Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.  (Przeczytany 2700 razy)

Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #30 dnia: 24 Styczeń, 2023, 22:48 »
Powiem tyle. Nie odpowiem ci na twoje pytania, bo ty też nie odpowiedziałeś. Szanujmy się.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Styczeń, 2023, 06:36 »
Gwałciduszo odpowiedziałem. Moja odpowiedź brzmiała, że nie bezpośrednio. Ale skoro chcesz szczegółowo to proszę bardzo.

No i jak na ten kanon NT wpłynął?
Pośrednio poprzez ukształtowanie wiary kościoła za swego panowania oraz jego upolitycznienie.


Masz jakieś jego wypowiedzi w tym temacie?

Nie nie mam. Sam Cesarz Konstanty niewiele mówił na temat swojej wiary. Przynajmniej na takie wypowiedzi nie trafiłem. Natomiast wpływał na kościół i biskupów w okresie swego życia. Dowodem jest sobór w Nicei. Przykładem Euzebiusz, będący pod jego wpływem. 

A może wypowiedzi kogoś kto z nim polemizował co do kanonu NT?
Nie znam nikogo takiego.

Czy tylko bezdowodowo insynuujesz, że wpływał na kanon NT?
Wyciągam logiczne wnioski po zapoznaniu się z dziejami Kościoła z IVw i życia Konstantego.

A może wierzysz, ze wpływał totalnie na każdy aspekt wiary chrześcijan?
Raczej nie. Wiara nie ma tutaj nic do rzeczy.

Jeśli tak to poproszę dowody. A jeśli nie, to na jakiej podstawie twierdzisz, że akurat na kanon miał wpływ? Traktujmy sie poważnie.

Miał wpływ bo pod jego żadami kościół był całkowicie zależny od Cesarza. To działało także w drugą stronę. Konstantemu kościół był potrzebny i musiał podzielić się swoją władzę. Nie chcesz mi chyba powiedzieć, że biskupi będący zależni politycznie od cesarstwa kierowali się tylko i wyłącznie czystą wiarą chrześcijańską. Wystarczy porównać jak wyglądały gminy chrześcijańskie w I i II wieku, czym się zajmowały i w co wierzyły i porównać do kościoła korporacyjnego stworzonego przez Konstantyna. 

A druga sprawa. Jeśli wpływał na chrześcijan. To może pozytywnie wpłynął? Skąd masz pewność, że nie? Trochę tak rzucasz insynuacje po przeczytaniu cudzej opinii, nie znając szczegółów. No chyba, że podasz jakieś cytaty.
Ale jakie cytaty Ciebie by interesowały? Ja polecam książkę o Konstantynie i jego stosunku do chrześcijaństwa i kościoła. Tytuł i autora podałem wcześniej w swoim poście. 
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 06:43 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Styczeń, 2023, 09:09 »
Czego ty sie czlowieku spodziewadz po internetowych forach
Po ludziach, bo za każdym nickiem stoi człowiek.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 09:12 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Styczeń, 2023, 11:46 »
Dla wierzących Bóg w Trójcy to żaden problem, gdy się wierzy, a nie wątpi. Dla logicznie myślących, pojęcie Trój-Jedynego Boga jest pojęciem, o wzajemnie wykluczających się znaczeniach (zob. załącznik). Pierwsza odpowiedź do pierwszego pytania wynika tak:
 
A więc w jednej osobie Jezus jest Bogiem. Podobnie z następnymi; Ojciec jest Bogiem oraz DŚ jest Bogiem. Jeśli jakieś wyznanie powie, że Jezus nie jest Bogiem, to nie może być nazwany chrześcijaninem. Przechodząc do pytania drugiego.
Cytuj
Czy jest trzech BOGÓW?
Niema trzech BOGÓW ...
W końcu jak to jest? Jezus jest Bogiem, czy jako odrębna osoba Bogiem nie jest? Kto tu, kogo wariatem robi?
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 11:48 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Gremczak

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Styczeń, 2023, 12:32 »
Na tym polegają religie.
Zrobić mętlik.

Nie pozostaje nic innego jak w to wierzyć.
Na logikę tego nie rozbierzesz.

To coś podobnego jak u SJ.
Jest niewolnik a jednocześnie go nie ma.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 12:37 wysłana przez Gremczak »


Offline Sebastian

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Styczeń, 2023, 13:13 »
jestem ateistą ale irytuje mnie gdy ateiści rozbijają wątki chrześcijanom
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Styczeń, 2023, 13:31 »
jestem ateistą ale irytuje mnie gdy ateiści rozbijają wątki chrześcijanom
Ja nie ateista więc to chyba nie do mnie?


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Styczeń, 2023, 20:53 »
Usunąłem wszystkie wpisy Gwałciuduszy i powiązane z tym wpisem obrażające osoby o innym od niego światopoglądzie. Każdy następny taki wpis będzie lądował na cmentarzu. To nie jest forum fanów trójcy, ani żadnej innej  religii. Jest światopoglądowo neutralne. I jak długo będę miał to cokolwiek do powiedzenia takim zostanie.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń, 2023, 22:27 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Styczeń, 2023, 08:31 »
jestem ateistą ale irytuje mnie gdy ateiści rozbijają wątki chrześcijanom
Bo ty jesteś bardzo rozsądnym człowiekiem. Cenię cię za to już od dawna.


Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Styczeń, 2023, 09:04 »
Usunąłem wszystkie wpisy Gwałciuduszy i powiązane z tym wpisem obrażające osoby o innym od niego światopoglądzie. Każdy następny taki wpis będzie lądował na cmentarzu. To nie jest forum fanów trójcy, ani żadnej innej  religii. Jest światopoglądowo neutralne. I jak długo będę miał to cokolwiek do powiedzenia takim zostanie.
Witaj Nemo. Mam nadzieję, że bycie moderatorem sprawia ci przyjemność i nie jest dla ciebie uciążliwe.
Natomiast co do mojego sposobu wyrażania się to zawsze staram się być delikatny i taktowny. Jednakże użyłem pewnego zwrotu, który funkcjonuje w przestrzeni medialnej w Polsce i na całym świecie. Mianowicie "pożyteczni idioci". Celowo tak jak teraz wziąłem go w nawias aby pokazać że to jest konkretny cytat, funkcjonujący jako dopuszczalny i skrótowo opisujący pewne społeczne nielogiczne zachowania. Nikt w telewizji nie strofuje nikogo za używanie tego zwrotu. Nikt też sie o to nie sądzi ani nikogo nie oskarża. Jest to zwrot dopuszczalny w kulturze polskiej. Podobnie tak jak ŚJ starają się być taktowni, a mówią o innych że będą leżeć jak "gnój na ziemi", lub że są jak "nierozumne zwierzęta". A przecież też można by się przyczepić, że ubliżają komuś przyrównując go do gnoju, czy zwierząt. 

Termin "pożyteczni idioci" ma swoją definicję w Wikipedii. Warto się z nią zapoznać aby lepiej rozumieć wiele komentarzy medialnych w których się go używa publicznie.

Pożyteczni idioci, pożyteczny idiota (ros. поле́зный идиот, transkrypcja polska: poleznyj idiot[1]), czasem też użyteczny idiota – pejoratywne określenie przypisywane Leninowi, który miałby tak określać zachodnich dziennikarzy piszących entuzjastycznie o rewolucji bolszewickiej i ukrywających jej niepowodzenia.

Po II wojnie światowej określenie zostało przejęte przez antykomunistów – przede wszystkim amerykańskich – do określania osób i środowisk sympatyzujących z ZSRR i jego polityką, działających jako rzeczywiści lub domniemani agenci wpływu ZSRR, by podkreślić, że ich działania obiektywnie pomagają ZSRR w okresie zimnej wojny.

Reszta długiego opisu tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCyteczny_idiota

Jeśli jednak razi kogoś, że użyłem tego medialnego i ogólnie znanego zwrotu, nawet biorąc go w nawias, to bardzo przepraszam. Stanowczo przepraszam. Ale równie stanowczo nie życzę sobie aby osądzać mnie i moje wypowiedzi poprzez ich usuwanie i pisanie do mnie publicznych uwag na czerwono, pisząc że jestem kłamcą, bez uprzedniego przeprowadzenia ze mną dialogu w którym miałbym najpierw szanse obrony mojego stanowiska. Miejmy jednak nadzieję, że dobra wola zmiany jest po obu stronach.

Edit:
I jeszcze jedno. W dziale Cmentarz napisałes do mnie na czerwono:
Ostatni raz na tym forum nazwałeś inaczej myślących od Ciebie "pożytecznymi idiotami", albo że ateiści działają "mało inteligentnie"
Ty tak na poważnie? Napisanie, że czyjeś działanie jest mało inteligentne jest niedopuszczalne. Przecież to właśnie jest taktowne określenie. A posądzanie mnie o kłamstwo jest dopuszczalne, gdy piszesz na czerwono:
Dlaczego skłamałeś klikając przycisk przy rejestracji że zapoznałeś się z regulaminem?
Właśnie takiego zachowania jakie ja zastosowałem należało sie spodziewać. Już nie napisałem, że ktoś jest mało inteligentny, ale że działanie jest mało inteligentne. Takiego formułowania zdań uczy sie ludzi aby byli uprzejmi. Nie krytykować kogoś, ale jego zachowanie. I ja to zastosowałem. "Działanie mało inteligentne" to delikatny i dopuszczalny opis. Czy ty na pewno starasz się bezstronnie oceniać zachowanie ludzi na forum czy raczej użycie w naganie słowa Trójca każe mi szukać przyczyn twego działania? Gdy piszesz z małej litery o jakichś "fanach trójcy":
To nie jest forum fanów trójcy, ani żadnej innej  religii.
Mam nadzieję, że się poprawisz i przeprosisz tak jak ja. A przynajmniej publicznie wytłumaczysz przed innymi użytkownikami forum. Komu dużo dano od tego więcej się wymaga.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2023, 09:35 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Styczeń, 2023, 10:51 »
Nie mam zamiaru za nic Cię przepraszać. Obrażasz osoby niewierzące. Traktujesz je z góry i jeszcze chcesz przeprosin? Powtarzam. To forum jest światopoglądowo neutralne. Chcesz to dyskutuj o trójcy w którą wierzysz, ale rób to na poziomie, bez obrażania inaczej od Ciebie myślących.
A jako ateista słowa bóg, czy trójca piszę z małej litery bo wg mnie to fikcyjne byty. Ale to jest moje zdanie.

 
Witaj Nemo. Mam nadzieję, że bycie moderatorem sprawia ci przyjemność i nie jest dla ciebie uciążliwe.
Mam wynaturzoną radość z nękania innych, no wiesz... władza uzależnia. To oczywiście sarkazm na Twój prowokacyjny wpis.
A poważnie.
Byłem tu adminem długo przed Tobą, z niejednym kruszyłem kopie, a byli to, albo ludzie o nikłej kulturze osobistej, albo samozwańczy ewangelizatorzy. I chyba jeszcze trochę tu pobędę adminem. No chyba że mav jako główny wódz tego forum powie mi żebym spadał.
Miłego dnia.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2023, 11:02 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Styczeń, 2023, 11:20 »
Proszę Cię. Nie pisz tak arogancko. Ja na nikogo nie patrzę z góry. szanuję ludzi i staram się być uprzejmy. Nie jest mi też obce słowo 'przepraszam jeśli kogoś uraziłem'. Wyjaśniłem moje wpisy. Nie podważyłeś mojego wyjaśnienia. A mimo to mnie oskarżasz. Źle robisz. Jako moderator powinieneś być przykładem niesienia ładu szacunku i spokoju. No sam sie tego domagasz. I słusznie. Ale te wymagania powinny dotyczyć  ciebie tak samo. Źle robisz.


Offline Gwałcidusza

Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Styczeń, 2023, 12:49 »
Pozostałym uczestnikom bardzo dziękuję za rozmowę. Jednak w tych okolicznościach nie da się polemizować na równych warunkach. Konta usunąć też się nie da, dlatego zawieszam wszelkie dyskusje. Wybaczcie, że nie będę odpisywał ani publicznie ani prywatnie. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2023, 12:52 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Styczeń, 2023, 13:12 »
Widzę że się nie dogadamy. Oczekujesz chyba ode mnie żebym siedział w popiele i się przed Tobą kajał, bo Ty przeprosiłeś, a ja nie. Ty miałeś za co przepraszać, a ja nie mam za co.
Napisałeś do mnie prowokacyjny tekst, to odpowiedziałem sarkazmem. Jeżeli nazywasz to arogancją, to już Twój problem.
Ale przeczytaj sobie. Łk 6:41,42
Miłego dnia.
Ps: Konta może tylko usuwać mav, albo ja. Wystarczy wiadomość na priwa, do kogoś z nas że nie masz przyjemności tu być i po 7-miu dniach od takiej wiadomości konto będziesz miał usunięte. Te 7 dni to czas na ewentualną zmianę decyzji, którą podjąłeś być może w emocjach, a nie zdrowym rozsądku.
Edit: Mav tu rzadko zagląda.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2023, 13:14 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Trójca - podpowiedź dla zagubionych.
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Styczeń, 2023, 13:27 »
(mtg):
Każde społeczeństwo na świecie cierpiało, cierpi i będzie cierpieć z powodu religijnych zabobonów.
''Wiara czyni czuba'' – religija ogłupia społeczeństwo!
RELIGIA to nie nauka to zabobon w ''gadającego węża przynoszącego jabłko"

PODOBNIE przedstawia się kombinacja TRÓJCY  >:D