Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?  (Przeczytany 1068 razy)

Offline Gwałcidusza

Kiedy ktoś na podstawie dowodów biblijnych jak i pism pierwszych ojców kościoła dochodzi do wniosku że jednak Jezus był dla nich Bogiem wraz ze swym Ojcem, często zadaje sobie pytanie w jaki sposób Duch Święty który jest przedstawiany jako natchnienie od Boga może być osobą? Przecież wiele opisów w NT przedstawia Ducha jako pewną siłę, lub natchnienie. Jak więc może być On osobą? Otóż jest taki opis biblijny który może to pomóż zrozumieć. Jest to opis jak prorok Micheasz widzi tron Boży, oraz całe zastępy duchów po prawicy i lewicy Boga. Wtedy jeden z duchów, czyli żywa inteligentna osoba występuje i proponuje, że stanie się duchem zwodniczym w ustach 400 proroków króla Achaba. Na ziemi wygląda to tak, że te kilkaset osób jest natchnionych jakby mocą od Jahwe. Ale w rzeczywistości duchowej tą mocą jest żywa inteligentna i wypowiadająca się osoba. Czyż nie podobnie może być z Duchem Świętym?

1Krl 22: 19-23 Micheasz mówi:
Ujrzałem Pana siedzącego na swym tronie, a stały przy Nim po Jego prawej i po lewej stronie wszystkie zastępy niebieskie. 20 Wówczas Pan rzekł: "Kto zwiedzie Achaba, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie?" Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi mówił inaczej, 21 wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem, powiedział: "Ja go zwiodę". Wtedy Pan rzekł do niego: "Jak?" 22 On zaś odrzekł: "Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków". Wówczas rzekł: "Możesz zwieść, to ci się uda. Idź i tak uczyń!" 23 Dał więc Pan teraz ducha kłamstwa w usta tych wszystkich twoich proroków. A na ciebie Pan ma zesłać nieszczęście».
« Ostatnia zmiana: 02 Październik, 2022, 23:22 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Roszada

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik, 2022, 08:18 »
Ja to samo bym zapytał o Jehowę. Jak może być osobą, skoro w jednym czasie działa na wiele osób. Jest tu i tam rzekomo. :)
Choć piszą:


   „Prawdziwy Bóg nie jest wszechobecny, ponieważ Biblia mówi, że przebywa w określonym miejscu...” (Wnikliwe poznawanie Pism 2006 t. 1, s. 262). Patrz też Strażnica 01.02 2009 s. 5.


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Październik, 2022, 08:27 »
Argument jest na tyle silny, że w PNŚ zmienili jego treść na treść niezgodną z oryginałem. Ale to tylko radosna twórczość polskich tłumaczy bo w angielskim nadal mamy tak samo jak w oryginale i Biblii Tysiąclecia.

1Krl 33:22-23 srebrzanka
Ten odpowiedział: ‚Pójdę i włożę kłamliwe słowa w usta wszystkich jego proroków’+. On więc rzekł: ‚Zwiedziesz go, na pewno ci się uda. Idź i zrób tak’. 23 I Jehowa pozwolił, żeby duch włożył kłamliwe słowa w usta wszystkich tych twoich proroków

czarna
Wówczas powiedział: ‚Pójdę i stanę się duchem zwodniczym w ustach wszystkich jego proroków’.+ On więc rzekł: ‚Obałamucisz go i powiedzie ci się.+ Idź i zrób tak’.+ 23 I oto Jehowa włożył ducha zwodniczego w usta wszystkich tych twoich proroków;+

angielska srebrzanka
He replied, ‘I will go out and become a deceptive spirit in the mouth of all his prophets.’+ So he said, ‘You will fool him, and what is more, you will be successful. Go out and do that.’ 23 And now Jehovah has put a deceptive spirit in the mouth of all these prophets of yours,+


Offline Marek Aureliusz

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Październik, 2022, 09:00 »
Czy jak po rozmowie ze mną wpadniesz na napisanie genialnej poświeści to będziesz natchniony przeze mnie czy nie?
W moim odczuniu lepiej tutaj pasuje słowo inspiruje, niż natchniony :)


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Październik, 2022, 11:21 »
Czy jak po rozmowie ze mną wpadniesz na napisanie genialnej poświeści to będziesz natchniony przeze mnie czy nie?
W moim odczuniu lepiej tutaj pasuje słowo inspiruje, niż natchniony :)
Ale prorokowanie, mówienie językami, lub uzdrawianie nie wynikało z inspiracji duchem świętem, lecz z natchnienia duchem. Ponadto nikt nie rozmawiał z owym duchem który owładną 400 prorokami Achaba, aby być nim zainspirowanym.

Dlatego tak jak czujesz w podanym przez ciebie przykładzie lepiej pasuje słowo inspiracja. Ale tylko w tym przykładzie. Lecz przy dokonywaniu rzeczy nadprzyrodzonych takich jak proroctwo, języki lub uzdrawianie, już nie pasuje. A to właśnie z proroctwem mamy do czynienia w omawianym przypadku ze ST.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2022, 11:33 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Marek Aureliusz

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Październik, 2022, 11:36 »
Tylko jakie proroctwa masz na myśli?
Np te, że Damaszek będzie opustoszały?
Czy to, że Babilon będzie siedliskiem zwierząt?
Czy to, że Tyr będzie uciskany przez 70 lat ale tak naprawdę chodzi o życie pokolenia...
Mam mnożyć proroctwa, które się używa wtedy gdy jest wygodnie?

Czy nie widzisz, że proroctwo jest wtedy gdy pasuje do wiary, a jak nie pasuje do wiary to nie jest proroctwo?
Czy jak ja powiem, że wieszczę wielki upadek i nie zostanie zero na zerze na serwerze Fejsbuka to jest to proroctwo, czy raczej analiza tego co czeka tą firmę, ponieważ zmienia się scena tego świata?
Ludzie gadali przez lata wiele różnych rzeczy, ale rzadna z nich nie jest natchniona przez Boga ani jego ducha.


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Październik, 2022, 15:52 »

Ludzie gadali przez lata wiele różnych rzeczy, ale rzadna z nich nie jest natchniona przez Boga ani jego ducha.
Aha. Czyli w ten deseń idziesz. Skoro ty mówisz, że nie były natchnione. No to już twoje zdanie. Masz prawo tak wierzyć. Ale pisarze ST i NT wierzyli w natchnienie i ja chcę analizować ich sposób myślenia. Twój sposób myślenia wysłucham. I tyle. Pozwól jednak że nie będę go analizować.

Żaden piszemy przez ż a nie rz.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2022, 16:03 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Październik, 2022, 16:36 »
(mtg): Brytyjska pisarka Joanne Rowling też była natchniona  >:D
'' ...Choć początkowo starała się ukryć chrześcijańskie nawiązania, z czasem korzystała z nich w wyraźniejszy sposób, choćby cytując Ewangelię Mateusza i 1. List do Koryntian z Biblii króla Jakuba ...''
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2022, 16:42 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Gremczak

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Październik, 2022, 17:08 »
Aha. Czyli w ten deseń idziesz. Skoro ty mówisz, że nie były natchnione. No to już twoje zdanie. Masz prawo tak wierzyć. Ale pisarze ST i NT wierzyli w natchnienie i ja chcę analizować ich sposób myślenia. Twój sposób myślenia wysłucham. I tyle. Pozwól jednak że nie będę go analizować.

Żaden piszemy przez ż a nie rz.
Przypominasz mi typowego SJ.
Oni tez wierzą ,że to co mówią i piszą w swoich pisemkach pochodzi od Boga.


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Październik, 2022, 18:01 »
A ty i inni exŚJ ateiści też przypominacie ŚJ. Nadal pozostał w was ten przymus nawracania na swój punkt widzenia. Tym razem na ateizm. I trudności wydostania się z tej skorupy. Ten wątek jest jednym z dowodów. Rozpocząłem go jako analizę i starcie trynitarnego i antytrynitarnego spojrzenia, ale jak widać wszystko trzeba sprowadzić do głoszenia ateizmu. Trochę przypomina to lekcję polskiego, kiedy nauczyciel prosi ucznia o analizę lektury Mitologii greckiej, a uczeń wstaje i dowodzi, że żaden bóg nie istnieje i nie będzie niczego analizował. Taki uczeń nie umie abstrakcyjnie wznieść się poza swe dogmaty.

A może zlikwidować wszystkie wątki i zostawić tylko jeden o ateizmie? Tego chcecie?


Offline Gremczak

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Październik, 2022, 18:54 »
A ty i inni exŚJ ateiści też przypominacie ŚJ. Nadal pozostał w was ten przymus nawracania na swój punkt widzenia. Tym razem na ateizm. I trudności wydostania się z tej skorupy. Ten wątek jest jednym z dowodów. Rozpocząłem go jako analizę i starcie trynitarnego i antytrynitarnego spojrzenia, ale jak widać wszystko trzeba sprowadzić do głoszenia ateizmu. Trochę przypomina to lekcję polskiego, kiedy nauczyciel prosi ucznia o analizę lektury Mitologii greckiej, a uczeń wstaje i dowodzi, że żaden bóg nie istnieje i nie będzie niczego analizował. Taki uczeń nie umie abstrakcyjnie wznieść się poza swe dogmaty.

A może zlikwidować wszystkie wątki i zostawić tylko jeden o ateizmie? Tego chcecie?
A gdzie ty i Roszada widzicie chociażby małą wzmiankę o ateizmie?
Użyłem tylko takiego samego standardu logiki jak ty.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2022, 19:14 wysłana przez Gremczak »


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Październik, 2022, 20:38 »
A gdzie ty i Roszada widzicie chociażby małą wzmiankę o ateizmie?
Użyłem tylko takiego samego standardu logiki jak ty.
Niestety nie użyłeś. Natomiast imputowałeś mi iż myślę że moje wypowiedzi pochodzą od Boga. Zrobiłeś to tymi słowy oszczerco:
Przypominasz mi typowego SJ.
Oni tez wierzą ,że to co mówią i piszą w swoich pisemkach pochodzi od Boga.


Offline Gremczak

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Październik, 2022, 23:07 »
Niestety nie użyłeś. Natomiast imputowałeś mi iż myślę że moje wypowiedzi pochodzą od Boga. Zrobiłeś to tymi słowy oszczerco:
Drogi Gwałciduszo zapoznaj się z trzecim twoim postem.
Czyż sam nie potwierdziłeś tych słów?
« Ostatnia zmiana: 03 Październik, 2022, 23:17 wysłana przez Gremczak »


Offline Gwałcidusza

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Październik, 2022, 07:16 »
Drogi Gwałciduszo zapoznaj się z trzecim twoim postem.
Czyż sam nie potwierdziłeś tych słów?
Nic takiego co insynuujesz tam nie stwierdzam.

Ale powtórzę nadal to samo. Skoro tak mają wyglądać rozmowy na forum, że nie da się poprowadzić żadnej dyskusji doktrynalnej która mogłaby pomóc niektórym, tylko wszytko musi być obrócone w spory personalne i około ateistyczne, to zlikwidujmy wszystkie wątki i zostawmy tylko jeden na temat ateizmu. Oj dzieciuchy, dzieciuchy. Nie rozumiecie, że ludzie mają różne sytuacje i są na różnych zakrętach swego życia? Nie wszyscy chcą się tylko boksować personalnie, lub dyskutować o cudzej niewierze. Przecież tutaj zaglądają przeróżni ŚJ. Zróbcie to dla nich jeśli dla mnie nie chcecie. Zlitujcie się Tymoteuszki i Natanki.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik, 2022, 07:28 wysłana przez Gwałcidusza »


Online Turbulent_Business

Odp: Jak duch będący natchnieniem wielu osób może być równocześnie osobą?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Październik, 2022, 07:50 »
Nic takiego co insynuujesz tam nie stwierdzam.

Ale powtórzę nadal to samo. Skoro tak mają wyglądać rozmowy na forum, że nie da się poprowadzić żadnej dyskusji doktrynalnej która mogłaby pomóc niektórym, tylko wszytko musi być obrócone w spory personalne i około ateistyczne, to zlikwidujmy wszystkie wątki i zostawmy tylko jeden na temat ateizmu. Oj dzieciuchy, dzieciuchy. Nie rozumiecie, że ludzie mają różne sytuacje i są na różnych zakrętach swego życia? Nie wszyscy chcą się tylko boksować personalnie, lub dyskutować o cudzej niewierze. Przecież tutaj zaglądają przeróżni ŚJ. Zróbcie to dla nich jeśli dla mnie nie chcecie. Zlitujcie się Tymoteuszki i Natanki.

Gwalciduszo,

Ja tez sie denerwowalem na niektore posty i juz konczylem z forum. Ale polece Tobie, to co madrzejsi ode mnie mi powiedzieli. Nie musisz nikomu odpowiadac i mozesz tych ktorych chcesz ignorowac. Mi to pomoglo, po prostu traktuje posty od uzytkownikow z ktorymi nie mam ochoty rozmawiac jak powietrze. Pamietajmy, ze nie jestesmy w zborze sj i wszyscy nie musimy sie kochac, zwlaszcza na pokaz.

Z drugiej strony, masz okazje zeby bronic Swoje wiary. Stoisz w obliczu sytuacji win-win: przez odpowiadanie na zarzuty mozesz sie w Swojej wierze umocnic (poprzez rozmyslania i poglebianie wiedzy) . Z drugiej strony, jesli w Twojej wierze sa dziury, to masz okazje do jej ewaluacji. To jest cos, czego brakuje swaidkom - oni lykaja wszystko jak leci.

Co do drugiej sprawy: niech te dyskusje tu sa. Niech sie Swiadek ktory tu wjedzie przekona, ze mozna miec inne zdanie. Jak przelamal bariere wejscia na forum, to znaczy, ze mozg zaczyna powolutku dzialac poprawnie i sie nie zrazi. Jesli wejdzie tu tylko po to, zeby zobaczyc jak wstretni sa odstepcy to i tak cos znajdzie w menu.

Nie traktuj tego personalnie! Szanuje twoja wiare i przybijam internetowa piatke mimo calkowitej rozbieznosci pogladow :) >:D
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac