Szanowni Członkowie Wspólnej Komisji Specjalnej
Dziękujemy za możliwość przesłania zgłoszenia do Wspólnej Komisji Specjalnej ds. Wdrażania Krajowego Systemu Odszkodowań.
Przesyłamy to, aby: (1) wyjaśnić, dlaczego Świadkowie Jehowy nie zdecydowali się na program zadośćuczynienia oraz (2) odpowiedzieć na niektóre fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia składane przez byłych Świadków Jehowy. Z przyjemnością omówimy to stanowisko w drodze ustnych uwag do wspólnej komisji specjalnej, jeśli pozwolicie.
Po dokładnym zapoznaniu się z przepisami i materiałami wyjaśniającymi, jest oczywiste, że program zadośćuczynienia został opracowany w celu zapewnienia odpowiedniego zadośćuczynienia osobom, które doświadczyły instytucjonalnego wykorzystywania seksualnego dzieci.1 (National Redress Scheme for Institutional Child Sexual Abuse Act 2018 (Cth), s.13(1)(d).)
Religia Świadków Jehowy odpowiedziała i nadal bezpośrednio odpowiada na indywidualne roszczenia o zadośćuczynienie w troskliwy, uczciwy i zgodny z zasadami sposób, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności każdego roszczenia. Religia Świadków Jehowy zapewnia także duchowe pocieszenie i pomoc ofiarom krzywdzenia dzieci i ich rodzinom.
Jednak religia Świadków Jehowy nie ma struktur instytucjonalnych, które ma obejmować program zadośćuczynienia.
Tło: Świadkowie Jehowy w Australii
W Australii jest prawie 69 000 Świadków Jehowy (w około 760 zborach). Zbory Świadków Jehowy z reguły składają się z pojedynczych członków zborów mieszkających w określonej okolicy lub na określonym obszarze. Grono starszych zaspokaja duchowe potrzeby każdego zboru. Jednak Świadkowie Jehowy nie organizują żadnych działań, które doprowadziłyby dziecko do kontaktu ze starszym bez bezpośredniego nadzoru rodzica lub opiekuna.
Ponadto religia Świadków Jehowy nie organizuje i nie prowadzi żadnych działań, które spowodowałyby, że dzieci były pod jej opieką, nadzorem, kontrolą lub autorytetem. Świadkowie Jehowy nie prowadzą szkół z internatem ani szkółek niedzielnych; nie mają grup młodzieżowych, chórów ani nie sponsorują programów dla dzieci; nie prowadzą też domów dziecka, przedszkoli, szpitali ani ośrodków młodzieżowych.
Co istotne, Królewska Komisja ds. Instytucjonalnych Odpowiedzi na Wykorzystywanie Seksualnych Dzieci („Królewska Komisja”) 2 przyznała, że religia Świadków Jehowy nie obejmuje opieki nad dziećmi i nie organizuje żadnych programów ani działań, które oddzielają dzieci od rodziców w jakimkolwiek momencie.
Z prawnego punktu widzenia wszystkie zbory Świadków Jehowy są osobno zarejestrowanymi organizacjami charytatywnymi z własnym niezależnym komitetem zarządzającym. Żaden odrębny podmiot prawny w Australii nie sprawuje władzy nad zborami.