20:31 »
Mam kolegę co odłączył się od Organizacji i poszedł do Zboru Zielonoświątkowego. Mówił mi że oprócz niego jest jeszcze jeden ex świadek.