Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.  (Przeczytany 2553 razy)

Offline Sebastian

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Grudzień, 2022, 18:25 »
mam pytanie: w czasach Jezusa istnieli saduceusze.
Jak saduceusze wyobrażali sobie zbawienie lub nagrodę od Boga dla pobożnych?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Grudzień, 2022, 18:34 »
mam pytanie: w czasach Jezusa istnieli saduceusze.
Jak saduceusze wyobrażali sobie zbawienie lub nagrodę od Boga dla pobożnych?
Oni raczej bawili się w religię, jak kiedyś PO gdy jeździli do Łagiewnik. ;D


Offline Sebastian

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Grudzień, 2022, 18:36 »
spotkałem się z określeniem że "świadkowie Jehowy przypominają saduceuszy", ale przecież ŚJ wierzą (w pojmowane "po swojemu" ale jednak) zmartwychwstanie, a to istotna różnica...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Grudzień, 2022, 18:51 »
Biblia ŚJ podaje:

„Bo saduceusze mówią, że nie ma ani zmartwychwstania, ani aniołów, ani duchów, a faryzeusze w to wszystko wierzą” (Dz 23:8)

Oni chyba tylko biznes świątynny kręcili. :)


Offline Gwałcidusza

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Grudzień, 2022, 19:52 »
Podejrzewam, że chodzi Ci -"Jak może  SK  powoływać się na Biblię skoro dla niego jest niewiarygodna? Mówiąc wprost SK sam sobie zaprzecza" Spieszę wyjaśnić. Biorąc pod uwagę szukania wspólnej płaszczyzny w naszej dyskusji, czyli takiej, jak w  1 Kor 9:20 "dla Żyda stałem się Żydem". Zatem powoŁując się na Biblię licząc na to, że dla Ciebie jest ona wiarygodnym źródłem. Równocześnie wykazać, że dla Ciebie będąc wiarygodnym źródłem, to łatwiej będziesz mógł dostrzec, jak ona sama sobie przeczy, skoro znajdują się tam treści o śmiertelności, jak i nieśmiertelności duszy. Zrozumiałeś moje podejście, czy nie?
Tak zrozumiałem teraz, że chodzi ci o zagięcie rozmówcy, a nie wykazanie czegoś na podstawie wiarygodnych dla ciebie dowodów. Taka sztuczka erystyczna nie jest zasadą stania się Grekiem dla Greka, czy Żydem dla Żyda. Bo jeśli twoim zdaniem Biblia nie jest wiarygodna to albo popełniasz błąd logiczny powołując się na niewiarygodne dla ciebie źródło, albo po prostu mataczysz. I nie jest to próba pokojowego zbliżenia jak Żyd dla Żyda. To przebiegła sztuczka mająca wystawić mnie na trudną sytuację. Chociaż ta sytuacja nie jest trudna. Każdy z tych wersetów jest prosty do obalenia. Ale jak mam go obalić? Lub po co? Skoro ty i tak zapowiedziałeś że nie wierzysz ani pisarzom biblijnym, ani chrześcijańskim świadectwom z pierwszych wieków.

Natomiast co do twojej sugestii, że pokrzyżowałeś mi plany zrobienia z wątku zbioru argumentów na temat wiary z pierwszych wieków w istnienie duszy. To wręcz jestem ci wdzięczny. Bo najsilniejsze i spójne argumenty historyczne padły na samym początku. A ty przedłużając istnienie tego wątku poprzez taką dyskusją tylko wynosisz go na czoło działu o dyskusjach doktrynalnych i jeszcze więcej gości go odwiedza klikając pierwszy post w wątku. Wręcz spełniasz moje oczekiwania. Super.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Grudzień, 2022, 22:14 »
Tak zrozumiałem teraz, że chodzi ci o zagięcie rozmówcy, a nie wykazanie czegoś na podstawie wiarygodnych dla ciebie dowodów.
Proszę opanuj się nad nieuzasadnionymi insynuacjami.
To przebiegła sztuczka mająca wystawić mnie na trudną sytuację.
Naprawdę? Nie wiedziałem, że Ci moje posty przysporzą tyle kłopotu. A mi chodziło tylko, że to pisarze i ustalający kanon Biblii mieli kłopot z jej spójnością, który rozlał się aż tu na forum. Miałem i mam nadzieję, iż to zauważysz.
Każdy z tych wersetów jest prosty do obalenia. Ale jak mam go obalić?
Właśnie i ja chciałbym to wiedzieć. Niektórzy wyrywają kartki, albo palili Biblię na stosie wraz z czytającym ją. Inni zamieniają słowa niewygodne. Jeszcze inni zmieniają interpretacją z śmiertelna na nieśmiertelna. Zupełnie inni, aby obalić podstawiają nogę ;) .  Ale tak naprawdę to, jestem ciekaw jak ty byś to zrobił?
Lub po co?
Podobnie mnie ciekawi, po co chcesz zgromadzić wiedzę o ilości wierzących w nieśmiertelność duszy w I/II wieku? Błagam odpowiedz mi. A jeśli są Ci tak mocno potrzebni ci nieśmiertelni, to może zwołaj ich na jakiś duży stadion, bo inaczej będę zawiedziony :'( .
Skoro ty i tak zapowiedziałeś że nie wierzysz ani pisarzom biblijnym, ani chrześcijańskim świadectwom z pierwszych wieków.
Kolejny raz muszę wyprowadzić Cię z błędnego mniemania na mój pogląd. Otóż bardzo cenię Biblię, gdyż dowiaduję się z niej wiele prawdziwych historycznych, geograficznych, moralnych pouczeń, które są wartościowe i dziś. Również dowiaduję się z niej o  społecznych zachowaniach wiary w paranormalne.  bajki, mity itp. niedorzeczności, jako rzeczywiste.
Natomiast co do twojej sugestii, (...) przedłużając istnienie tego wątku poprzez taką dyskusją tylko wynosisz go na czoło działu o dyskusjach doktrynalnych i jeszcze więcej gości go odwiedza klikając pierwszy post w wątku. Wręcz spełniasz moje oczekiwania. Super.
Dziękuję. Ale nie licz na dużo. Mam inne ciekawe zajęcia okraszone przyjemnymi emocjami. Ileż to razy podkreślam o weryfikowalnych, a nie bajdurzeniu, mówiąc językiem Roszady.


Offline Gwałcidusza

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Grudzień, 2022, 06:15 »
Podobnie mnie ciekawi, po co chcesz zgromadzić wiedzę o ilości wierzących w nieśmiertelność duszy w I/II wieku? Błagam odpowiedz mi.
Nie musisz aż tak błagać. Spokojnie. Po prostu zaciekawiła mnie merytoryczna wymiana myśli dokładnie na ten temat. Na temat świadectw dotyczących wiary w I/II wieku. Oraz, czy Świadkowie Jehowy dobrze to postrzegają w świetle świadectw z tamtego okresu. Bo ŚJ wierzą w prawdziwość poglądów pierwszych chrześcijan. I zapewniam cię, że da sie to zrobić nawet nie wierząc tak jak ŚJ. Jedni badają Islam a jeszcze inni Buddyzm. Szkoda, że ty nie potrafisz skupić się dokładnie na temacie. Ale najwidoczniej żądam za wiele.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #67 dnia: 04 Grudzień, 2022, 08:40 »
Biblia przed narodzeniem Chrystusa ukazuje wiarę Izraelitów w nagrodę lub karę dla duszy w momencie śmierci:

 „A dla Pana łatwą jest rzeczą w dzień śmierci oddać człowiekowi według jego postępowania. (...), a przy końcu życia wychodzą na jaw sprawy człowieka. (...), gdyż dopiero w ostatniej chwili poznaje się męża” Syr 11:26nn.; por. Ps 146:3-5.

Słowa o łotrze jakby nawiązują do powyższego fragmentu.
Księgi tej nie uznają ŚJ i protestanci (ale nie przeczą duszy).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #68 dnia: 04 Grudzień, 2022, 11:31 »
Oto dwie inne wypowiedzi Księgi Syracha, które mają podobną wymowę:

„Temu, kto się Pana boi, dobrze będzie na końcu, a w dniu swej śmierci będzie błogosławiony” (Syr 1:13);

„Przylgnij do Niego, a nie odstępuj, abyś był wywyższony w twoim dniu ostatnim” (Syr 2:3).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #69 dnia: 04 Grudzień, 2022, 16:02 »
Wg Flawiusza wiara w duszę dotyczy zelotów i uczonych w Piśmie w I w. przed Chr. (Wojna Żydowska 7:8,7 i 1:33,2).

Niestety cytatów nie spisałem, choć je kiedyś czytałem.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #70 dnia: 04 Grudzień, 2022, 18:40 »
O esseńczykach - sekcie żydowskiej istniejącej do 70 r. – J. Flawiusz (ur. 37) pisze:

„Według nauki esseńczyków wszystko jest w ręku Boga. Sądzą oni, że dusze są nieśmiertelne i usilnie dążą do osiągnięcia sprawiedliwości” (Dawne Dzieje Izraela 18:1,5);

Najdziwniejsze jest, jak ktoś nie wierzy w duszę, deklaruje ateizm, a na podstawie Biblii argumentuje swoją niewiarę. :)
Ludzie złoci, toć każdy ateista musiałby wpierw Biblię studiować, by zostać ateistą. :) Współczuję im.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #71 dnia: 05 Grudzień, 2022, 08:12 »
Filon (zm. 50), żydowski nauczyciel z Aleksandrii, argumentował, że Rdz 1:28 opisuje stworzenie nieśmiertelnej duszy (na obraz Boży), a stworzenie ciała widział on w tekście Rdz 2:7.
Mówił on też, że człowiek jest „śmiertelny pod względem ciała, lecz nieśmiertelny pod względem duszy” (O stworzeniu 13:5).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #72 dnia: 05 Grudzień, 2022, 12:26 »
J. Flawiusz pisał o saduceuszach:

„Według nauki saduceuszów dusze giną wraz z ciałami” (Dawne Dzieje Izraela 18:1,4).

Orygenes (ur. 185) dodał:

„Istnieje wśród Żydów tak zwana sekta saduceuszów, (...) sądzą [oni], że dusza przestaje istnieć wraz z ciałem oraz że po śmierci giną wszelkie doznania” (Homilie o Ewangelii św. Łukasza 39:1).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Grudzień, 2022, 17:45 »
ŚJ tłumacząc, dlaczego Jezus tak późno wskrzesił Łazarza, o Żydach współczesnych Jemu podali:

„Co ciekawe, w pewnym komentarzu do Biblii napisano, że wśród ówczesnych Żydów panował pogląd, jakoby nie było już żadnej nadziei »dla osoby martwej od czterech dni; w tym czasie ciało wyraźnie zaczynało ulegać rozkładowi, a dusza - o której sądzono, że unosi się nad ciałem przez trzy dni – ulatywała«” (Strażnica 01.01 2008 s. 31).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Grudzień, 2022, 07:56 »
Tertulian (ur. 155) pisał:

„o raju wspominamy, miejscu boskiej rozkoszy, które jak gdyby murem (...) odłączone od wiadomości zwykłego świata, przeznaczone jest na przyjęcie świętych dusz” (Apologetyk 47,13);

„Któż uwolnił drugiego od śmierci kosztem własnej, jeśli nie Syn Boży? Albowiem On wyzwolił łotra podczas samej męki” (O wstydliwości XXII:4).