Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2 Tym 3:16 - 3 pytania do SJ zachwalających swój wspanialy przeklad Biblii  (Przeczytany 4005 razy)

Offline Roszada

Seb wytłumacz mi o co jeszcze w tym temacie chodzi.
Temat się ciągnie jak flaki olejne, a ja nie rozumiem o co biega.
Rozumiałem przy pierwszych wpisać, a teraz nie w ząb. :)
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec, 2022, 14:52 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Kredek próbuje dowieść że "całe Pismo" jest natchnione w tym sensie, że od samego początku zawsze istniał jasno sprecyzowany kanon biblijny, początkowo składający się z pięcioksięgu, a potem z dokładanych kolejno ksiąg kanonicznych.

upraszczając, Kredek "dowodzi" swoich racji w ten sposób że stwierdza że coś jest "oczywiste", a skoro coś jest oczywiste, to (jak sama nazwa wskazuje) jest oczywiste i już :)

mnie to trochę przypomina "rabiniczny dowód na to że Abraham chodził w mycce" :)

Kredek odrzuca argumenty dotyczące jakichkolwiek niejasności w sprawie składu kanonu biblijnego i odrzuca możliwość istnienia ksiąg wtórnokanonicznych w tymże kanonie, ale co zabawne jego główna teza (o istnieniu "zbioru ksiąg świętych") opiera się na wersecie z wtórnokanonicznej 2 Machabejskiej :)

Kredek nie widzi w tym jednak żadnego problemu.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Kredek nie widzi w tym jednak żadnego problemu.
A to wtedy jasne, Kredek taki wszystkowiedzący. :)
Poza tym patrzy przez okulary z XXI wieku, bo za czasów ST nie było okularów. ;D


Offline kredek

(mtg): Tak wygląda dzielenie włosa na cztery, który nic pozytywnego nie wniesie tylko niesmak dyskutantom i przyglądającym się osobą w sporze.
Jeżeli osoba ma rysę strażnic-ową na twardym dysku to żaden reset tego nie usunie, tylko nadal utwierdzi swoją interpretację ku zmartwieniu innych widzących inaczej rozstrzygane zagadnienie, szczególnie na płaszczyźnie religijnym co do Boga, aniołów, demonów pewnych zanotowanych wypowiedzi czy śladowych faktów historycznych zamieszczonych w KL  >:D

Zróbmy sobie przerwę. Wrócimy do tematu za jakiś czas, bo przecież raczej nie chodzi nam wszystkim o niesmak, choć "gdzie drwa rąbią..."  ;)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Zróbmy sobie przerwę. Wrócimy do tematu za jakiś czas, bo przecież raczej nie chodzi nam wszystkim o niesmak, choć "gdzie drwa rąbią..."  ;)
Witaj Kredek: mądra decyzja - pzdrawiam


Offline Turbulent_Business

Dobra dyskusja nie jest zła. Sam się dzieki niej musialem nieraz doszkalac, troche rzeczy doczytac, troche przypomniec. Z mojej strony same plusy. Kredeku mam nadzieje ze tez odniosles z tego jakies korzysci. A że bylo napiecie to coz, lepsze to niz bezkrytyczne rozmawianie o tym jaka to organizacja wspaniała lub poltorej godzinne "studium" o niczym. Mamy zupelnie inne wyobrazenie w temacie i niech tak zostanie. W koncu mamy do tego prawo:) Kredku dzieki za rozmowę i smacznej kawusi życzę!
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Gwałcidusza

Seb wytłumacz mi o co jeszcze w tym temacie chodzi.
Temat się ciągnie jak flaki z olejne, a ja nie rozumiem o co biega.
Rozumiałem przy pierwszych wpisać, a teraz nie w ząb. :)
Świadek Jehowy nabija sobie godzinki. O to chodzi. A że jest anonimowy to może sobie pofolgować swoje emocje i frustracje.


Offline Gwałcidusza

Dodam jeszcze tylko, że Paweł pisze do Tymoteusza po wieloletniej z nim współpracy, iż od dzieciństwa zna on Pisma święte. I trzeba zauważyć że Tymoteusz pochodził z okolic Listry i Derbe, oraz był synem Żydówki i Greka. Można więc z największym prawdopodobieństwem stwierdzić, że czytano mu w dzieciństwie Septuagintę. Bo ona była Pismami diaspory. I kwestia kanonu ST nie była taka jasna skoro nadal w roku 90 Żydzi debatowali na ten temat w Jamni.


Offline Roszada

W Jerozolimie znajdowała się synagoga Żydów z diaspory (Dz 6:9), więc i tam rozbrzmiewał głos odczytywanej Septuaginty.

"Niektórzy zaś z synagogi, zwanej [synagogą] Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem" Dz 6:9.

Cytowany ST w Nowym jest w większości przypadków (z 350 cytatów ok. 300) oparty na Septuagincie, a nie na tekście hebrajskim.


Offline Turbulent_Business

Świadek Jehowy nabija sobie godzinki. O to chodzi. A że jest anonimowy to może sobie pofolgować swoje emocje i frustracje.

Aż tak to bym nie przesadzał. Przeciętny świadek jest ignorantem i 99,99% z nich nie ma zielonego pojecia o tym o czym Kredek pisze. Broni swego zdania tak jak i ja czy ty  I tyle. Szanujmy wymiane zdań.

Fakt, że  chlopina patrzy na nas z góry, co widac w postach,  ale za podchwicenie tekstow o papierkach po curierkach ma bonusa.... Mi tez pokora by sie czasamu przydala, jak pewnie kazdemu z nas. Z mojej strony zwykła wymiana zdań. Można się rozejść;)

Włodku,

wiem, że większość przywołań pochodzi z LXX, ale z ciekawości badałeś pozostałe? Ja w to jeszcze nie wnikałem, ale gdzieś mi się tam o oczy obiło, że część pasuje tez do Pięcioksiąg Samarytanskiego. Zwykła ciekawość, bez ukrytych złośliwości.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec, 2022, 16:18 wysłana przez Turbulent_Business »
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Gwałcidusza

Aż tak to bym nie przesadzał. Przeciętny świadek jest ignorantem i 99,99% z nich nie ma zielonego pojecia o tym o czym Kredek pisze. Broni swego zdania tak jak i ja czy ty  I tyle. Szanujmy wymiane zdań.
A w sumie masz rację. Wielu z nas przechodziło przez to samo.


Offline Roszada

Cytuj
Włodku,

wiem, że większość przywołań pochodzi z LXX, ale z ciekawości badałeś pozostałe? Ja w to jeszcze nie wnikałem, ale gdzieś mi się tam o oczy obiło, że część pasuje tez do Pięcioksiąg Samarytanskiego. Zwykła ciekawość, bez ukrytych złośliwości.

Mój mistrz, biblista ks. Andrzej Kowalczyk, pisał, badając to, że:

pozostałe to:

wg tekstu hebrajskiego;
parafrazy, które stosowano w tamtych czasach, gdy cytowano np. z pamięci;
inne, być może z niezachowanych tekstów o różnych lekcjach, innych od dzisiejszej LXX i hebr.

Takie, jak te ostatnie, niedawno znajdywano, a wcześniej uważano, że Justyn Męczennik cytował z księżyca LXX.


Offline Roszada

Uważa się, że gdy Jezus czytał w synagodze fragment Duch Pański nade mną, to czytał to w po aramejsku, bo to się w Galilei dzieje, a nie w ortodoksyjnej Judei.

W aramejskim tekście nie ma słowa Jahwe czy JHWH.
Kto przeglądnie w ST (Dn, Neh) fragmenty aramejskie ten to zauważy.

Jeśli Jezus rzeczywiście w 'Galilei pogan' czytał po aramejsku, to nie użył tam żadnego słowa Jehowa.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec, 2022, 08:10 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Ap tylko dla ŚJ? ;D

Księga Objawienia – jakie znaczenie ma dla ciebie (...) Tak więc treść tej księgi nie jest przeznaczona dla ogółu ludzi, tylko dla nas – oddanych sług Boga. Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, że bierzemy udział w spełnianiu się proroctw z tej fascynującej księgi” (Strażnica maj 2022 s. 2).


Offline Turbulent_Business

Ap tylko dla ŚJ? ;D

Księga Objawienia – jakie znaczenie ma dla ciebie (...) Tak więc treść tej księgi nie jest przeznaczona dla ogółu ludzi, tylko dla nas – oddanych sług Boga. Dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, że bierzemy udział w spełnianiu się proroctw z tej fascynującej księgi” (Strażnica maj 2022 s. 2).

Widzisz Włodku. Nie dla psa kiełbasa. Wspaniały przykład pokory i uniżenia wiernych slug Jehowy....

PS. Ciekawe co by było gdyby ktoś im powiedzial że Apokalipsa Jana z Padmos to apokaliptyczne dzieło sprzeciwiające się Rzymowi, odnoszące się do czasów współczesnych autorowi a nie żadne proroctwa na rok 2022):)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac